Ciepłe, wiosenne dni wprowadzają nas w dobry nastrój oraz dodają energii do działania. Jest to czas, kiedy otwieramy się na nowe wyzwania i decydujemy się na zmiany – również w kwestii remontu czy reorganizacji naszych wnętrz.

 

Dlaczego więc nie poeksperymentować z kolorami? Przekonaj się, jak duży wpływ na nasze samopoczucie mają odpowiednio dobrane barwy. Podpowiadamy, które kolory najlepiej sprawdzą się we wnętrzach i jak działają na nasze codzienne funkcjonowanie.

 

 202204020ok

 

O znaczeniu odpowiedniej aranżacji wnętrz wiemy od dawna. Chyba każdy z nas chociaż raz słyszał, że wystarczy nawet niewielkie przeorganizowanie przestrzeni, aby wprowadzić do naszego życia spokój i harmonię. Zwykle skupiamy się w głównej mierze na umeblowaniu i dodatkach, które wpłyną na klimat wnętrza. Jednak mało kto wie, jak dużą rolę w naszym życiu odgrywają otaczające nas barwy. W zależności od tego, jakiego wpływu na nasz organizm oczekujemy – wyciszenia, uspokojenia lub wręcz przeciwnie, dodania energii, czy też pobudzenia – powinniśmy wprowadzić właściwy kolor do naszego wnętrza.

 

Psychologia koloru – czy to ma sens?

Kolory mają znaczenie nie tylko względem wystroju wnętrz, lecz również oddziałują na samych domowników. Badania psychologiczne mówią wprost – przebywanie pośród określonych barw wpływa na nasz stan emocjonalny, uczucia i ogólny nastrój. Dzieje się tak za pomocą impulsów nerwowych, które wraz z konkretną barwą przedostają się z oka do mózgu, stymulując tym samym narząd odpowiedzialny za wywołanie odpowiedniej reakcji.

 

Można śmiało stwierdzić, że wybranie odpowiedniej palety barw jest jednym z kluczowych aspektów przy aranżacji naszych czterech kątów. Dla lepszego samopoczucia nie zawsze należy kierować się modą i najnowszymi trendami, lecz zastanowić się, jakiego wypływu oczekujemy od naszej przestrzeni.

 

202204020ok1

 

Nastrój się pozytywnie

Chcąc wprowadzić do naszego życia więcej radości i energii, warto otaczać się ciepłymi barwami. Nadchodząca wiosna to idealny moment, aby dodać trochę koloru do swojego wnętrza.

 

Żółty – barwa ta nie tylko ożywia przestrzeń, ale również znacząco wpływa na poprawę humoru. Wprowadzenie koloru żółtego do pomieszczania pobudza do działania, a także wprawia w pozytywny nastrój. Dla wszystkich, którzy potrzebują więcej radości i optymizmu, żółty sprawdzi się idealnie. Dodatkowo barwa ta sprzyja koncentracji i skupieniu, dlatego dobrze zastosować ją w pomieszczeniach przeznaczonych do nauki, bądź pracy. Warto mieć na uwadze, że kolor ten nie sprzyja odpoczynkowi, dlatego może nie być dobrym rozwiązaniem w miejscach, w których się relaksujemy.

 

Pomarańczowy – działa w podobny sposób jak żółty. Interesujący jest natomiast fakt, że kolor ten znacznie poprawia apetyt. Oznacza to jedno – w kuchni lub jadalni sprawdzi się doskonale. Dużą zaletą pomarańczowego jest również jego kojące działanie – pomaga zredukować stres oraz zmniejszyć negatywne emocje kumulujące się w organizmie. Jeśli zależy nam, aby w naszym wnętrzu panowała witalność i świeżość, pomarańczowy jest strzałem w dziesiątkę!

 

Niebieski i zielony – są to barwy, które działają relaksująco i antystresowo. Niebieski koi nerwy, a nawet działa znieczulająco i przeciwzapalnie. Pomaga zapaść w głęboki sen, dlatego oczywistym wyborem pomieszczenia będzie sypialnia. Zielony natomiast jest kolorem, który wprowadza do przestrzeni spokój oraz działa wyciszająco. Jako że zieleń kojarzy się z przyrodą, wzmaga również poczucie harmonii. Sprawdzi się w miejscach związanych z odpoczynkiem, jak na przykład w salonie.

 

Kolory, na które warto uważać

Niektóre kolory warto stosować z umiarem, ograniczyć się do dodatków lub wybrać ich odpowiednią tonację. Jednym z nich jest klasyczna, ognista czerwień – mocna, żywa i rzucająca się w oczy. W nadmiarze może oddziaływać negatywnie, na przykład wywoływać agresję, czy powodować nadmierne pobudzenie. Lepiej tę barwę zastosować na jednej ścianie lub jej fragmencie, zamiast na wszystkich powierzchniach. Czerwień świetnie sprawdzi się dodatkach. Zasłony, poduszki, podkładki na stół lub kwiaty w tym odcieniu znacznie ożywią mieszkanie, a osobom w nim przebywającym dodadzą energii.

 

Światło ma znaczenie

O tym, jak ważny jest dostęp światła słonecznego do pomieszczenia, wie pewnie każdy. Światło dzienne jest istotne dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia – bez niego możemy być rozdrażnieni, mieć mniej energii i motywacji do działania. Dlatego jeszcze na etapie projektu domu warto rozważyć duże przeszklenia okienne i tarasowe. Przykładowo skrzydło drzwi HST Premium od OKNOPLAST może mieć nawet do 3 m szerokości, a światło przejścia — nawet 2,9 m. Takie rozwiązanie umożliwia przeszklenia o maksymalnej powierzchni aż do 12,8 m2. Co więcej, naturalne światło rozjaśnia kolory we wnętrzach. Odpowiednie dobranie barw może spotęgować oczekiwany efekt doświetlenia przestrzeni.

 

Umiejętne zaaranżowanie mieszkania światłem pozwoli cieszyć się jasnym pomieszczeniem aż do późnego popołudnia. Warto przede wszystkim pomyśleć o odpowiednim doborze okien, które pozwolą wpuścić jak najwięcej promieni do naszych wnętrz. Jednak to nie wszystko. Kolor pomieszczenia, do którego dostaje się światło, jest równie istotny. Dlatego też warto sięgać po biel, która w doskonały sposób odbija promienie, co przyczynia się do optycznego powiększenia pomieszczenia oraz poczucia przestronności. Świetnie sprawdzi się także jako tło do dodatków w intensywniejszych kolorach – mówi Olka Barczak, architekta, miłośniczka kolorów i ekspertka, współpracująca z OKNOPLAST.

 

Jeśli zastanawiasz się nad odświeżeniem swoich czterech kątów, teraz jest na to idealna pora. Wprowadź kolory do swojego mieszkania, a wraz z nimi – świeżość, energię i dobry nastrój. Pamiętaj, że radykalne zmiany nie są konieczne. Nie musisz od razu przemalowywać ścian. Zacznij od drobnych dodatków i zobacz, czy dobrze się czujesz wśród nowych barw. Jeśli tak – wtedy można iść na całość!

OKNOPLAST

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.