W naszych domach coraz chętniej montujemy duże drzwi tarasowe lub balkonowe. Imponujące przeszklenia sprawiają bowiem, że wnętrza wyglądają nowocześnie i elegancko, a jednocześnie są dobrze oświetlone.

 

Zanim jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto poznać różne typy drzwi wyjściowych na taras lub balkon. Oprócz estetycznego wyglądu powinny bowiem być one również funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

 

Image 

Drzwi tarasowe przesuwane HST; fot. OKNOPLAST

 

Maksymalne przeszklenia o maksymalnym komforcie użytkowania
Drzwi tarasowe, w zależności od typu konstrukcji, mogą mieć aż do 5 m szerokości. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest optyczne powiększenie nawet małych pomieszczeń. Tafle szkła sięgające od podłogi do sufitu stwarzają bowiem poczucie przestrzeni i swobody, a jednocześnie otwierają wnętrza na piękny widok za oknem.

 

Szerokie, ciężkie drzwi mogą jednak budzić obawy związane z ich otwieraniem i zamykaniem. Aby więc w pełni móc cieszyć się z tego typu rozwiązania, warto wybrać odpowiedni dla siebie typ drzwi tarasowych.

 

Image

Drzwi tarasowe przesuwane PSK; fot. OKNOPLAST

 

Najwygodniejszą formą drzwi tarasowych są drzwi przesuwane.
Za ich pomocą można przeszklić nawet całą ścianę. Mimo sporej wagi – mogącej wynosić ponad 200 kg dla jednego skrzydła, jak np. w przypadku drzwi HST dostępnych w ofercie OKNOPLAST - ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji, w której skrzydła drzwi poruszają się po prowadnicach. – tłumaczy Jacek Kowalczyk, Manager ds. Rozwoju Produktu OKNOPLAST

 

W ofercie OKNOPLAST dostępne są dwa rodzaje drzwi tarasowych, które różnią się od siebie sposobem otwierania. Opcja uchylno-przesuwna to drzwi PSK. W ich przypadku możemy uchylić i przesunąć bez problemu skrzydło o szerokości dochodzącej nawet do 1,6 m, tworząc światło przejścia do 1,5 m szerokości.

 

W drzwiach tarasowych HST zastosowano natomiast rozwiązanie podnoszono-przesuwne. Skrzydła znajdują się na dwóch prowadnicach, dzięki czemu podczas otwierania mogą się swobodnie mijać. W tym przypadku skrzydło drzwiowe może mieć do 2,5 m szerokości, a światło przejścia niemal 2,4 m. Wspomniane rozwiązanie umożliwia wykonanie konstrukcji o maksymalnej powierzchni dochodzącej aż do 11,5 m2.

 

Wyeliminowanie tradycyjnego sposobu otwierania drzwi tarasowych, czyli do wnętrza pomieszczenia - ma jeszcze jedną ważną zaletę. Skrzydło ruchome, przesuwając się bowiem równolegle do ściany, pozwala nam zaoszczędzić miejsce w pokoju. Takie rozwiązanie w mniejszym stopniu  ogranicza więc swobodę projektowania wnętrz. – dodaje Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

 

Rozważając zastosowanie przesuwanych drzwi tarasowych, warto pamiętać, że mają one jeszcze jedną istotną cechę wpływającą na wysoki komfort użytkowania. Próg takich drzwi, np.: HST z oferty OKNOPLAST jest schowany w podłodze, co znacznie ułatwia poruszanie się dzieciom czy osobom mniej sprawnym fizycznie.

 

Image

Drzwi balkonowe rozwieralne; fot. OKNOPLAST

 

Przywiązanie do tradycji
Osobom przywiązanym do tradycji producenci oferują standardowe rozwiązanie w postaci drzwi balkonowych z funkcją rozwierno-uchylną. Doskonale sprawdzą się one w klasycznych wnętrzach, w których nie chcemy montować przeszkleń o bardzo dużych rozmiarach. Do wyboru mamy drzwi balkonowe jedno lub dwuskrzydłowe.

 

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak pamiętać, że drzwi  otwierają się do środka, zajmując tym samym część powierzchni pomieszczenia. Ponadto maksymalna powierzchnia skrzydła w tego typu rozwiązaniu może wynosić do 2,25 m2.

 

Za ich pomocą nie stworzymy więc tak dużych przeszkleń, jak w przypadku drzwi przesuwanych, chyba że zamontujemy dwie lub więcej par drzwi obok siebie. – tłumaczy Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST

 

Inną ważną kwestią, którą warto rozważyć przy wyborze tradycyjnych drzwi balkonowych jest wysokość progu. Standardowy próg jest wykonany z profilu ramy okiennej, a więc po zamontowaniu może mieć około 5 cm wysokości.

 

Osobom starszym i dzieciom może więc sprawiać trudności z przechodzeniem przez drzwi. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż niskiego progu. W ofercie OKNOPLAST dostępny jest próg Win-Step, który mierzy niecałe 2 cm wysokości, dzięki czemu zapewnia komfort użytkowania. – tłumaczy Jacek Kowalczyk.

 

Drzwi balkonowe rozwierno-uchylne mogą zostać wyposażone także w kilka innych udogodnień, które podniosą ich funkcjonalność. Zatrzask balkonowy Win-Click pozwoli na przymknięcie skrzydła od strony zewnętrznej bez obawy o to, że nie będziemy w stanie wejść do środka.

 

Wystarczy lekkie pchnięcie i skrzydło się otwiera. Z kolei hamulec funkcji rozwiernej pozwoli na zablokowanie drzwi w pozycji otwartej, zapewniając wymianę powietrza bez obawy o ich zatrzaśnięcie w wyniku nagłego podmuchu powietrza.

 

Bez względu na ostateczny rodzaj drzwi, pozwolą nam one korzystać z uroków balkonu czy tarasu, stanowiąc jednocześnie ważny element  dekoracyjny naszych wnętrz.

 

Image

Drzwi balkonowe rozwieralne; fot. OKNOPLAST

 

więcej informacji: www.oknoplast.com.pl

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.