Relaks, odpoczynek, dobre samopoczucie – z tym powinny kojarzyć się nam przestrzenie, w których spędzamy większość czasu. Odpowiednio zaaranżowane wnętrze nie tylko wpływa na nas pozytywnie, ale także niesie ze sobą korzyści funkcjonalne dla naszych domów i mieszkań. Kluczową rolę odgrywają w tej kwestii porządek, wystrój i przestrzeń. Dlaczego? Odpowiadamy.

 

 20220331ok

 

Okazuje się, że często nie wiemy, w jaki sposób nadać lekkości wnętrzu albo po prostu nie mamy na to pomysłu. A przecież dbałość o przestronność i swobodę nie jest tak trudna, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Wystarczy zainspirować się i zastosować kilka sprawdzonych patentów, aby w naszym domu zrobiło się nieco luźniej i przyjemniej.

 

Uporządkuj swoją przestrzeń

Porządek to podstawa – choć zapewne dorastając, nie wierzyliśmy naszym mamom, to okazuje się, że jeśli mówimy o atrakcyjności wnętrza, po prostu nie możemy z tym dyskutować. Zwróćmy uwagę, nie tylko na to, czy nasze pomieszczenia są czyste, ale też dobrze zorganizowane i poukładane. Pozbycie się zbędnych i chaotycznie rozmieszczonych przedmiotów będzie kluczem do dobrego samopoczucia i harmonii – ten proces zyskuje ostatnio na popularności i wśród specjalistów nazywa się declutteringiem.

 

Dotyczy to każdej wielkości pomieszczeń, choć szczególnego znaczenia nabiera w przypadku małego metrażu mieszkań, w których nawet kilka niedbale rozrzuconych przedmiotów powoduje poczucie bałaganu i ogranicza przestrzeń. Pamiętajmy również o regularnym przeglądzie posiadanych rzeczy. Generalne porządki, zwykle raz lub dwa razy do roku, powinny wejść nam w nawyk.

 

Wprowadź zmiany w aranżacji

Duże nagromadzenie mebli, nieodpowiednie rozmieszczenie elementów stałych, czy nieprzemyślana aranżacja mogą okazać się prawdziwie niekorzystnym rozwiązaniem. Dlatego już na etapie projektowania, jak i późniejszych zmian we wnętrzu warto zadbać, aby znalazło się w nich odpowiednio dużo elementów tworzących poczucie przestrzeni i lekkości.

 

Jak to zrobić? Wybieraj przede wszystkim jasne kolory, które nie przytłoczą pomieszczenia i optycznie je ujednolicą. Jeśli jesteś fanem mocnych barw, postaw na drobne i subtelne akcenty kolorystyczne, nadające przestrzeni charakteru. Wystrój i klimat wnętrza zależą także od jego oświetlenia.

 

Dobór właściwych lamp, czy żarówek może wpłynąć na nasz nastrój i komfort spędzania czasu, a także sprawić, że ważne elementy pomieszczenia będą wyeksponowane. Popularnym i sprawdzonym patentem na optyczne powiększenie i doświetlenie wnętrz jest natomiast duża ilość powierzchni lustrzanych. Trzeba jednak pamiętać o zamontowaniu luster w odpowiednim miejscu, tak aby miały szansę odbijać jak największą ilość światła.

 

A co z elementami stałymi, które służą w naszych wnętrzach przez lata? Dobór mebli i wykończenie podłóg mają równie istotne znaczenie. Dzielenie przestrzeni poprzez różny typ posadzki w naszych domach ma swoje funkcjonalne powody. Jeśli chcemy jednak, by wnętrze wydawało się przestronne i lekkie, najlepiej zdecydować się na ujednolicony typ i styl podłogi, który nie będzie dominował nad pozostałymi elementami aranżacji. Zwracajmy uwagę także na meble.

 

Najlepiej skupić się na ich wielofunkcyjności i odpowiednich wymiarach. Korzystnym rozwiązaniem będą pionowe zabudowy meblowe, które optycznie powiększą pomieszczenie. Unikajmy natomiast dużych gabarytów mebli, które zaciemniają wnętrze i ograniczają poczucie przestrzeni. Warto również pomyśleć o trendach – śledzenie najnowszych kierunków w wystroju wnętrz to świetny pomysł na poszukiwanie inspiracji i możliwości uatrakcyjnienia naszych przestrzeni mieszkalnych.

 

Zadbaj o ilość światła

Projektanci wnętrz doskonale wiedzą, że naturalne światło jest ważne dla naszego samopoczucia. Gdy go brakuje, możemy być rozdrażnieni i zmęczeni przestrzenią, w której żyjemy. Światło naturalne to także źródło wrażeń estetycznych – wydobywa bryły i przestrzeń, co ma niebagatelny wpływ na aranżację wnętrz.

 

Naturalne światło w naszych domach zyskujemy, chociażby dzięki właściwemu dopasowaniu okien, dlatego warto pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu jeszcze na etapie projektowania budynku, a także podczas planowania remontu. Lekkości wnętrzom z pewnością dodadzą liczne przeszklenia, a także wybór wysokiej klasy profili okiennych i zwrócenie uwagi na poziom współczynnika przepuszczalności promieniowania słonecznego.

 

Całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego szyb wskazywana jest przez producenta. Współczynnik, jakim się ją określa, informuje nas o tym, ile procent energii słonecznej przenika do naszych wnętrz. Odczytujemy go następująco.

 

Jeśli wartość współczynnika jest równa g=0,4, oznacza to, że szyba przepuszcza 40% promieniowania. Dzięki temu możemy zapewnić znaczącą ilość światła, jak i utrzyma dodatni bilans energetyczny w naszych przestrzeniach mieszkalnych – mówi Mike Żyrek, Kierownik Działu Rozwoju Produktu w Grupie OKNOPLAST.

 

Jak widać doświetlenie to sprawdzony sposób na sprytne powiększenie małych powierzchni, na przykład niewielkich rozmiarów domów, które dzięki zastosowaniu dużej ilości szyb optycznie zyskują „dodatkowe metry”.


OKNOPLAST

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.