Przy aktualnych wzrostach cen energii utrzymanie ciepła w pomieszczeniach staje się kluczową sprawą. Według badania OKNOPLAST niemal połowa Polaków planuje w najbliższym czasie podjąć dodatkowe działania w zakresie zatrzymania ciepła w domach. 74% ankietowanych najczęściej wskazuje okna jako element budynku, który ma największy wpływ na ucieczkę ciepła z mieszkania.

 

20221217oknoplast Badanie ciepła slajd 1

 

Co jeszcze wpływa na straty ciepła z domu i jak temu zaradzić?

W czasie globalnej recesji każdy z nas szuka sposobu na oszczędzanie. Zwłaszcza, gdy rosną ceny prądu i gazu chcemy wydawać na ogrzewania jak najmniej. Jednak niskie wydatki to niska temperatura w domu, co często utrudnia i uprzykrza swobodne funkcjonowanie. Z kolei zbyt silne grzanie nie sprzyja naszej odporności i generuje spore rachunki.

 

Najnowsze badanie „Ciepło w domu” przeprowadzone na zlecenie OKNOPLAST pokazuje, że Polacy znaleźli złoty środek służący tak portfelowi, jak i zdrowiu, i dążą do o zachowania optymalnej temperatury w domu – między innymi poprzez ograniczenie strat ciepła.

 

Jak wynika z badania, co druga pytana osoba planuje w miesiącach jesiennych i zimowych podjąć dodatkowe działania zatrzymujące ciepło w mieszkaniu (47%). Wśród najpopularniejszych rozwiązań, jakimi Polacy chcą kontrolować utratę ciepła z pomieszczeń są przede wszystkim: utrzymywanie optymalnej temperatury w domu (57%), krótsze wietrzenie (54%) oraz uszczelnianie okien i drzwi (53%). 31% badanych zamierza zaś zasłaniać okna na noc, by utrzymać w domu ciepło z dnia, a 8% respondentów myśli o wymianie okna na cieplejsze.

 

20221217oknoplast Badanie ciepła slajd 2Co na wyniki badania ekspert?

– Za utrzymanie ciepła w budynku zawsze odpowiadają trzy elementy: elewacja, izolacja i uszczelnienie. – mówi Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST, poproszony o skomentowanie wskazanych przez Polaków sposobów na zatrzymanie ciepła w domu. – We właściwym uszczelnieniu domu, podstawową kwestią jest zabezpieczanie tych elementów budynku, które można otwierać, czyli okien i drzwi.

 

To newralgiczne miejsca dla ucieczek powietrza z wnętrza budynku. Zatem wskazywane przez uczestników badania uszczelnianie okien i drzwi jako sposób na zatrzymanie ciepła w domu, to jak najbardziej właściwe działania – ocenia ekspert.

 

 

20221217oknoplast Badanie ciepła slajd 3

 

Nieszczelne okno i co dalej

Budując dom mamy możliwość zadbania o wybór odpowiedniego docieplenia, często też dobieramy okna do miejsca zamieszkania i dominujących warunków atmosferycznych – jak chociażby częste opady deszczu czy śniegu. Mieszkając w bloku, nie mamy wpływu na docieplenie elewacji, ale nie oznacza to, że nie możemy bronić się przed utratą ciepła. Dlatego warto działać. Jak?

 

Po pierwsze – regularnie należy sprawdzać szczelność naszych okien, zwłaszcza drewnianych i zwłaszcza przed sezonem chłodów, jak również w zimie. Jeśli okna są nieszczelne, a wszelkie próby docieplenia pomieszczenia kończą się fiaskiem, to prawdopodobnie czas na wymianę okien na te oparte o lepsze parametry w zakresie termoizolacyjności. Warto też poznać powody, dla których nasze okna mogą generować straty ciepła.

 

20221217oknoplast Energooszczedne-okna-do-domu-1-1536x757

 

Poznaj przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn ucieczki ciepła z domu za sprawą okna są rozregulowane okucia. Rozregulowywanie się okuć jest zjawiskiem naturalnym dla okien. Wskutek ciągłego otwierania i ryglowania okucia zużywają się, a skrzydło przestaje idealnie przylegać do ramy. Pamiętajmy, że okuć nie można wyregulować raz a dobrze. Zabieg ten należy powtarzać przynajmniej co kilka lat. To precyzyjne zadanie, wymaga wiedzy i sprzętu, dlatego warto do niego wezwać fachowca.

 

Przyczyną nieszczelności okien może być też zużycie uszczelek, zwłaszcza jeśli okna mają sporo lat. Jak wtedy postępować? W oknach z drewna sprawę z uszczelkami łatwo załatwimy, a sposobów na to jest wiele – do dyspozycji mamy nowe uszczelki gumowe i gąbkowe, możemy też doszczelnić okno za pomocą taśmy uszczelniającej, silikonu czy pianki montażowej.

 

Okna z plastiku są z zasady bardziej szczelne, jednak warto przed każdą zimą sprawdzać, jak wygląda ich uszczelka i w razie potrzeby ją zmienić. To jednak wymaga znajomości profilu okien, jakie mamy zamontowane. W tym celu należy sprawdzić na tabliczce znamionowej model okna, rozmiar i typ. Dopiero z tymi informacjami należy dokonać zakupu nowych uszczelek.

 

Pamiętajmy, że każde okno jest na swój sposób wyjątkowe, co objawia się między innymi zróżnicowanym układem uszczelek w zależności od modelu okna czy producenta. Źle dobrana uszczelka, przyczyni się nie tylko do strat ciepła w domu, ale i pieniędzy w portfelu. Przy najmniejszych wątpliwościach z wymianą uszczelek nie wahajmy się skorzystać z pomocy doświadczonych montażystów. To może uratować i okno i nasz domowy budżet. Regularnie też zabezpieczajmy uszczelki okien odpowiednim środkiem do konserwacji.

 

A może nowe okno?

Czasem najbardziej optymalnym rozwiązaniem dla utrzymania ciepła w naszym domu jest po prostu wymiana okna na nowe. Wtedy koniecznie zwróćmy uwagę, by było „ciepłe”, czyli energooszczędne, a te rozpoznamy po oznaczeniu współczynnika termoizolacyjności Uw poniżej 1 W/m2K. Co oznacza ten skrót?

 

Współczynnik Uw okna to ilość mocy (odpowiadającej ciepłu), jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku a panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Im niższe Uw, tym mniejsza skłonność ciepła do wędrówki przez okno i tym samym okno jest bardziej energooszczędne. Obecnie na rynku jest wiele okien chrakteryzujących się niską wartością Uw, na przykład okno PAVA z współczynnikiem Uw 0,73 W/m2K.

 

Oferta okien energooszczędnych jest dziś szeroka, każdy więc znajdzie wśród nich model odpowiadających swoim potrzebom, upodobaniom i budżetowi. Miejmy też na uwadze, że wraz z nowym oknem zapraszamy do domu nie tylko ciepło, lecz także nowoczesne technologie, co daje nam wygodę użytkowania okna i spokój na lata.

 

*Badanie „Ciepło w domu” zostało przeprowadzone przez OKNOPLAST w październiku 2022 roku, z reprezentatywną próbą 1023 Polaków powyżej 18 roku życia, zgodnie z rozkładem płci, wieku i klasy wielkości miejscowości, przez SW Research.


Więcej informacji na stronie: www.OKNOPLAST.com.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.