Uszczelnianie to jeden z najważniejszych etapów prac budowlanych. Należy je prawidłowo wykonać, aby zainstalowane elementy dobrze spełniały swoje funkcje. Przy tym zadaniu świetnie sprawdza się silikon sanitarny. Z jego pomocą można w łatwy i wygodny sposób uzupełnić wszystkie szczeliny i wypełnianiu spoin. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się ten produkt i jak najlepiej go stosować, aby spełniał swoje zadanie.
Jaki silikon użyć?
Silikony dzieli się m.in. ze względu na skład chemiczny. Silikony neutralne są bezzapachowe i obojętne chemiczne, dzięki czemu możemy ich używać do wszystkich materiałów zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje je również dłuższy czas schnięcia. Z kolei silikony kwaśne zawdzięczają swoją nazwę zapachowi octu. Przez obecność kwasu octowego nie należy ich stosować na podłożach wapiennych. Jednym z rodzajów silikonu kwaśnego jest silikon sanitarny.
Cechuje się odpornością na wysoką temperaturę oraz powstawanie pleśni, dlatego świetnie sprawdza się przy uszczelnianiu miejsc, w których pojawia się wilgoć tj. kuchnie, łazienki czy pralnie. Jest dostępny np. w asortymencie marki Jurga w wersji białej oraz bezbarwnej. Produkt wyróżnia się znakomitą przyczepnością i można go stosować na powierzchniach pokrytych powłoką malarską.
Zastosowanie silikonu
Podczas prac należy dokładnie zabezpieczyć wszystkie newralgiczne miejsca tj. zlew, umywalka czy brodzik, a także naroża kabiny prysznicowej, czy styki wanny ze ścianą. Te urządzenia każdego dnia są zasilane wodą, która może z łatwością przedostać się do szczelin i przysporzyć niemałych problemów. Z tego powodu warto wykonać uszczelniania sylikonowe, które zapewnią ochronę przed wnikaniem wody. Proces ten jest prosty, dlatego z pewnością każdy sobie z nim poradzi. Silikon sanitarny możemy stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu.
Aplikacja silikonu
Przed rozpoczęciem uszczelniania należy przygotować podłoże, tak aby było suche, czyste i odtłuszczone. Zapewni to dobre wiązanie wypełnienia z powierzchnią, dzięki czemu nie będzie się kruszyć i odspajać. Przestrzeń obok szczeliny warto także zabezpieczyć taśmą. W ten sposób będzie można jeszcze precyzyjniej nałożyć silikon.
W przypadku, gdy w szczelinie znajduje się stary uszczelniacz, należy również wyciąć niepotrzebne wypełnienie. Najlepiej zrobić to za pomocą ostrego noża, starając się, aby na powierzchni zostawić jak najcieńszą warstwę i uważając, by nie uszkodzić ceramiki lub płytek. Można również użyć do tego specjalistycznych płynów chemicznych, które same rozpuszczą wypełnienie.
Nadszedł czas na nałożenie silikonu.
Masę aplikujemy w sposób ciągły i równomierny na całej długości szczeliny, aby w żadnym miejscu nie pozostawić pustej przestrzeni. Po zakończonej pracy wygładzamy wypełnienie za pomocą specjalnej szpachelki lub zaokrąglonego przedmiotu. Dzięki temu usuniemy ewentualne niedociągnięcia czy pęcherzyki powietrza. Należy również zadbać o to, aby kształt wypełnienia silikonem uniemożliwiał gromadzenie się wody w szczelinach.