Blisko połowa Polaków (47%) deklaruje, że w sezonie grzewczym podejmuje dodatkowe działania, aby zatrzymać ciepło w swoich domach – wynika z badania „Ciepło w domu”* zleconego przez OKNOPLAST. Zdaniem ¾ badanych ucieka ono przede wszystkim przez okna, dlatego w ramach energooszczędności planują ich uszczelnienie, a nawet wymianę.

 

Termomodernizacji sprzyjają zmiany w programie „Czyste Powietrze”, w którym od stycznia można ubiegać się o dotację na wymianę stolarki okiennej w wysokości nawet 100% jej wartości. Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę, aby wybrać okna, które zapewnią optymalny poziom termoizolacji.

 


Wśród najpopularniejszych rozwiązań, jakimi Polacy chcą kontrolować utratę ciepła ze swoich mieszkań czy domów są przede wszystkim: utrzymywanie optymalnej temperatury w domu (57%), krótsze wietrzenie (54%) oraz uszczelnianie okien i drzwi (53%). Co piąty badany planuje termomodernizację budynku, a blisko co dziesiąty wymianę okien, przez które zdaniem 74% Polaków ucieka najwięcej ciepła.

 

Przez nieszczelne okna, o niskich parametrach izolacji termicznej, możemy tracić dużą część ciepła zgromadzonego wewnątrz domu. Jeżeli próby ich docieplenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto rozważyć wymianę okien – mówi Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

 

Branża stolarki okiennej stale poszukuje rozwiązań, które pozwolą na tworzenie coraz większych, stabilniejszych oraz szczelniejszych okien. Wśród rozwiązań skutecznie zwiększających termoizolacyjność stolarki jest zastosowana w naszym modelu PAVA, technologia suchego wklejania szyb. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na tworzenie większych, cieplejszych i wygodniejszych w użytkowaniu okien – dodaje Mike Żyrek.

 


Na co zwrócić uwagę wybierając ciepłe okna?
Na „ciepło” okna składa się wiele elementów, do których należą grubość pakietu szybowego, typ gazu szlachetnego wypełniającego przestrzeń między szybami czy sposób zabudowy systemu okiennego. Ponadto cieplejsze okna można uzyskać wybierając ciepłe ramki dystansowe, a także wielokomorowe profile. Eksperci OKNOPLAST podpowiadają, co sprawdzić, aby wybrać optymalny model okien.

 


Współczynnik przenikania ciepła
Wskaźnikiem energooszczędności okna jest współczynnik termoizolacyjności Uw. Jest to ilość mocy, jaka przenika przez każdy metr kwadratowy okna, gdy różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku a panującą na zewnątrz jest równa jednemu kelwinowi. Najkorzystniej jest, gdy wynosi poniżej 1 W/m2K. Obecnie na rynku jest wiele okien chrakteryzujących się niską wartością Uw, czego przykładem jest okno PAVA ze współczynnikiem Uw 0,73 W/m2K.

 


Zastosowana technologia
Nowoczesną technologią, która efektywnie chroni przed utratą ciepła jest metoda suchego wklejania szyb nazywana także szkleniem statycznym na sucho. Polega ona na stałym i trwałym wklejeniu pakietu szybowego w skrzydło okienne. Do mocowania szyby stosuje się specjalną dwustronną taśmę klejącą na całym obwodzie styku z ramą skrzydła. Szyba stanowi tu element konstrukcyjny, a uszczelka osłania taśmę STV przed zabrudzeniami.

 


Liczba szyb i wypełnienie
Zazwyczaj w oknach PVC stosowane są pakiety szybowe z dwoma taflami szkła. Przestrzeń między nimi wypełniona jest argonem. Jednak lepsze parametry termoizolacyjności można uzyskać przy pakietach np. trzyszybowych. Dodatkowo pokrycie ich powierzchni powłoką niskoemisyjną i zastosowanie gazu szlachetnego (np. argonu lub kryptonu) zamiast powietrza przełoży się na jeszcze lepszy efekt.

 


Ramka dystansowa
Ciepłe ramki dystansowe pomiędzy szybami, które zamiast z aluminium wykonane są z tworzywa sztucznego, dobrze izolują. To skutecznie niweluje ryzyko powstawania mostków termicznych w miejscu styku szyby zespolonej z profilem skrzydła. Dodatkową korzyścią jest podniesienie temperatury okna po stronie wewnętrznej, co ogranicza tzw. parowanie okien.

 


Szeroki profil z wieloma komorami
Najlepiej przed ucieczką ciepła z pomieszczeń przez okna chronią profile wielokomorowe i o szerokości powyżej 80 milimetrów. Jednak obie te właściwości powinny iść ze sobą w parze. Czasami mniej komór, ale jednocześnie większa szerokość profilu może chronić przed chłodem skuteczniej niż wąskie profile, ale z większą liczbą komór.

 


Wielkość przeszkleń
Dawniej powszechne było przekonanie, że im większa szyba w oknie, tym zimniej w pomieszczeniu. Odkąd wprowadzono pakiety wieloszybowe jest odwrotnie, gdyż szyby są najcieplejszym elementem okna. Szukając ciepłych okien warto wybrać modele z dużymi i stabilnymi przeszkleniami oraz niższymi niż w innych oknach profilami.

 


O czym jeszcze pamiętać?
Uzbrojenie się w wiedzę niezbędną do wyboru okien o wysokich parametrach izolacyjności to jednak tylko część sukcesu. „Nawet najlepsze pod kątem parametrów termoizolacyjności okno nie spełni swego zadania, gdy będzie źle zamontowane i ciepło będzie uciekać przez nieszczelności pomiędzy nim a elewacją. Montaż okna na konsolach w warstwie termoizolacyjnym jest najcieplejszym rozwiązaniem” dodaje Mike Żyrek, Dyrektor Badań i Rozwoju w Grupie OKNOPLAST.

 

Punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi miejsce wyjątkowo narażone na utratę ciepła i osadzanie się wilgoci, dlatego tak ważne jest jego dobre uszczelnienie. Rekomendowany w tym celu przez specjalistów montaż warstwowy polega na dodatkowym zabezpieczeniu warstwy uszczelniającej, co w praktyce oznacza dodanie dwóch dodatkowych warstw izolacyjnych: wewnętrznej paroszczelnej i zewnętrznej paroprzepuszczalnej, która zabezpiecza przed infiltracje zimnego powietrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ długotrwałą ochronę przed przemarzaniem i pleśnią zapewni tylko sucha warstwa izolacji.

 

20230101oknoplast123


*Badanie „Ciepło w domu” zostało przeprowadzone przez SW Research na zlecenie OKNOPLAST w październiku 2022 roku, na reprezentatywnej próbie 1023 Polaków powyżej 18 roku życia.

 

Więcej informacji na stronie: www.OKNOPLAST.com.pl

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.