Już w samej nazwie określona jest główna funkcja, jaką pełnią ścianki działowe. Od czasu, kiedy pojawiły się jako element ustroju budynku nastąpiło jednak wiele zmian (od technologicznych aż po społeczno-socjologiczne), które wywarły wpływ na rolę, jaką pełnią ścianki działowe we współcześnie wznoszonych obiektach. Początkowo ściany wznoszone były wyłącznie jako konstrukcyjne. Pierwsze ścianki działowe, stosowane dla wydzielenia pomieszczeń o odrębnych funkcjach, nie spełniały często wielu z obecnie stawianych im wymogów - w budynkach mieszkalnych w Japonii były bardziej podobne do obecnie rzadko stosowanych lekkich parawanów - wydzieleń optycznych. 

 

2003 10 22 1

 Fot. 1. Perfekcyjne doswietlenie wnętrza – oszczednoss energii. Siedziba firmy Zepter, arch. Simiš.

 

W naszych rozwazaniach omówimy jedynie ścianki, które mogą być choćby częściowo przeszklone, wykonane ze stalowych elementów systemowych.

Na rynku polskim obecna jest od 10 juz lat firma KönigStahl®, która oferuje systemy firmy szwajcarskiej JANSEN®. Zaleta systemów JANSEN® sa nowoczesne, lekkie profile wykonywane ze stali. Na przykładach obiektów realizowanych z zastosowaniem tych systemów można doskonale  prześledzić tendencje w projektowaniu i aranżacji wnętrz z pomocą nowoczesnych rozwiązań ścian działowych.

 

 

2003 10 22 2


Fot. 2. Bezpieczne przemieszczanie pasażerów „szturmujących” wejście Metra. Stacja „Ratusz”, arch. prof. M. Duchowski.

 

Skąd tak duże zapotrzebowanie na tego typu przegrody? Nowoczesna architektura jest, miedzy innymi, punktem styku wielu dziedzin techniki – odzwierciedla osiągnięcia w zakresie technologii, inżynierii i ekologii. Projektanci obecnie widza projektowane obiekty pod bardzo szerokim katem. Kształtowane przez nich wnętrza tworzy gra przenikających sie płaszczyzn i światła we wszystkich wymiarach. Oszczędne planowanie obiektu polega wiec nie tylko na wyliczeniu jego wartości, lecz w coraz większej mierze również późniejszych kosztów jego użytkowania.

 

Funkcje ścianek działowych
Podstawowa funkcja ścian jest oddzielenie poszczególnych stref. W dzisiejszym świecie coraz częściej nie chodzi o wydzielenie optyczne, lecz akustyczne lub tylko termiczne. Dodatkowo, szczególnie w obiektach użyteczności publicznej, coraz większej wagi nabiera zabezpieczenie obiektu oraz samych ścianek działowych przed dewastacja. Stal, jako materiał wielokrotnie od innych „mocniejszy” oraz łatwy do ewentualnej naprawy, jest preferowana w takich zastosowaniach. Systemy JANSEN dostępne sa w wariantach wzmocnionych, antywłamaniowych oraz kuloodpornych.

 

2003 10 22 3

Fot. 3. Bezpieczne zakupy w podziemiach Metra – dzięki ochronie pożarowej. Stacja „Swietokrzyska”, arch. Janak.Ochrona przeciwpożarowa
Jedna z bardziej docenianych zalet stalowych systemów JANSEN jest odporność w warunkach pożarowych. Konieczne wydaje sie przypomnienie, iz warunki pożarowe oznaczają atak na przegrodę produktów spalania rozgrzanych do temperatury nawet 1000oC. Przy tym podczas pożaru, w określonym przez przepisy czasie, nie może dojść do przedostania sie ognia przez przegrode.

 

Prawie zawsze wymagana jest tez ochrona dróg ewakuacji przez niedopuszczenie do znacznego wzrostu temperatury po drugiej stronie scianki. Jak widać zastosowanie stali do budowy takich przegród jest więcej niz logiczne. Wszystkie systemy pożarowe JANSEN zostały przebadane w całym zakresie w ITB w Warszawie i posiadają pełna dokumentacje pozwalająca na ich stosowanie zgodnie z polskim prawem budowlanym.

 


Od lat stal wykorzystywana jest do ręcznego wykonywania funkcjonalnych elementów ozdobnych budynków i ich otoczenia. Wiele z tych elementów stało sie częścią dziedzictwa kultury europejskiej. Pamiętający o tym projektanci potrafią wykorzystać zalety systemów JANSEN® tworząc jednocześnie własne, niepowtarzalne rozwiązania stanowiące o charakterze obiektu. Takie podejście możliwe jest dzięki temu, ze stalowe elementy systemów oferowanych przez König Stahl można poddawać obróbce typowej dla stali. Można je łączyć przez spawanie, skręcanie oraz nitowanie i to pod dowolnym katem; wykańczać poprzez szlifowanie, polerowanie i śrutowanie; pokrywać powierzchnie natryskowo i proszkowo, a także metalizować.

 

2003 10 24 1

Fot. 4. Estetyka – ochrona pożarowa współgra z elegancja wnętrza i obfitością roślin. Hotel „Gromada”, Warszawa, arch. R. Podsada.

 


Walory estetyczne
Spełnienie wyżej opisanych funkcji nie musi wiążąc sie z utrata estetyki wnętrz i brakiem przyjemności przebywania w nich. Lekkie i smukłe profile systemów JANSEN® gwarantują bardzo wysoki poziom wystroju. Stosowana obecnie technologia pokryć stali, podobna do stosowanych w przemyśle motoryzacyjnym, zapewnia dodatkowo możliwość zróżnicowania klimatu pomieszczeń. Przyzwyczailiśmy sie juz do wieloletnich gwarancji, jakie dają producenci samochodów na (stalowe przecież) karoserie. Najwyższy wiec czas odesłać do lamusa przesady o problemach związanych z korozja stali. Obecnie stosowana technologia zabezpieczeń powierzchni definitywnie eliminuje ten problem.

 

2003 10 24 2

Fot. 5. Wydzielenie funkcji nawet przy taaakich gabarytach jest możliwe dzięki zastosowaniu systemu JANSEN(r) VissTV(r). Basen przy ul. Łabiszynskiej, Warszawa, arch. arch.: A. Górski, J. Pleskacz.

 

Izolacyjność akustyczna
Jednym z poważniejszych zadana dla projektantów i wykonawców współczesnych obiektów jest separacja akustyczna pomieszczeń. Jest ono obecnie przedkładane nawet nad zapewnienie izolacyjności termicznej. Systemy JANSEN zapewniają (jakże istotna np. w obiektach hotelowych), potwierdzona badaniami w ITB w Warszawie, wysoka izolacyjnosc akustyczna.

 

Konstrukcja i gabaryty ścianek
Rozwiązania oferowane przez König Stahl® pozwalają na projektowanie ścian działowych o praktycznie nieograniczonych gabarytach, spełniających jednocześnie dodatkowe wymagania, a często obciążanych elementami wyposażenia budynku. Na obiekcie przedstawionym na fot. 5 zastosowano stalowy system słupowo ryglowy JANSEN® VissTV® doskonale łączący cechy ściany działowej jak i perfekcyjnie oddzielający mikroklimat tak odmiennych pomieszczeń jak holl i hala basenu.

 

Konstrukcja tych ścian jest samonośna – można ja wiec stosować do budowy wewnętrznych przegród wielokondygnacyjnych. Właściwości statyczne stalowych profili dobrze sa znane konstruktorom i chętnie przez nich stosowane. Dowolność kształtowania konstrukcji stalowej daje tez możliwość łączenia ścianek pionowych i pochyłych, a także przeszkleń poziomych. Wszystkie te konstrukcje dostępne sa również w wersjach przeciwpożarowych, antywłamaniowych i kuloodpornych.

 

2003 10 24 3

Fot. 6. Elastyczne kształtowanie – detal zaprojektowany przez arch. A. Chołdzynskiego. „Giełda Papierów Wartościowych”, Warszawa.

 

Systemy JANSEN przewidują możliwość kłaczenia różnych materiałów. Przykła- dowo: zabudowa pełnych drewnianych drzwi w przeszklonych ściankach JANSEN („Victoria Development”, Warszawa – JEMS Architekci), zabudowa przeszklonych drzwi JANSEN w tradycyjnych ościeżnicach w murze, budowa ścianek z drzwiami w systemach całoszklanych (Klinika
„Novum”, Warszawa, arch. A. Kicinski).


W obliczu mnogości stosowanych obecnie rozwiazan projektowych być może należałoby sie poważnie zastanowić nad aktualizacja wielu podręczników i opracowan leksykalnych traktujących o ściankach działowych. Bowiem zarówno funkcje, warunki jakie spełniają, jak i zakres stosowania przeszklonych ścianek działowych, uległy daleko idącym zmianom.


mgr inz. Artur Crzyb
KÖNIGSTAHL

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 10/2003
  

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.