Większość ludzi zetknęła się już ze współczynnikiem Ug (współczynnik przenikania ciepła przez szybę) określającym poziom izolacyjności cieplnej okna. Wartość Ug=1,1 stanowi absolutną normę u wszystkich producentów okien. Mniej znanym wskaźnikiem jest współczynnik g (współczynnik słoneczny), który określa jaki procent ciepła pochodzącego od promieni słonecznych przedostaje się do wnętrza mieszkania. Wspomniana powyżej właściwość okien staje się bardzo pożądana głównie w lecie, gdy słupek rtęci przekracza granicę 30°C. Zazwyczaj problem ten rozwiązywany jest poprzez zastosowanie zamykanych żaluzji lub przyciemnianych szyb. Jednak w tym przypadku pozbawiamy się dużej części naturalnego światła dziennego, które jest bardzo istotne dla komfortu mieszkania. Innym możliwym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie, ale jest niezwykle kosztowne. W tym przypadku zużycie energii jest znacznie wyższe niż w przypadku ogrzewania.

    Firma AGC Flat Glass Europe ma w swoim asortymencie produkcyjnym szkło, które jest rozwiązaniem optymalnym. Nazywa się Planibel Energy N (Planibel Energy NT w wersji dającej się hartować).

    Energy N to szkło z podwójną „niewidzialną” powłoką tlenków metali szlachetnych. Dzięki tej powłoce szkło to charakteryzuje się unikalnymi właściwościami. W lecie odbija ciepło pochodzące od promieni słonecznych (58% ciepła pochodzącego od promieni słonecznych nie przenika do wnętrza, współczynnik g=42%). Umożliwia utrzymanie temperatury w pomieszczeniu poniżej 27ºC (jest to graniczna wartość, przy której ciepło nie jest odczuwane jako uciążliwe) znacznie dłużej niż w przypadku zwykłego okna (porównanie parametrów technicznych z parametrami standardowego szkła izolacyjnego przedstawiono w Tabeli 1).

    Dzięki zastosowanemu oszkleniu ze szkła Energy N można utrzymać temperaturę wewnętrzną na wspomnianym powyżej poziomie nawet w przypadku temperatury zewnętrznej w granicach 30°C (patrz wykres). Natomiast w zimnej porze roku szkło to, ze względu na swoje termoizolacyjne właściwości, nie pozwala na ucieczkę ciepła z wnętrza (współczynnik Ug=1,1). Pozwala także na przenikanie wystarczającej ilości światła naturalnego do wnętrza pomieszczeń, ponieważ przepuszczalność światła wynosi 71%. Także, dzięki bardzo niskiej refleksyjności światła (12%), szkło Energy N jest szkłem bardzo neutralnym. Zjawisko odbijania światła w kierunku otoczenia występuje w stopniu nieznacznym i nie wydaje się być uciążliwym.

    Zastosowanie szkła Planibel Energy N w oknach przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Niższe zużycie energii na ogrzewanie w zimie i na klimatyzację w lecie prowadzi do mniejszego wytwarzania CO2.

    Zastosowanie szkła Planibel Energy N jest korzystne w tych częściach domu, które są poddawane dłuższym okresom promieniowania słonecznego, czyli głównie skierowane na południowy zachód. Z tych samych przyczyn może być optymalnym rozwiązaniem oszklenia w przydomowym ogrodzie zimowym.

    Więcej informacji o szkle Planibel Energy N (T) można uzyskać na stronie internetowej www.YourGlass.com  lub bezpośrednio u naszych specjalistów do szkła architektonicznego z grupy IBP (International Building Projects Team)

Marek Majewski
AGCFlatGlasPolska

AGC FLAT GLASS POLSKA Sp. z o.o.
04-993 Warszawa, ul. Bysławska 73
tel. 022 872 02 23, 022 872 03 23
fax 022 872 97 60
www.yourglass.pl
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

więcej informacji : Świat Szkła 4/2009 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.