Image 

Odpowiedni dobór rozmiarów i typów okien oddymiających uzależniony jest od charakterystyki danego budynku i obliczany jest indywidualnie. Wynik obliczeń zawiera niezbędne informacje potrzebne do produkcji okna: wymiary skrzydła, system, z którego ma zostać wykonane okno, typ ramy, rodzaj szyby i wreszcie – parametry napędu, które należy zastosować do okna, miejsca oraz sposoby montażu.

Co więcej, każde okno oddymiające powinno posiadać oznaczenie CE zawierające szczegółowe informacje na jego temat, m.in. powierzchnię czynną oddymiania oraz klasyfikację w świetle normy PN-EN 12101-2. Do każdego okna powinna zostać wydana deklaracja zgodności z certyfikatem z numerem CPD. W przypadku okna nieposiadającego certyfikatu zgodności z normą PN-EN 12101-2 nie ma pewności, że w sytuacji ekstremalnej nie ulegnie ono awarii np. na skutek zalegającego na nim śniegu.

Decydując się na certyfikowane okno wyposażone w odpowiedni napęd zyskujemy gwarancję, że oba te elementy są ze sobą kompatybilne, co pozwoli nam uniknąć podobnych niespodzianek, a zastosowane rozwiązanie jest wprowadzone na rynek i do obrotu zgodnie z obowiązującym prawem.

Znajdujące się w ofercie firmy D+H okna oddymiające Euro-SHEV, budowane w oparciu o profile czołowych prducentów m.in. Reynaers, Heroal, Sapa, Hueck-Hartmann czy Schüco, posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty. W marcu do tego doborowego grona dołączyły również okna wykonane w systemie aluminiowym Aluprof.

Image 

Aluprof przetestowany
Podczas procesu certyfikacji specjaliści z notyfikowanych jednostek w Niemczech, poddali okna oddymiające D+H gruntownym badaniom, sprawdzając tym samym szereg parametrów, takich jak powierzchnia czynna okna, klasyfikacja niezawodności, obciążenie śniegiem, działanie w niskiej temperaturze, obciążenie wiatrem oraz odporność na wysoką temperaturę.

Przechodząc ten trudny test oraz uzyskując odpowiedni certyfikat, system Euro-SHEV z oknami wyposażonymi w profile Aluprof, udowodnił swoją niezawodność w nawet najbardziej ekstremalnych sytuacjach, jakie mogą zdarzyć się podczas pożaru.

Do okien z profilami Aluprof stosowane są napędy typu KA, CDC, napędy zębatkowe ZA oraz napędy ryglujące VLD i FRA, co daje możliwość wykorzystania ich w różnych konfiguracjach, zarówno pionowych, jak i poziomych.  Co więcej, każde okno przechodzi przez zakładową kontrolę produkcji i otrzymuje deklaracje zgodności z certyfikatem z numerem CPD.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że do każdego systemu oddymiającego Euro-SHEV projektowane są specjalne konsole do montażu napędów. Jest to związane z różnicami występującymi w poszczególnych rozwiązaniach opartych na profilach aluminiowych. Takie podejście pozwala na kompleksową i szybką obsługę oraz szeroki wachlarz zastosowań, jaki cechuje system firmy D+H.

Dodatkowo, dzięki możliwościom napędów elektrycznych, okna oddymiające Euro-SHEV mogą być wyposażone w nadajniki położenia i stanu, co ma szczególne znaczenie w ochronie mienia. System sterowania oknami oddymiającymi, poprzez wyposażenie w specjalne moduły, może spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Firma D+H umożliwia zwiększenie użyteczności systemu oddymiającego przez dodatkowe opcje, takie jak np. automatyka pogodowa, czy też zintegrowanie otworów oddymiających z systemem przeciwpożarowym lub systemem automatyki budynku BMS.

Sporym udogodnieniem jest także możliwość programowania czasowego przewietrzania pomieszczeń. Dzięki temu budynek będzie nie tylko bezpieczny i zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale również wyjątkowo wygodny w użytkowaniu.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.