Klamka na poziomie
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że codzienne otwieranie i zamykanie okien, nawet tych nowoczesnych – uchylno-rozwieranych, może sprawiać trudności osobom starszym. Jednym z częstych utrudnień, na które narażeni są seniorzy, a zwłaszcza osoby poruszające się na wózkach, są wysoko zamontowane klamki.

Jest to szczególnie widoczne w mieszkaniach usytuowanych w zabytkowych kamienicach, gdzie okna są bardzo duże, a klamki umieszczone standardowo w połowie wysokości skrzydła. Jak uporać się z tym problemem? „Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia obsługę okien osobom starszym i niepełnosprawnym jest zasuwnica z obniżoną klamką. Jeśli ją stosujemy w oknie, klamka może znajdować się już na wysokości niespełna 30 cm od dolnej krawędzi skrzydła.

To duże ułatwienie dla seniorów. Pomocna okazać się może również klamka z dłuższym uchwytem. Otwieranie i zamykanie okna przy jej użyciu wymaga znacznie mniejszego wysiłku, dlatego warto ją seniorom zamontować zamiast klamki standardowej”, wyjaśnia Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Image

Montując stolarkę w domu osoby starszej warto zamontować pewne udogodnienia, fot. Winkhaus

Nieoczekiwana zmiana miejsc
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem polecanym dla osób starszych jest okucie autoPilot Ergo firmy Winkhaus, które umożliwia „przemeblowanie” okna.

„Wymiana dwóch elementów okucia powoduje przeniesienie klamki na dolną część skrzydła. Dzięki temu otwieranie, uchylanie i zamykanie okna staje się czynnością dostępną także dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Do klamki zamocowanej w najniższej części skrzydła można bez trudu dosięgnąć w pozycji siedzącej. Aby otworzyć okno, wystarczy przekręcić klamkę o 90o. Gdy ponownie przekręcimy klamkę o 90o, spowodujemy uchylenie skrzydła. Przy tym okucie automatycznie „wypycha” skrzydło, więc nie trzeba ciągnąć go do siebie, jak przy uchylaniu okna standardowego. A to znacznie ułatwia obsługę”- mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus.

Image

Image

Okno z okuciem autoPilot Ergo - uchylonym i otwartym, fot. Winkhaus

Otwieracze dla wygody
Sposobem na ułatwienie osobom starszym korzystania z okien może być również zamontowanie otwieracza naświetli sterowanego z poziomu podłogi. Rozwiązanie to polecane jest przede wszystkim w przypadku okien, do których dostęp jest utrudniony, np. tych łazience czy na klatce schodowej.

„Otwieracze mogą być wykorzystane w oknach z funkcją uchylną lub rozwierną, przy zachowaniu zasady, że uchył lub rozwarcie skrzydła nie przekracza 180 mm”, wyjaśnia Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus. Alternatywą dla otwieraczy sterowanych mechanicznie (np. dźwignią lub korbą) są wygodniejsze w obsłudze otwieracze elektryczne. Te użytkownik uruchamia przy pomocy pilota lub przycisku, który może być umiejscowiony w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. Można zamontować go tak, aby osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem, nie musiały dużo chodzić.

„Warto dodać, że do otwieraczy elektrycznych można podłączyć czujniki, np. temperatury, wiatru, opadów, które sterują uchylaniem i zamykaniem okna. Z kolei podpięcie czujników do centralki sterowniczej pozwala na otwieranie i zamykanie okien w całym budynku bez konieczności wchodzenia do każdego pomieszczenia. Jakie to ułatwienie dla osób, którym przemieszczanie się sprawia problemy!” - dodaje Janusz Grześkowiak, szef działu doradztwa technicznego firmy Winkhaus.

Taras przyjazny niepełnosprawnym
Dużym problemem, z którym nierzadko zmagają się seniorzy, jest wyjście na taras. Wysoki próg stanowi często barierę nie do pokonania dla osoby o obniżonej sprawności ruchowej czy stale poruszającej się na wózku. Janusz Grześkowiak z firmy Winkhaus ma na to sposób:

„Większość systemów profilowych, z których produkowane są okna, posiada specjalne niskie progi do drzwi balkonowych. Nasza firma wprowadziła na rynek okucia (specjalne zaczepy), zapewniające pełną funkcjonalność drzwi balkonowych z niskim progiem”.  Kolejną propozycją, która sprawdzi się w takiej sytuacji jest dostępne w ofercie firmy Winkhaus okucie podnośno-przesuwne.

„Pozwala ono wykonać drzwi przesuwne z niskim progiem. Zastosowanie płaskich prowadnic dolnych umożliwia osobom niepełnosprawnym bezproblemowe przemieszczanie się na taras” – wyjaśnia ekspert firmy Winkhaus.

Klucz do bezpieczeństwa
Kwestią bardzo istotną nie tylko dla wygody ale i bezpieczeństwa seniorów jest odpowiednie zabezpieczenie drzwi wejściowych.

„Osoby starsze, zwłaszcza mieszkające samotnie, miewają w zwyczaju zostawianie klucza w zamku, co może być dużym utrudnieniem w sytuacji kryzysowej. Z tego też względu w drzwiach zewnętrznych w domu seniora warto zamontować wkładki bębenkowe obustronnie niezależnie otwierane”- mówi Janusz Grześkowiak, ekspert firmy Winkhaus. Tego typu wkładki nie tylko umożliwiają otwarcie drzwi w przypadku, gdy wewnątrz klucz tkwi w zamku, ale także posiadają certyfikaty odporności na włamanie.

Starym oknom w zabytkowych kamienicach czy wiekowych domach trudno odmówić uroku. Kiedy chodzi jednak o wygodę i komfort użytkowania stolarki przez osoby starsze, nie powinniśmy kierować się sentymentem. Wymieniając okna w domu seniora, warto wziąć sobie do serca rady eksperta firmy Winkhaus, dzięki czemu korzystanie ze stolarki nie będzie już sprawiało problemów. 

więcej informacji: www.sklep.winkhaus.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.