Szklane wariacje


Szkło jako materiał do produkcji mebli wyraźnie fascynuje projektantów. Przy czym można zaryzykować stwierdzenie, że znane od dawna stoły czy stoliki ze szklanymi blatami to wręcz standardowe propozycje. Okazuje się jednak, że drewniane czy metalowe elementy mebli może również z powodzeniem zastąpić szkło.

Na czym postawić...
   Największa jest chyba oferta stołów, stolików i ław o szklanych blatach. Przy czym stoły, to pełnowymiarowe meble, przeznaczone np. do jadalni. Są też zestawy kilku stolików o różnej wysokości, wsuwanych jeden pod drugi lub połączonych na stałe. W kuchni natomiast przyda się wąski „półstolik” oparty tylko na dwóch nogach, a jedną stroną na stałe przymocowany do ściany.

   Blaty standardowo są wykonywane z tafli szkła grubości 8-10 mm, ale bywają też kilkunastomilimetrowe (do 19 mm). Przy czym stosuje się szkło hartowane, które przez ten zabieg zyskuje nawet 7-krotnie wyższą wytrzymałość niż zwykłe.

   Szczególną uwagę zwracają producenci mebli na wykończenie krawędzi. Od tego bowiem zależy m.in. bezpieczeństwo użytkowników – ostry brzeg tafli tnie, jak nóż. Krawędzie są więc fazowane w różne kształty, spośród których najpopularniejsze są geometryczne lub niesymetryczne łuki. Sam blat zaś może być kwadratowy, prostokątny, owalny, okrągły lub też wycięty w nieregularny kształt. W meblach, w których zaprojektowano dwa blaty na różnej wysokości lub blat i pod nim półkę, obie tafle najczęściej są w inny sposób wykończone.

Stolik rtv – odpowiednio grube tafle szkła pozwalają ustawić na nim dowolny telewizor


   Blat spoczywa na podstawie, która w większości stołów i ław jest wykonywana z drewna lub metalu (np. z polerowanego aluminium) – chromowanego albo w kolorze złota. Niezwykle efektownie prezentują się meble, których konstrukcja nośna jest z ratanu. Elementy drewniane lub metalowe mocuje się najczęściej za pomocą śrub łączących szkło i drewno. Innym sposobem łączenia są umieszczone na górnej płaszczyźnie podstawy specjalne gumki, które pozwalają na niemal dowolne ułożenie blatu.

   Szczególne walory estetyczne mają meble wykonane w całości ze szkła. W takiej wersji podstawy blatów są robione z płaskich tafli, klejonych na pionowych krawędziach i tworzących w ten sposób pewnego rodzaju słup. Inne są sklejane z niewielkich kawałków szkła, układanych jedne na drugich. Tak powstają podstawy skręcone spiralnie. Wśród takich „konstrukcji” szczególnie urzekają stoliki o okrągłych blatach, wsparte na takich samych podstawach, połączone spiralnie skręconą szklaną nogą. Podstawami blatów mogą też być wygięte łukowo tafle grubego szkła. Ławy zaś są wytwarzane ze szkła giętego, zazwyczaj całkowicie przezroczystego, co pozwala uzyskać płynne, nawet nieregularne kształty i wizualny efekt przenikania płaszczyzn.

   Zarówno w przypadku stołów, stolików, jak i ław, główny blat jest produkowany ze zdecydowanie grubych tafli szkła, co jest oczywiście podyktowane troską o bezpieczeństwo użytkowników. Jeśli jednak pod blatem znajduje się półka, to nie musi ona wytrzymywać aż tak dużych obciążeń. Zwykle jest więc to nieco cieńsza tafla.

   Szczególną grupą są stoliki rtv. Tu także na metalowej lub drewnianej konstrukcji opierają się szklane półki. Ich przemyślane rozmieszczenie pozwala w jednym miejscu zgrupować cały potrzebny w domu sprzęt audio i wideo. Dzięki starannie zaplanowanemu rozmieszczeniu nóg i podpór, powstają meble zdolne unieść 100 kg, wytrzymają więc ciężar największego dostępnego w handlu telewizora. Niemal niezbędnym uzupełnieniem takiego kącika są stojaki pod głośniki. Szklana półeczka jest wsparta na wysokiej nodze, a ta znajduje oparcie w – również szklanej – podstawie. Odpowiednia technika łączenia elementów sprawia, że konstrukcja – mimo swojej wysokości – jest stabilna i trwała, a jednocześnie stwarza wrażenie wyjątkowej lekkości. Postawione na niej głośniki są niemal zawieszone w powietrzu.

   Efektownie prezentują się też kwietniki – rośliny stawia się na szklanych półeczkach umieszczonych najczęściej na różnej wysokości. Tak eksponowane wyglądają, jakby wisiały w powietrzu.

...a na czym usiąść?
   Wydawać by się mogło, że szkło, jako materiał może przenosić tylko nieduże obciążenia. Słowem: na pierwszy rzut oka szklane krzesło może budzić pewną nieufność. Jednak niepotrzebnie.

   Krzesła szklane wykonywane są ze szkła bezpiecznego – hartowanego – najczęściej o grubości 15 mm. Ze takiego samego szkła są również produkowane fotele. Często pionowe elementy tych mebli są budowane z kilku, sklejonych ze sobą tafli.

   Stosuje się łączenie przy pomocy przezroczystego kleju wiążącego pod wpływem promieni ultrafioletowych. Takie rozwiązanie jest bardzo trwałe i spotyka się je również we wszystkich innych rodzajach mebli. Kleić można nie tylko elementy szklane do szklanych, ale też metalowe do szklanych. Zarówno konstrukcja, jak i rodzaj zastosowanego materiału sprawiają, że mebel jest w stanie wytrzymać obciążenie nawet do 150 kg.

I co jeszcze?
   W całości ze szkła lub z jego połączenia z drewnem bądź metalem produkowane są rozmaite szafki oraz półki. Te mogą być narożne, wnękowe lub wiszące. Wśród półek znajdziemy też takie, które są wykonane ze szkła giętego – zarówno pojedyncze, jak i przeznaczone do systemowego łączenia.

   Oprócz tego są dostępne regały, również w całości szklane lub też szklane półki opierają się na konstrukcji z drewna lub metalu. Półki mogą być z płaskich tafli lub szkła giętego. Najczęściej spotykana grubość szkła to od 6 do 15 mm.

   Producenci szklanych mebli i projektanci zwracają uwagę na uniwersalność zastosowania tego materiału do aranżacji wnętrz. Posuwają się więc do wykonywania z niego nawet tych elementów, które nie są na co dzień widoczne. Takim przykładem są szklane półki ukryte we wnętrzach szaf.

Czy tylko przezroczyste?
   Oczywiście, szklane półki w biblioteczkach czy meblościankach znamy od dawna. Jednak tamten materiał był wyłącznie przezroczysty, a jego jakość pozostawiała wiele do życzenia. Obecnie wszystkie elementy mebli wprawdzie też mogą być całkowicie przezroczyste, ale oprócz tego bardzo często spotyka się szkło barwione, piaskowane lub obrobione w inny sposób. W meblach znajduje np. zastosowanie szkło lakierowane, które staje się coraz modniejsze. Wykonuje się z niego chociażby drzwiczki szafek – matowy lakier pozwala ukryć to, co jest we wnętrzu mebla. Sama powłoka zaś jest odporna na zabrudzenie i oddziaływanie wilgoci.

   Szkło jest wdzięcznym materiałem, pozwalającym zrealizować nawet nietypowe projekty. Większość producentów podejmuje się więc realizacji również własnych pomysłów klientów.

Hanna Czerska



URBAŃSKI



URBAŃSKI



FIAM



Krawędzie szklanych blatów muszą być szczególnie starannie wykończone



FIAM



Łączenie szkła klejem UV umożliwia tworzenie także takich, w całości szklanych, mebli



W szklanym fotelu można usiąść bez obaw o jego trwałość








Ta szklana półka jest zbudowana z płaskich tafli szkła, łączonych na krawędziach klejem UV





Wprawdzie szkło bezbarwne jest uniwersalne, ale barwione pozwala uzyskać interesujące efekty estetyczne

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.