Przegląd producentów maszyn do przetwórstwa szkła
Część 5


Bystronic Glass to globalny dostawca kompletnych rozwiązań technicznych i technologicznych dla produkcji szkła samochodowego oraz architektonicznego.

Ideą grupy jest tworzenie innowacyjnych rozwiązań oraz zapewnienie profesjonalnego serwisu. W skład grupy wchodzą: BYSTRONIC – Szwajcaria, LENHARDT – Niemcy oraz ARMATEC – Niemcy. BYSTRONIC produkuje linie do rozkroju szkła płaskiego oraz linie do produkcji szyb samochodowych. Firma LENHARDT specjalizuje się w produkcji linii technologicznych i maszyn do produkcji szyb zespolonych. ARMATEC to producent systemów transportu szkła oraz linii do laminowania.Aktywność Bystronic Glass przejawia się w zakresie:
1. Rozkroju szkła. Obejmuje kompletne rozwiązania w zakresie magazynowania, załadunku, rozkroju i wyładunku szkła.
2. Produkcji szyb zespolonych. Półautomatyczne oraz automatyczne linie produkcyjne umożliwiające wykorzystanie wszystkich dostępnych technologii w zespoleniach.
3. Produkcja szkła laminowanego. Zorientowana na klienta nowoczesna technologia wytwarzania szyb laminowanych
4. Transportu i przenoszenia szkła. Produkcja prostych manipulatorów oraz systemów przenoszenia i załadunku szkła.
5. Produkcja szyb samochodowych. Kompletne linie technologiczne do rozkroju, szlifowania, wiercenia i mycia szyb samochodowych.
6. Pomoc serwisowa. Ideą firmy jest zapewnienie światowego serwisu gwarancyjnego pogwarancyjnego. Sprawna, szybka dostawa części zamiennych.


Systemy rozkroju Bystronic
Gwarantują efektywność procesu na bardzo wysokim poziomie. Modularna i kompatybilna konstrukcja zapewnia wysoką jakość oraz ciągłą produkcję. Swoim zakresem produkcyjnym obejmuje potrzeby małych zakładów szklarskich, jak też przetwórni wysoce zautomatyzowanych i o dużej wydajności.
Zakres produkcyjny:
1. Urządzenia do rozkroju szkła płaskiego float
2. Stoły do rozkroju laminatów
3. Systemy rozłamywania szkła
4. Systemy sortowania szkła


Urządzenia do rozkroju szkła płaskiego float
Pionowy System Rozkroju

 To rewolucyjne rozwiązanie, szczególnie nadające się do wyposażenia linii do zespalania szkła, które pracują w układzie pionowym. Pionowy System Rozkroju dostosowuje się do potrzeb i zapewnia zachowanie stałej pozycji arkuszy dla całej linii technologicznej.


Jego cechy charakterystyczne to:
- możliwość rozkroju szkła miękkopowłokowego low-E oraz zwykłego float, arkusz po arkuszu,
-  krojenie formatek prostokątnych oraz kształtowych,
-  większa elastyczność linii,
- mniejsza powierzchnia zabudowy niż dla układu rozkroju
poziomego.


Poziomy stół do rozkroju szkła SMART CUT

 Stół do rozkroju SMARTCUT jest dedykowany dla małych zakładów szklarskich, w których pełni rolę urządzenia podstawowego do rozkroju i łamania tafli szkła, jak również dla dużych przetwórni, w których pełni rolę urządzenia dodatkowego do rozkroju krótkich serii.


Charakterystyka techniczna:
-  konstrukcja stołu uchylna, umożliwia załadunek szkła w pozycji pionowej,
- rozkrój szkła odbywa się w pozycji poziomej z automatycznym łamaczem w osi X oraz Y,
- opcjonalnie stół może być wyposażany w system załadunku, np. typu żuraw i rama ssawkowa,

Aktualnie produkowany jest model typ Smart’verticut M , który umożliwia rozkrój tafli szkła o maksymalnych wymiarach 2750x3650 mm


Konstrukcja jest stołu bardzo prosta, uchylenie realizowane za pomocą układu pasów parcianych oraz układu napędowego elektro-mechanicznego. Głowica krojąca przystosowana jest do rozkroju formatek o różnych kształtach. Jego zaletami są prostota operacji oraz minimalne wymagania powierzchni.
Smart’cut może być wyposażany w głowicę szlifującą miękką powłokę, co pozwala stosować go również w zakładach produkujących szyby zespolone.


Poziomy stół do rozkroju szkła model SMF

 Podstawowa konstrukcja firmy Bystronic, mająca wszechstronne zastosowanie we wszystkich segmentach przetwórstwa szkła. Stół krojący model SMF (oraz SMFR) może być konfigurowany w liniach technologicznych, w których można stosować różnorodne systemy załadunku szkła w powiązaniu z systemami magazynowania. Dają się również konfigurować zarówno z ręcznymi jak też automatycznymi systemami rozłamywania szkła.Stół krojący model SMF/SMFR umożliwia:
- dynamiczny rozkrój formatek o zróżnicowanych kształtach,
-  stabilną tolerancję rozkroju przy zachowaniu wysokiej prędkości cięcia,
-  możliwość szlifowania miękkiej powłoki (dla modelu SMFR).Stoły krojące SMF produkowane są w dwu rozmiarach.
- Model SMF M , który ma możliwość krojenia maksymalnych tafli szkła o wymiarach 2750x3810 mm,
-  Model SMF mogący rozkrawać arkusze o maksymalnych wymiarach 3300x6100 mm.


***

Stoły krojące Bystronic użytkowane są w Polsce od ok. 35 lat. Interesującym jest fakt, że konstrukcje 30-letnie jeszcze pracują, a – co ciekawsze – zachowują tolerancję rozkroju w zakresie ±0,3 mm. Zachowanie stabilnych parametrów rozkroju, takich jak dokładność i powtarzalność oraz stabilny przełom po rozłamaniu pozwala na znaczne ograniczenie zużycia narzędzi diamentowych w dalszym procesie obróbki. Brak stabilności rozkroju ma również negatywny wpływ na dalsze procesy termicznej obróbki szkła, jak hartowanie i gięcie.

Stanisław Witek
MC DIAM Sp. z o.o.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.