Zimą bardzo często zdarza się, że okna są zaparowane. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują różne rozwiązania, które nie wychłodzą wnętrza, a przy tym pomogą usunąć z niego parę.

Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem naturalnym. Powstaje ona podczas gotowania, prania, czy kąpieli. Wytwarzamy ją nawet oddychając. Najczęściej jeśli wilgotność powietrza przekracza 60%, para skrapla się na szybach. Temu problemowi przeciwdziała odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów.

 

 

Mikrowentylacja
Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zwykle zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Zjawisko to można zniwelować stosując wydajną wentylację, a głównie dbając o dopływ powietrza z zewnątrz.

 

Ponieważ współczesne okna są bardzo szczelne dopływ ten odbywać się może poprzez mikrowentylację, którą zapewniają okucia okienne z taką funkcją. Pozwalają one zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, co jednocześnie umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniu. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej.

 

 

Nawiewniki
Nawiewniki to urządzenia montowane zwykle w górnej części okna. Umożliwiają one wentylację pomieszczenia bez uchylania okien. Powszechnie stosuje się dwa rodzaje nawiewników: higrosterowane i ciśnieniowe. Pierwsze dostarczają zewnętrznego powietrza reagując na zmiany wilgotności w pomieszczeniu, drugie natomiast wyrównują różnicę ciśnień wewnątrz i na zewnątrz. Poza tym np. nawiewniki Ventair doprowadzają stałą, ustaloną przez nas ilość powietrza, bez względu na zmiany wilgotności i ciśnienia.

 

Montaż nawiewników w górnej części okna powoduje, że zimne powietrze z zewnątrz miesza się z cieplejszym przy suficie, a gdy opada ma już temperaturę pokojową. Dzięki temu nie będziemy odczuwać nieprzyjemnego chłodu.

 

Wentylacja na miarę naszych potrzeb
Wybierając sposób wentylacji do naszego domu, powinniśmy dopasować go do pomieszczenia. Ilość powietrza – jaka zapewni korzystny klimat we wnętrzu – została określona w normie PN-83/B-03430/Az3:2000. Wynosi ona średnio 30-50 m3 na godzinę.

 

W niektórych pomieszczeniach jak kuchnia czy łazienka, ze względu na panującą w nich dużą wilgotność, powinniśmy zapewnić jednak aż 70 m3 powietrza na godzinę.

W pomieszczeniach, w których gotujemy czy pierzemy lepiej sprawdzą się nawiewniki ciśnieniowe. Przy tych urządzeniach możemy, bowiem sami regulować poziom przepływu powietrza niezależnie od zmian wilgotności.

 

Nawiewniki mona zainstalować także w już wmontowanych oknach. W tym celu warto jednak wynająć przeszkoloną ekipę, która robi to zgodnie ze wskazówkami producenta.

 

Monika Sosnowska-Rainer
OKNOPLAST Sp. z o.o.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2012

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.