Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb w zakresie poziomu ochrony przed hałasem i powiązanie ich z walorami estetycznymi nawiewników firma RENSON może zaproponować kilka różnych rozwiązań.

    Najprostszym nawiewnikiem akustycznym firmy RENSON jest urządzenie o nazwie Aerovent AK. Jest to nawiewnik typu ciśnieniowego, szczelinowy, montowany w oknie, na przyldze skrzydła i ościeżnicy. Jego zaletami są: niewielkie rozmiary, możliwość montażu na oknach nowych jak i już zamontowanych, duży poziom tłumienia hałasu (41 dB) przy zachowaniu dobrej przepuszczalności powietrza.

    Nawiewnikiem o wyższych parametrach tłumienia hałasu jest urządzenie AK80. Jest to nawiewnik aluminiowy, wyposażony w przegrodę termiczną, montowany na ościeżnicy okna lub na pakiecie szybowym. Oficjalne testy potwierdzają możliwość wykonania tego urządzenia w czterech wariantach, z przepuszczalnością powietrza między 12,8 do 76 m3/h/mb dla 10Pa, przy zachowaniu współczynnika tłumienia hałasu Dn,e,w między 47 a 33 dB. Zaletami tego nawiewnika są również nowoczesne wzornictwo, łatwość w utrzymaniu w czystości i kilka rodzajów sterowania, łącznie ze sterowaniem silnikiem.

    Z kolei nawiewnik Invisivent AK49, jest typem nawiewnika montowanego na ościeżnicy okna, której szerokość może się wahać między 50 a 184 mm. Po stronie jego zalet są duże wartości tłumienia hałasu (do 49 dB) i możliwość ukrycia go w elewacji.

    Osobną propozycją w zakresie nawiewników akustycznych może być Sonovent. Jest to nawiewnik występujący w kilku odmianach wielkości – od modelu Small po model Xlarge, które charakteryzują się różnymi współczynnikami przepuszczalności hałasu i ilości powietrza. Stosując ten rodzaj nawiewnika można uzyskać poziom tłumienia hałasu na poziomie 56 dB. Do walorów tego modelu można też zaliczyć możliwość wykonania go w wersji wyposażonej w silnik, co znacznie podnosi poziom przepuszczalności powietrza.

    Wszystkie wyżej wymienione urządzenia mogą posiadać sterowanie ręczne, za pomocą sznurka lub cięgna.

    Odrębnym jakby tematem są nawiewniki akustyczne, montowane w drzwiach lub przegrodach. Dla takich rozwiązań RENSON dysponuje nawiewnikiem SILENDO i kratami 468AK/1 lub 468/AK2. Silendo może być montowany w drzwiach o grubości wypełnienia od 37 do 43 mm, przy tłumieniu hałasu na poziomie 32 dB. Kraty 468 mogą być stosowane w zakresie 37,5-92 mm (wersja 2) i 48 mm (wersja 1) i dawać wytłumienie na poziomie 8 dB.

    Natomiast kraty wentylacyjne o symbolach 445/86, 445/150 i 445/300 znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie znajdują się urządzenia wymagające ciągłego dostępu powietrza przy jednoczesnym uzyskaniu funkcji tłumienia hałasu prze nie wytwarzanego.

    W utrzymaniu jakości produktów RENSONA na stałym poziomie pomaga własne laboratorium prowadzące na bieżąco badania urządzeń.

 Janusz Gluza i Grzegorz Jaworski
RENSON NV
www.renson.eu  
patrz też:
- Ocena akustyczna okien według zharmonizowanej normy wyrobu, Anna Iżewska, Świat Szkła 7-8/2010
- 10 powodów montażu nawiewnika Część 2, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 1/2010
- 10 powodów montażu nawiewnika Część 1, Robert Sienkiewicz, Świat Szkła 11/2009
- Nawiewniki - fakty i mity. Część 2, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 6/2009
- Nawiewniki - fakty i mity. Część 1, Tadeusz Michałowski, Świat Szkła 5/2009
- Nawiewnik powietrza - podstawowe wyposażenie okna, Marzena Smolińska, Świat Szkła 5/2009
- Przepuszczalność powietrza okien w różnych klimatach, Marek Żarnoch, Świat Szkła 2/2009
- Właściwości akustyczne nawiewników powietrza , Jacek Nurzyński, Świat Szkła 9/2008
- Naturalna wentylacja z ochroną akustyczną, Janusz Gluza i Grzegorz Jaworski, Świat Szkła 9/2008  
 
więcej informacji: Świat Szkła 9/2008 
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.