Aby odnieść sukces w branży szkła artystycznego oferowane wyroby muszą charakteryzować się oryginalnym i niepowtarzalnym wzornictwem, prezentując jednocześnie najwyższą jakość wykonania i surowca.
Zastosowanie rozwiązania technologicznego polegającego na opalaniu tlenowo-gazowym może zapewnić optymalne warunki do wytwarzania niepowtarzalnych produktów i pomóc w zwiększeniu konkurencyjności na rynku.
Piec donicowy – palniki tlenowo/gazowe Cleanfire® HRi™ ; fot. AIR PRODUCTS
Jedną z metod wytwarzania wysokiej jakości ręcznie wyrabianego szkła artystycznego jest topienie szkła w piecach donicowych. Piece te różnią się od konwencjonalnych pieców hutniczych tym, że są otwarte, a w każdej donicy topi się zwykle inny rodzaj szkła.
Dobrze znane korzyści płynące z zastosowania opalania tlenowo-gazowego mogą znaleźć zastosowanie w tego typu piecach, mimo że nie jest to metoda powszechnie stosowana.
Specjalnie opatentowane palniki zapewniają najwyższą wydajność w zakresie spalania paliwa i elastyczność regulacji płomienia. Nie wymagają one praktycznie żadnej obsługi i zapewniają obniżenie poziomu emisji poniżej obecnie obowiązujących limitów.
Z powodzeniem zastępują powszechnie stosowany system powietrzno-paliwowy, działający w oparciu o gaz ziemny.
Piec „Drumla” wyposażony w instalację tlenowo/gazową ; fot. AIR PRODUCTS
Palniki wykorzystujące 100% tlenu opracowano z myślą o przemyśle szklarskim, w celu uzyskania maksymalnego transferu ciepła do zestawu oraz jasnego płomienia o niskiej prędkości. Wielkim atutem tych palników jest to, że praktycznie nie wymagają konserwacji, dzięki czemu gwarantują znaczącą poprawę wydajności.
Przepływ tlenu i gazu ziemnego jest kontrolowany automatycznie w celu zapewnienia żądanego współczynnika mieszanki, a dodatkowe elementy kontrolne i sterujące zapewniają utrzymanie stałej temperatury pieca i wydajności topienia. W razie konieczności system można przełączyć na tryb ręczny.
Dzięki technologii tlenowo-paliwowej można uzyskać lepszej jakości szkło oraz stabilną pracę palnika.
Ponadto pozwala ona otrzymać jednolitą, stałą kolorystykę szkła i osiągnąć znaczną oszczędność energii, dochodzącą do 40%. Wynika to z braku konieczności podgrzewania powietrza i możliwości całkowitego usunięcia rekuperatorów, które w poprzedniej technologii trzeba wymieniać mniej więcej co trzy lata.
Wraz z większą wydajnością zmniejsza się także zużycie gazu.
Piece pracują ciszej i łatwiej jest w nich kontrolować temperaturę. Dodatkową zaletą technologii tlenowopaliwowej jest to, że system automatycznej kontroli pozwala na wyeliminowanie ręcznej interwencji i potencjalnych błędów ludzkich.
Płomień palnika tlenowo/gazowego Cleanfire® Micro zainstalowanego w „Drumli” ; fot. AIR PRODUCTS
Korzyści
Piec donicowy:
- 42-45% łącznej oszczędności paliwa (60% dla topienia),
- lepsze środowisko pracy – mniej hałasu, mniej ciepła wydzielanego przez piec,
- brak konieczności stosowania rekuperatora,
- niższe emisje – NOx, CO2, cząstki stałe,
- niższe koszty energii,
- szybsze i bardziej spójne topienie,
- lepsza jakość szkła,
- brak wymaganych znaczących nakładów inwestycyjnych.
Komora dogrzewania (drumle)
- oszczędność paliwa o 70%,
- brak hałasu,
- lepsze przewodnictwo cieplne,
- wydajniejsze dogrzewanie szkła,
- wyższa jakość,
- większa produktywność.
Piotr Skawiński
specjalista ds. rynku szkła na Europę
AIR PRODUCTS
Jan Viduna
dyrektor ds. rynku szkła na Europę
AIR PRODUCTS
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
więcej informacj: Świat Szkła 7-8/2012