Dobrze zamontowane drzwi zewnętrzne wejściowe skutecznie zatrzymują na zewnątrz budynku nie tylko nieprzyjemny chłód, lecz również nieproszonych gości. Dopasowane pod względem estetyki do wyglądu domu wzbogacają również jego bryłę. Bez względu na to czy wybieramy drzwi w najprostszym modelu czy też rozwiązanie bardziej zaawansowane konstrukcyjnie, liczy się prawidłowy montaż.


Prawidłowa instalacja drzwi zewnętrznych wejściowych zapewni nam, jako użytkownikom wyrobu komfortową, bezproblemową eksploatację oraz wysoką estetykę zamontowanej konstrukcji. Bez dobrego montażu drzwi nie uzyskają również odpowiedniej izolacyjności termicznej i określonej przez producenta odporności na włamanie. Pozorne oszczędności, które możemy uzyskać na tym etapie inwestycji decydując się na niefachową instalację mogą szybko zamienić się w poważne wydatki, jeśli okaże się np., że drzwi są nieszczelne lub zamki antywłamaniowe nie działają prawidłowo.

 

 

 

20160404DOBRY MONTAZ PORTA montaz drzwi schemat

 


Krok po kroku
Montaż drzwi zewnętrznych wejściowych powinien być wykonany przez fachową ekipę monterów, najlepiej rekomendowaną przez producenta danego wyrobu. Wiarygodnych specjalistów w zakresie montażu stolarki drzwiowej można znaleźć m.in. poprzez wyszukiwarkę na stronie: http://dobrymontaz.com/monterzy/?state=&city=&category= Przy instalacji należy każdorazowo stosować się do zaleceń producenta dołączonych do drzwi. Poza tymi wytycznymi istnieją również ogólne zasady sztuki budowlanej i montażu, które powinien znać każdy profesjonalny monter. Jak zatem wygląda prawidłowa instalacja?

 

20160404DOBRY MONTAZ WISNIOWSKI drzwi zewnetrzne

 


Pierwszy krok to przygotowanie montażu progu. Aby montaż był szczelny i „ciepły", należy zwrócić uwagę na to, by pod progiem warstwy betonu na zewnątrz i wewnątrz były właściwie rozdzielone warstwą termiczną i hydroizolującą, co gwarantuje uzyskanie odpowiedniego współczynnika przenikania ciepła. Drugi krok to przygotowanie ościeża (otworu w murze), w który wstawione zostaną drzwi. – Musi być on oczyszczony, zagruntowany, równy i szerszy o 20-30 mm od ościeżnicy (po 10-15 mm z każdej strony) i wyższy od niej o 10-15 mm.

 

Kąty otworu powinny mieć 90°. Ważne jest również, aby drzwi montować po zakończeniu tynkowania ścian wewnętrznych oraz po zakończeniu innych tzw. prac mokrych, jak np. wylewanie posadzek – tłumaczy Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ". Kolejnym krokiem jest wstawienie ościeżnicy do otworu i jej prawidłowe umiejscowienie – w ścianach jednowarstwowych ościeżnicę montuje się w połowie grubości ściany, w dwuwarstwowych jak najbliżej zewnętrznej krawędzi muru, a w ścianach trójwarstwowych w warstwie izolacji termicznej.

 

20160404DOBRY MONTAZ WISNIOWSKI drzwi zewnetrzne CREO

 


Ciepły montaż
W przypadku drzwi zewnętrznych wejściowych bardzo ważna jest właściwa izolacja na styku stolarka-mur. Dlatego też często stosuje się tutaj tzw. ciepły montaż warstwowy. Przy wykorzystaniu tej techniki, przed wstawieniem do ościeży ościeżnicę po całym obwodzie okleja się taśmami: paroszczelną od wewnątrz i paroprzepuszczalną od zewnątrz. O ile producent nie zaleca inaczej, w tak przygotowany otwór wstawia się ościeżnicę ustawiając pion i poziom, a następnie unieruchamia ją za pomocą elementów stabilizujących.

 

Kolejny krok to zawieszenie skrzydła na wstępnie zamocowanej ościeżnicy z dostrojeniem wzajemnego ustawienia oraz sprawdzeniem funkcjonowania: drzwi powinny otwierać i zamykać się bez żadnych oporów, a szczelina między skrzydłem, a ościeżnicą musi być równa na całym obwodzie. Jeśli ustawienie jest prawidłowe – sprawdzamy działanie zamków i blokad antywyważeniowych, a następnie zdejmujemy skrzydło i przystępujemy do zakotwienia ościeżnicy w ścianie. Montujemy listwy rozporowe wewnątrz ościeżnicy. – Wszystkie te czynności należy wykonywać według zaleceń producenta wyrobu. Kolejnym krokiem jest przyklejenie taśmy paroprzepuszczalnej do ściany zewnętrznej i wypełnienie szczeliny pianą poliuretanową. Należy robić to ostrożnie tak, aby nie było jej za dużo – dodaje Zdzisław Maliszewski.

 

20160404DOBRY MONTAZ Hormann drzwi zewnetrzne ThermoCarbon


Po całkowitym stwardnieniu uszczelniacza od wewnątrz przykleja się do ściany taśmę paroszczelną, a następnie przystępuje do obróbki (tynkowanie, obrobienie GK). Końcowy etap to montaż szyldów, klamek oraz wkładek i sprawdzenie funkcjonowania drzwi. W razie potrzeby dokonuje się niezbędnej regulacji zawiasów drzwiowych – w wysokiej jakości wyrobach istnieje możliwość korekty ich ustawienia w trzech pozycjach.


Dobry montaż jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na długotrwałe oraz bezproblemowe użytkowanie drzwi zewnętrznych wejściowych. Instalacja przeprowadzona niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej może prowadzić do wypaczenia elementów konstrukcyjnych ramy lub skrzydła, blokowania się elementów okuć, bądź nawet poważnego uszkodzenia drzwi.

 

 

20160404DOBRY MONTAZ Hormann drzwi zewnetrzne


***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Hörmann – drzwi zewnętrzne ThermoCarbon – przeznaczone do domów pasywnych. Mają aluminiową płytę drzwiową z niewidocznym profilem skrzydła i wypełnieniem z twardej pianki poliuretanowej. Funkcję przegrody termicznej spełnia profil ramy skrzydła wykonany z kompozytów na bazie karbonu i włókna szklanego. Aluminiowa ościeżnica 111 mm wyposażona w przegrodę termiczną wypełnioną pianką poliuretanową. Drzwi z potrójną płaszczyzną uszczelnienia. We wzorach z przeszkleniem 3- lub 4-szybowe szkło termoizolacyjne z szybą bezpieczną na zewnątrz i wewnątrz. Współczynnik przenikania ciepła Ud wynosi nawet 0,47 W/(m2K). Drzwi posiadają w standardzie 9-punktowy listwowy zamek ryglujący, a opcjonalnie – wyposażenie przeciwwłamaniowe w klasie RC 2, RC 3 lub RC 4. Dostępne w 15 wzorach i dowolnym kolorze z palety RAL. Oferowane są także w wykonaniu XXL o wysokości do 3 metrów. Charakteryzuje je też eleganckie wzornictwo i możliwość dopasowania ich wyglądu do bram garażowych.
Porta KMI Poland – system ciepłego montażu PortaSave Energy® – doskonale eliminuje mostki termiczne, zabezpieczając jednocześnie konstrukcję izolacji termicznej budynku przed penetracją wody i przemarzaniem. Dodatkowo zapewnia właściwą wentylację, co pozwala na uniknięcie wilgoci związanej z różnicą temperatur. Środki przeznaczone do ciepłego montażu dostępne są w każdym markecie budowlanym, ich montaż musi być zgodny z zasadą: wewnętrzna warstwa – paroszczelna, środkowa warstwa – termoizolacyjna, zewnętrzna warstwa – paroprzepuszczalna. Całość w myśl zasady: wewnątrz szczelniej niż na zewnątrz. Producent rekomenduje, by wykonanie ciepłego montażu w systemie PortaSave Energy® zlecić Autoryzowanym Grupom Montażowym. Dane kontaktowe dostępne są pod adresem www.porta.com.pl/montazysci.

POL-SKONE – producent drzwi i okien drewnianych, posiadający ponad 25-letnie doświadczenie w działalności na rynku. Ofertę firmy stanowią drzwi wewnętrzne (malowane, okleinowane, laminowane i fornirowane); drzwi wejściowe, drzwi techniczne (dźwiękoizolacyjne i przeciwpożarowe), drzwi zewnętrzne, drewniane okna, ościeżnice, listwy drzwiowe i przypodłogowe a także okiennice oraz futryny. POL-SKONE przykłada dużą wagę do dobrego montażu swoich wyrobów. Film prezentujący prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych POL-SKONE można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=KVEc-0btagI

WIŚNIOWSKI – kolekcja aluminiowych zewnętrznych drzwi wejściowych CREO – idealne rozwiązanie dla tych, dla których liczy się oryginalność oraz nieograniczone możliwości w doborze rozwiązań dopasowanych do własnej wizji posesji. Drzwi wykonywane są na wymiar – ich maksymalna szerokość wynosi 1400 mm, a maksymalna wysokość 2500 mm. Mogą być rozbudowane o doświetla boczne i naświetle górne. Ta wyjątkowa kolekcja łączy dobry styl i świetne parametry techniczne. Konstrukcja bazuje na systemie termoizolowanych kształtowników aluminiowych, który jest jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie systemów drzwiowych. Zastosowany w każdych drzwiach CREO profil podprogowy tworzywowy stanowi dodatkową izolację konstrukcji. Wypełnienie skrzydła panelem izolowanym obustronnie nakładkowym o gr. 77 mm oraz system uszczelnień pozwala osiągnąć wartości U od 0,8 W/m2K – w zależności od wykonania i wyposażenia skrzydła drzwi parametr ten może ulec zmianie.


***
Organizowana przez Związek POiD, ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ"promuje wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: Anwis, AIB, FAKRO, Hörmann, Marcopol, Soudal, Porta KMI Poland, POL-SKONE, PROLINE, WIŚNIOWSKI.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.