2014-03-06-2Nasza odporność na antybiotyki staje się faktem. Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli sięgnąć po nowe metody walki z infekcjami. W opublikowanym niedawno artykule dr Richard Hobday, autorytet w dziedzinie badań nad światłem słonecznym, przekonuje, że naszą kluczową bronią powinno być zapewnienie zdrowego klimatu wewnątrz budynków – z odpowiednim dostępem do światła dziennego i świeżego powietrza.

Bakterie odporne na leki oraz trudne do zwalczenia patogeny stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), świat zmierza w kierunku ery poantybiotykowej, w której lekarstwa na wiele popularnych dziś infekcji, wkrótce mogą okazać się nieskuteczne. Problem ten wyjaśnia na łamach naukowego magazynu „Journal of Hospital Infection” dr Richard Hobday*. Autor artykułu o zdrowiu w XXI w. (The Healing Sun: Sunlight and Health in the 21st Century) ostrzega, że musimy działać efektywniej, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Jako skuteczne rozwiązanie wskazuje ulepszanie klimatu wewnątrz budynków.

 

 

 

2014-03-06-1

 

Światło dzienne i świeże powietrze zabijają zarazki

30% współczesnych budynków nie zapewnia zdrowych warunków klimatycznych, a to właśnie ich brak jest związany z występowaniem wielu chorób zakaźnych, narażających na szwank zdrowie ludzi. Informacje te są tym bardziej niepokojące, że blisko 90% naszego czasu spędzamy wewnątrz pomieszczeń.

 

2014-03-06-3

 

Zanim odkryto antybiotyki, wysoki poziom wentylacji oraz dostęp do światła dziennego były ważnymi metodami zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji. Współcześnie nie kładzie się już takiego nacisku na zapewnienie zdrowego klimatu w pomieszczeniach. Przepisy z reguły promują dobrze wyizolowane i szczelne budynki, które oferują lepsze warunki energetyczne niż starsze obiekty, jednak nie gwarantują odpowiedniego dostępu do światła słonecznego i świeżego powietrza, co zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia infekcji. Według Richarda Hobdaya, w przyszłości, aby skutecznie walczyć z infekcjami, trzeba będzie zwracać większą uwagę na tworzenie zdrowego klimatu wewnątrz budynków. Aby to osiągnąć potrzebny będzie znacznie wyższy, niż obecnie, poziom wiedzy.

 

2014-03-07-1

 

Należy zaostrzyć przepisy

Również eksperci firmy VELUX z niepokojem obserwują, jak na przestrzeni dziesięcioleci zmienia się klimat wewnątrz budynków. Według nich głównym problemem jest widoczny brak nacisku na tworzenie budynków o zdrowym klimacie wewnętrznym. Jednym ze sposobów na zwiększenie świadomości społecznej byłoby wprowadzenie bardziej rygorystycznych wytycznych w zakresie świeżego powietrza oraz dostępu do światła dziennego w budynkach. W chwili obecnej są one niewystarczające. Sytuacja ta dotyczy zarówno nowych budynków, jak i renowacji już istniejących obiektów, z których większość będzie w użytkowaniu jeszcze przez wiele lat.

 

2014-03-07-2

 

Warto podkreślić, iż Polacy dostrzegają duży wpływ światła dziennego na ich zdrowie, co deklaruje 85% respondentów biorących udział w ogólnopolskim badaniu** przeprowadzonym przez PBS na zlecenie VELUXa. Ponad połowa z nas (63,4%) docenia rolę światła dziennego w poprawie nastroju. Zauważamy również jego wpływ na obniżanie objawów depresji (42,6%) czy efektywniejsze uczenie się (30%). Co trzeci badany chciałby zwiększyć liczbę lub powierzchnię okien w swoim domu. Na pozytywne działanie światła dziennego zwraca uwagę również dr Paweł Opatczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Centrum Medycznego ENEL-MED. Jego zdaniem efektami wpływu światła naturalnego na ludzki organizm są: lepsze samopoczucie, poprawa nastroju, redukcja objawów depresji, korzystne oddziaływanie na wzrok. Dlatego powinniśmy dbać o zapewnienie jak najlepszego dostępu do naturalnego światła w naszych domach.

 

2014-03-07-3

 

Skutki niewłaściwego klimatu w pomieszczeniach

Nieodpowiedni klimat wewnątrz budynków – z niewystarczającą ilością światła dziennego oraz świeżego powietrza – wiąże się z licznymi konsekwencjami, które wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie***:

  • ryzyko chorób związanych z wilgotnością powietrza, takich jak: astma, alergie, kaszel czy chrapanie,
  • ryzyko Syndromu Chorego Budynku (SBS) skutkującego chorobami somatycznymi,
  • ryzyko Sezonowych Zaburzeń Afektywnych (SAD), czyli tzw. „depresji sezonowej”,
  • obniżenie poziomu zdrowia psychicznego i wydolności umysłowej,
  • zmniejszona zdolność do nauki,
  • obniżona produktywność.

 

* dr Richard Hobday: członek International Light Association, autor publikacji: The Healing Sun: Sunlight and Health in the 21st Century (2000), oraz The Light Revolution: Health Architecture and the Sun (2006).

** Badanie: „Znaczenie zdrowotne światła dziennego w domu w świadomości Polaków” zostało przeprowadzone przez PBS na zlecenie firmy VELUX, w ramach ogólnopolskiego badania Omnibus przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18 lat i więcej (n=ok.1000). Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów bezpośrednich CAPI w dniach 02-04.08.2013 r.

*** Źródło: VELUX Daylight, Energy and Indoor Climate Basic Book, 2nd edition June 2010.

 

Agnieszka Kamińska
VELUX

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i >elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 03/2014

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.