Drzwi to bardzo ważny element wystroju wnętrza. Wybierając konkretny model powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jego wygląd, ale też materiał, z którego został wykonany.

 

Przez lata panowało przekonanie, że to drewniane drzwi są najlepsze. Są trwałe, szlachetne i eleganckie. Mają jednak również wady. Są stosunkowo drogie, a z czasem mogą się także wypaczać i skrzypieć. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii oraz najwyższej jakości surowców doskonałą alternatywą dla drzwi drewnianych mogą być drzwi okleinowane.

 

20140404Virgo aranzacja INVADO

 

Drzwi wewnętrzne od środka
Okleinowane drzwi wewnętrzne różnią się miedzy sobą nie tylko powierchnią, ale także tym, co jest wewnątrz, czego zobaczyć gołym okiem nie możemy. Standardowe skrzydła produkowane są z płyt MDF lub HDF.

 

– Płyty MDH i HDF są bardzo ekologiczne, ponieważ powstają ze sprasowanych włókien drzewnych oraz dodatków spajających i utwardzających. MDF jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do wytwarzania mebli i drzwi. Model HDF jest jego odmianą, różni się jedynie podwyższonym wskaźnikiem twardości i gęstości – wyjaśnia Adam Hucz z firmy Invado produkującej drzwi.

 

Pomiędzy ramą wykonaną z dwóch płyt znajduje się wypełnienie stabilizacyjne. Od niego zależy trwałość, cena, a także akustyka skrzydła. – W drzwiach o lekkiej konstrukcji często wykorzystywanym wypełnieniem jest tzw. plater miodu zastosowany m.in. w modelu Virgo. Jest to kartonowy wkład o sześciokątnej konstrukcji. Chociaż jest wielokrotnie lżejszy od drewna, to zapewnia wystarczającą wytrzymałość na nacisk i jest przyjazny dla środowiska – tłumaczy A. Hucz.

 

Innym wypełnieniem drzwi wewnętrznych jest płyta wiórowa otworowa. Zapewnia lepszą stabilizację i akustykę, ale wpływa także na ciężar drzwi. Tak połączone ze sobą elementy tworzą podstawowe skrzydło, na które może być później nałożone wykończenie np. w postaci okleiny sztucznej.

 

20140404Lido aranzacja INVADO

 

Dlaczego okleina?
Mimo, iż jest tańsza niż fornir lub naturalne drewno, to dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, posiada wysokie walory estetyczne i gwarantuje trwałość produktu. Niewątpliwą zaletą drzwi okleinowych jest ich wysoka odporność na uszkodzenia. – Wykorzystywana przez Invado technologia pozwala na okleinowanie bez konieczności łączenia elementów okleiny na krawędziach przylgi, co sprawia, że nie odkształca się ona i nie odkleja od skrzydła – wyjaśnia Adam Hucz.

 

Drzwi okleinowe są stosunkowo trwałe, odporne na wypaczanie oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ich atutem jest również to, że są dostępne w bardzo szerokiej palecie wzorów i kolorów, dzięki czemu bez trudu można je dopasować do każdego wystroju wnętrza. – W ofercie Invado dostępnych jest wiele modeli drzwi okleinowych. Charakteryzują się one niebanalnymi wzorami, doskonale imitującymi prawdziwe drewno, jak np. model Lido w okleinie Enduro dostępnej aż w kilkunastu odcieniach takich, jak buk, czy heban – dodaje A. Hucz.

 

Choć prawdziwe drewno ma swój niezaprzeczalny urok, to warto pamiętać, że ma też pewne mankamenty. Jeśli chcemy ich uniknąć, warto rozważyć zakup okleinowanych. Te nie dość, że doskonale naśladują naturalne odcienie i fakturę drewna, to na dodatek są bardzo funkcjonalne.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.