Nowe propozycje z Chin

Od dwóch lat obserwujemy szybki wzrost liczby obrabiarek chińskich na rynku polskim. Większość z nich to maszyny bardzo proste, adresowane do małych zakładów o ograniczonych możliwościach finansowych. Podstawowym kryterium, jakim kierowali się klienci wybierając te obrabiarki, była bardzo niska cena.

     Ekspansja producentów zza Wielkiego Muru z pewnością będzie kontynuowana, natomiast zmieni się jej charakter. Do walki o duży polski rynek przystąpią chińscy producenci oferujący maszyny o jakości i zaawansowaniu technologicznym porównywalnym z europejskimi konkurentami.
      Spróbujmy przeanalizować podstawowe różnice pomiędzy maszynami chińskimi, które znamy i tymi, które wkrótce pojawią się w polskich zakładach przetwórstwa szkła.
     Dobrym przykładem może być wydajna linia szlifierek dwukrawędziowych firmy SUNTECH.
     Linia składa się z 2 szlifierek dwukrawędziowych, połączonych kątowym stołem transferowym. Każda z maszyn wyposażona jest w 26 wrzecion napędzanych silnikami elektrycznymi renomowanego producenta europejskiego, firmy ABB. Właśnie to, co wyróżnia czołówkę producentów chińskich, to szerokie zastosowanie podzespołów dostarczonych przez światowych liderów w danych dziedzinach. Przyglądając się uważniej maszynie firmy SUNTECH możemy dostrzec panel sterowania dostarczony przez niemieckiego Siemensa.
     Jak łatwo się domyśleć układ sterowania linii to typowy dla wielu producentów europejskich SIMATIC firmy SIEMENS. Na panelu sterującym maszyny operator łatwo wprowadza podstawowe parametry obróbki, takie jak: wymiary tafli, grubość szkła i prędkość transportera. Możliwe jest zapamiętanie do 50 różnych programów pracy, w zależności od rozmiarów tafli, prędkości obróbki i wymaganej jakości wykończenia. Operatorzy maszyn doskonale wiedzą, że zmiana grubości tafli wymaga często uciążliwej regulacji zespołu tarcz pracujących na górnej fazce. W przypadku maszyny proponowanej przez SUNTECH operacja wykonywana jest całkowicie automatycznie.
     Tarcze polerskie sterowane są układem pneumatycznym, kompensującym zmiany nacisku na taflę spowodowane zużyciem tarcz. Dzięki temu utrzymujemy stałą, wysoką jakość produktu finalnego.
     Szlifierka numer 2 dodatkowo wyposażona jest w zespół wrzecion do załamywania naroży. Wrzeciona skonstruowano tak, że podążają one za taflą umożliwiając uniknięcie różnic w załamaniu naroży czoła i końca tafli.

 


     Klienci bardzo często zastanawiają się dlaczego funkcjonalnie podobne maszyny i urządzenia często znacząco różnią się ceną. Najczęściej analizie poddawane są funkcje maszyny, możliwości oprogramowania, wreszcie sterowanie i elektronika. Bardziej doświadczeni użytkownicy wiedzą, że tak naprawdę o jakości produktu finalnego decydują mechaniczne podzespoły maszyn. Te elementy powinny być nie tylko wykonane z wysokiej klasy materiałów ale również poddane precyzyjnej obróbce mechanicznej, a czasami również cieplnej. Ważne są również przekroje prowadnic, śrub napędowych, zębatek. Te podzespoły można zobaczyć często nawet nie zdejmując osłon maszyny. W tym aspekcie obrabiarki SUNTECHU również nie ustępują producentom europejskim, natomiast skala zastosowania stali nierdzewnej oraz wysokiej jakości stali stopowych jest wyraźnie większa niż u europejskich konkurentów.
     Podsumowując powyższe dywagacje trzeba zauważyć, że czas anonimowości producentów chińskich dobiega końca. Klienci w Polsce zbliżają się do chwili kiedy zaczną rozróżniać znaki firmowe chińskich dostawców, odpowiadającą im jakość urządzeń i lokalny serwis techniczny.

 

Zbigniew Burda
MAK Sp. z o.o.

 

więcej informacji: Świat Szkła 12/2007


 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.