Aktualne wydanie

2021 03 okladka1

Świat Szkła 03/2021

User Menu

 

 ET-160x600-PL-3

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Tagi Globalne

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

20200909przeciwpozarowe przegrody budowlane

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

Katalog 2021 okladka

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

konferencja webinarium 2021 

 pl 480x100 AW Banner 201208

 

baner4 abprojekt

Fabryka tapet w technologii UVgel - Spersonalizowana dekoracja wnętrz
Data dodania: 01.03.21

Trend rozwoju rynku indywidualnych wnętrz w ostatnich czasach dynamicznie znacznie przyspieszył. W odpowiedzi producenci podłoży do wyklejania zarówno podłóg, okien, ścian i sufitów prześcigają się we wprowadzaniu do swojej oferty mediów najnowszej generacji.

 

2021 02 36 5a

 

Coraz więcej tych podłoży jest niezwykle prostych w aplikacji i wybacza błędy podczas wyklejania nawet przez niedoświadczonych użytkowników. Łatwe w aplikacji podłoża są droższe, ale można je przykleić bez problemów samodzielnie, oszczędzając na pracy fachowców. Satysfakcję z bycia bohaterem dostajemy oczywiście gratis. Szczególnie w obecnych czasach firmy drukujące obserwują wzrosty zamówień tapet na żądanie przez Internet. Canon wprowadził kompletne rozwiązanie – Fabrykę tapet – odpowiedź na rosnącą potrzebę druku zindywidualizowanych wnętrz.

 

Zanim opiszemy kompletne rozwiązanie zatrzymajmy się na chwilę i zastanówmy się czego oczekują konsumenci wielkoformatowego druku na żądanie.

 

2021 02 36 5b

 


Przykładowy scenariusz
Oczekiwanie na nowego członka rodziny może motywować do przygotowania specjalnie - na nowo zaaranżowanego pokoju. W tym celu możemy wykorzystać farby (podłogi, ściany, sufit, okna) lub też tapety ścienne, podłogowe czy też na sufit i okna. Najczęściej wybierane jest bezpieczne rozwiązanie – farby. Z malowaniem każdy sobie powinien bez trudu poradzić, wystarczą chęci. Choć tak naprawdę tylko fachowiec wie, jak profesjonalnie przygotować pomieszczenie i podłoże do malowania, jak dobrać kolory, i jak odpowiednio nałożyć farbę. Osoba z brakiem doświadczenia będzie miała problemy z uzyskaniem wysokiej jakości.

 

Natomiast do pomysłu samodzielnego wyklejania tapet podchodzimy z pewną obawą, że przykleimy krzywo, że będzie potrzebny specjalny klej, że efekt nie będzie zadowalający. Zupełnie niepotrzebnie, bo są materiały (droższe), których samodzielna aplikacja przez niedoświadczoną osobę jest jak najbardziej możliwa. Canon posiada w swojej ofercie takie materiały jak IJM 678 Self-adhesive Embossed Wall Covering, IJM 696 Prepasted Wallcovering Non-woven FSC czy też wysokiej jakości materiał na podłogę i ściany IJM 684 Textured Flor Graphics Matt w klasie trudnopalności B1/M1.

 

Pewnym wyzwaniem dla wyklejającego może być problem ze schodzeniem się brytów (pasów), które wyklejamy. Może się tak zdarzyć, że na pewnej wysokości nie schodzą się linie rysunku przy przejściu z jednego pasa (brytu) na drugi pas (bryt). Co ciekawe nie jest to wina wyklejającego. Najczęstszym powodem takiego zjawiska jest technologia najczęściej wykorzystywana do cyfrowego druku tapet do tej pory, a konkretnie bardzo wysoka temperatura, która działa na zadrukowane podłoże w celu odparowania nośnika pigmentu. Pod jej wpływem podłoża zmieniają swoje rozmiary i w efekcie wydruki nie schodzą się w jednym miejscu na łączeniach.

 

2021 02 36 5d

 

 

Kolejnym wyzwaniem może być inny problem również związany z technologią druku, a nie z brakiem umiejętności wyklejającego. Brak stabilności kolorystycznej. Objawia się to różnicami w kolorach - znowu w newralgicznych miejscach na łączeniu pasów (brytów). Nie wdając się w szczegóły techniczne tego zjawiska, różnice przy niektórych typach obrazów są bardzo widoczne i niestety są często poddawane procesom reklamacji.

 

Pokój dziecinny to też miejsce różnego rodzaju „tortur’’ dla ścian realizowanych przez kreatywną latorośli. Upaćkane ręce farbami i nie rzadko jedzeniem często lądują właśnie tam i zawsze w bardzo widocznych miejscach. Dla rodzica wtedy istotną zaletą jest to, aby podczas czyszczenia cyfrowo wydrukowanej tapety schodził keczup, a nie motyw misia czy samochodu. Tapety oczywiście można laminować i w ten sposób zabezpieczyć wydruk przed środkami czystości, ale laminacja podraża koszty produkcji.

 

2021 02 36 5c

 

Wracając do naszej fabryki tapet
Canon wprowadził kompletne rozwiązanie dla producentów cyfrowych tapet na żądanie. Technologia UVgel niweluje bolączki innych dotychczasowych technologii cyfrowego druku. Stabilność rozmiarowa wydruków z UVgel jest uzyskana dzięki temperaturze działającej na podłoże jedynie w okolicach 24 stopni. Stabilność kolorystyczna jest uzyskiwana dzięki temu, że system obrazujący oparty jest o technologię piezzo.

 

Atrament UVgel posiada certyfikaty do stosowania wewnątrz pomieszczeń i w porównaniu z innymi atramentami, jest zbliżony swoimi właściwościami fizycznymi do niemal atramentu pancernego (pobierz raport technologiczny UVgel) Dodatkowo, jest odporny na działanie większości rozpuszczalników i nie jest wymagana laminacja wydruków.

 

2021 02 36 5e

 

Podstawą fabryki fototapet jest drukarka Colorado 1650, posiadająca unikatowe rozwiązanie na skalę światową. Operator decyduje czy wydruk ma być drukowany w trybie matowym czy też błyszczącym. Można mieć więc w ofercie tapety z wykończeniem błysk lub mat bez dodatkowej kosztownej laminacji.

 

Nie ma procesu schnięcia (następuje polimeryzacja atramentu UVgel), więc wydruki mogą być natychmiast konfekcjonowane i wysyłane do klienta.

System Fabryki tapet UVgel jest modułowy i można go konfigurować lecz cały potencjał wydajnościowy systemu jest uzyskany w pełnej konfiguracji. Co ciekawe cały system może obsługiwać praktycznie jedna osoba. Ponieważ Colorado może drukować do 40 godzin bez dolewania atramentu w połączeniu z podawaniem mediów z roli typu jumbo, fabrykę tapet UVgel można zostawić na całą noc i odebrać produkcję nad ranem.

 

Połączenie zalet wydajnej technologii druku UVgel, zadrukowującej nowoczesne podłoża z rozwiązaniem tworzącym z wydruków gotowe produkty do samodzielnego wyklejania - Fotoba to kompleksowa propozycja na rosnącym rynku cyfrowego druku wystroju wnętrz. Korzyść producentów tapet wynika z wprowadzenia innowacyjnego rozwiązania, zmniejszenie liczby reklamacji, automatyzacji produkcji jak i z pozyskania zadowolonych użytkowników końcowych aplikujących bezproblemowo tapety na ścianę, sufit lub podłogę.

 

Cyfrowy druk tapet - fabryka tapet z wykorzystaniem  Canon UVgel 

 

 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik