Czytaj także -

Aktualne wydanie

2022 10 okladka

Świat Szkła 10/2022

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 ET-Swiat-Szkla-PL-160x600-004

 

 banner konferencja 2022 11c2

 wlasna-instrukcja ift--baner do newslet-2019e

 

 

Okna pasywne – czy to się opłaca?
Data dodania: 30.10.17

Wbrew pozorom, wybudowanie domu pasywnego, czyli czerpiącego energię z otoczenia, nie jest trudne. Wystarczy, by na etapie projektowania zadbać o wprowadzenie odpowiednich rozwiązań, takich jak np. wybór ram okiennych o właściwych parametrach. W tego typu nowoczesnych budynkach sprawdzi się system Eforte od Inoutic.

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 5

 


Jak to działa?
Domy pasywne to marzenie wszystkich, którym nie obca jest ekologia i dbałość o środowisko, a także aspekt ekonomiczny, a więc oszczędność na wydatkach na energię. Budynki takie korzystają bowiem z naturalnych źródeł ogrzewania takich jak np. energia słoneczna.

 

Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu bryły budynku, prawidłowo usytuowanym przeszkleniom (te największe skierowane na południe) oraz takiemu rozmieszczeniu pomieszczeń, by uwzględniały pozycje słońca w rocznym i dziennym cyklu. Dzięki temu są niemal samowystarczalne.

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 4


Samo wykorzystanie naturalnych źródeł energii to jednak nie wszystko. Powinniśmy jeszcze zadbać o to, by pozyskane ciepło nie uciekało na zewnątrz. Kluczowe jest tu zastosowanie odpowiednich okien, w których niebagatelną rolę odgrywają parametry profili okiennych. Doskonale sprawdzi się tu system profili Eforte od Inoutic, który zapewnia wyjątkowo wysoką izolację termiczną (Uf=0,95W/m2K).

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 2

 

W praktyce oznacza to, że nasz dom jest nie tylko bardziej ekologiczny, ale również ekonomiczny, gdyż możemy znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co więcej, system można dostosować do własnych potrzeb, tak aby jak najlepiej wpasował się w charakter i wygląd domu – między innymi dzięki klasycznemu designowi, idealnym proporcjom czy dostępnej kolorystyce, a także możliwości wyboru grubości szklenia, co dodatkowo wpływa korzystnie na parametry akustyczne.

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 1

 

Czy to się opłaca?
Zaprojektowanie i wybudowanie domu pasywnego wyposażonego w energooszczędne rozwiązania jest droższe niż w przypadku tradycyjnego budynku. Warto jednak spojrzeć na tę kwestię w dłuższej perspektywie – choć początkowo koszty są większe, wraz z upływem czasu zauważymy oszczędności związane z dużo niższymi rachunkami.

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 3

 

Co ważne, budowa domów energooszczędnych czy pasywnych niedługo stanie się koniecznością – zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej, wszystkie nowo wybudowane budynki będą musiały spełniać bardzo restrykcyjne wymog energetyczne. Osoby myślące o postawieniu domu powinny o tym pamiętać i już teraz pomyśleć o przyszłości.

 

20171010 Eforte Reference - Modrice 2 proste AD

 


Troska o środowisko naturalne to nie tylko segregowanie śmieci lub oszczędzanie wody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, możemy zadbać także o to, by nasz dom również był całkowicie przyjazny dla natury.

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
          sec 

Czytaj także