Według danych Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska około 28% strat ciepła w domu wydobywa się przez okna.

 

Szczególnie widoczne jest to zimą, gdy rachunki za ogrzewanie osiągają horrendalne kwoty, a temperatura wewnątrz wciąż nie zadowala. Co zrobić, by zima nie była nam straszna?

 

 

Image

Procentowe straty ciepła w domu jednorodzinnym;
wg danych Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska

 

 

Okna energooszczędne
Wybierając nowe lub wymieniając stare okna w domu zwróćmy uwagę, czy wybieramy produkty energooszczędne. Termoizolacyjność okien zależy od wielu elementów.

 

- Najważniejszym z parametrów technicznych, które ją określa, jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna – określany skrótem Uw. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym mniej ciepła „ucieka” z naszego domu. 

 

Pamiętajmy o tym, by sprawdzać współczynnik dla całego okna, a nie np. dla samej szyby (Ug), gdyż nie przedstawia on faktycznego ubytku ciepłego powietrza – radzi Marcin Szymanowski, Kierownik Działu Marketingu, Sokółka Okna i Drzwi S.A.

 

Mało kto jest świadomy, jak jakość okien wpływa na izolację mieszkania - okna energooszczędne mogą zmniejszyć ilość traconej przez stolarkę energii w domach nawet o ponad 50%.

 

Obok współczynnika przenikania ciepła, ważny jest także materiał, z którego wykonane są okna. Najbardziej termoizolacyjnym materiałem jest drewno. Jest to ciepły surowiec, który nie przewodzi ciepła, większa więc jego ilość pozostaje wewnątrz pomieszczenia.

 

Na szczelność okien wpływa także zastosowany system uszczelek, pakiet szybowy oraz przede wszystkim – prawidłowy montaż. - Poprawnie przeprowadzony montaż jest niezwykle istotny.

 

Nawet okna o najlepszych właściwościach można zepsuć źle przeprowadzonym montażem, przez co nie będą one w przyszłości w pełni prawidłowo funkcjonować. Warto skorzystać więc z montażystów sprawdzonych i polecanych przez producentów – radzi ekspert z firmy Sokółka Okna i Drzwi S.A.  

 

Image

Duże powierzchnie przeszklone; fot. Hajom - dystrybucja Sokółka Okna i Drzwi S.A. 

 

Rolety zewnętrzne
Jeżeli chcemy w  maksymalny sposób ograniczyć straty ciepła przez okna, warto również pomyśleć o zainstalowaniu rolet zewnętrznych. – Rolety zewnętrzne w odczuwalny sposób poprawiają bilans energetyczny budynku.

 

Zmniejszenie strat energetycznych przy zasłoniętych roletach wynosi około 25 – 40 proc., w zależności od wyjściowej izolacyjności przegrody okiennej. Ponieważ są wykonane z tworzyw odpornych na działanie warunków atmosferycznych, skutecznie chronią przed wiatrem, deszczem, śniegiem i mrozem. Stanowią również dodatkową warstwę ochronną okna – zaznacza Marcin Miraś, dyrektor handlowy firmy Vertex.

 

Duży wpływ na wysoką termoizolacyjność rolet zewnętrznych ma przede wszystkim pianka poliuretanowa, którą wypełnione są profile rolet. – Jak wiadomo pianka poliuretanowa ma wysoką gęstość, co z kolei przekłada się na jej wysoki współczynnik parametrów izolacyjnych. Jest używana również do uszczelniania okien i drzwi podczas montażu w otworach.

 

Kiedy rolety są zaciągnięte, między oknem a pancerzem rolety tworzy się dodatkowa przestrzeń, coś w rodzaju poduszki powietrznej, w której powietrze jest uwięzione. Ponieważ w takich warunkach niemożliwa jest cyrkulacja – skutecznie blokuje ją właśnie gęsta pianka, powietrze nie wymienia się z zimnym powietrzem. Dzięki temu wychładzanie temperatury w pomieszczeniu jest znacznie spowolnione – mówi specjalista  z firmy Vertex.

 

Warto zadbać o właściwą izolację otworów okiennych jeszcze przed nadejściem zimy, w ten sposób nasz domowy budżet na pewno nie zostanie poważnie nadszarpnięty w sezonie grzewczym.

 

Image

Montaż okna; fot. Vertex

 

Więcej informacji: www.sokolka.com.pl,  https://vertex.pl/

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.