Czymże byłaby współczesna myśl architektoniczna bez Franka Lloyda Wrighta, jednego z najważniejszych architektów modernistycznych XX wieku? Wystarczy wspomnieć jego teorie „otwartego planu” i „architektury organicznej”, czerpiące inspiracje z natury i sztuki japońskiej.

 

20140707 134340 Eforte endconsumer brochure page 6 Low

fot. Inoutic/Deceuninck

 

Koncepcja „architektury otwartej”, stworzona przez Wrighta – wkomponowanej w otaczające środowisko i zespolonej z naturą, płynnie łączącej to, co wewnątrz budynku z bogactwem otoczenia – przeżywa dziś swoisty renesans. W zabieganym XXI-wiecznym świecie coraz więcej inwestorów pragnie bowiem powrotu do natury. Co za tym idzie, architekci coraz częściej uwzględniają w projektach budynków „pierwotną” potrzebę ich mieszkańców, by znów poczuć się częścią otaczającej przyrody.

 

Otwarcie na świat
Dziś – gdy priorytetem staje się projektowanie domów, pozostających w harmonii z otoczeniem i przyjaznych dla użytkownika – swego rodzaju płaszczyzną porozumienia architektury z naturą stają się duże przeszklenia, które nie dzielą wizualnie przestrzeni. Dzięki dobraniu odpowiedniej wielkości przeszkleń: okien i drzwi, uzyskać możemy większe lub mniejsze otwarcie domu na świat.

 

20140707 94365 Inoutic Prestige Low

 

fot. Inoutic/Deceuninck


Pytanie brzmi jednak: jak osiągnąć spójny, harmonijny efekt „architektury otwartej”, zapewniając jednocześnie mieszkańcom doskonałą ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi?
Warto stosować rozwiązania systemowe. Takie jak kompleksowa oferta Inoutic – polecana przez profesjonalistów i ceniona przez użytkowników na całym świecie. Tworzą ją rozbudowane systemy profili okiennych i drzwiowych z PVC, umożliwiające konstruowanie wszelkiego rodzaju okien i drzwi (szczególnie tarasowych), uzupełnione o systemy żaluzji zewnętrznych.


Przemyślane rozwiązania
Drzwi tarasowe i balkonowe doskonale powiększają przestrzeń pomieszczeń i dostarczają im dużo naturalnego światła. By były nie tylko eleganckim, ale także efektywnym energetycznie połączeniem wnętrza z otoczeniem domu warto zainteresować się ich parametrami izolacyjności. - Duże przeszklone elementy fasad „wpuszczają” światło do każdego obiektu, dlatego coraz więcej Klientów pyta o systemy podnośno-przesuwne Prestige HST. Mają zarazem coraz większą świadomość swoich potrzeb i coraz większe wymagania dotyczące komfortu cieplnego i akustycznego oraz bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Kalita Inoutic – Argumentem przekonującym ich do wyboru konkretnego rozwiązania jest nie tylko możliwość tworzenia imponujących przeszkleń czy wybór dogodnego sposobu otwierania, ale także twarde dane określające parametry termoizolacyjności i szczelności konstrukcji.


Dlatego w systemie drzwi tarasowych i balkonowych Prestige HST doskonałe parametry izolacyjności termicznej (wartość Uf=1,3 W/m²K) i akustycznej uzyskane są dzięki wielokomorowej budowie profili i możliwości zastosowania szkleń o grubości od 24 do 42 mm. Oszczędności energii cieplnej sprzyja także 76-milimetrowa głębokość zabudowy skrzydła. Wysoka odporność na wiatr oraz doskonała szczelność to gwarancja, iż sprawdzą się także w ekstremalnych warunkach atmosferycznych.

 

Eleganckie i funkcjonalne
Systemy drzwi tarasowych i balkonowych Prestige HST dostępne są w różnych wersjach: podnośno-przesuwnych, uchylno-przesuwnych i harmonijkowych.Drzwi podnośno-przesuwne – których skrzydła podczas obrotu klamki unoszą się nad ościeżnicę i dopiero wtedy możliwe jest ich przesunięcie – cieszą się szczególnym uznaniem wśród Klientów stawiających wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa antywłamaniowego.


Dzięki specjalnej budowie profili – pozwalającej na niemal całkowite wpuszczenie ościeżnicy w posadzkę – i chroniącym próg aluminiowym nakładkom, przejazd przez drzwi nie sprawi problemu osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dodatkową wygodę stanowi dla nich możliwość wyposażenia konstrukcji w napęd elektryczny sterowany pilotem. Systemy uchylno-przesuwne i harmonijkowe pozwalają natomiast na otwarcie niemal całej przeszklonej powierzchni. W jednej ościeżnicy można umieścić do 7 skrzydeł składających się harmonijkowo na jedną lub drugą stronę.

 

20140707 94362 Inoutic Prestige Low

fot. Inoutic/Deceuninck

 


System Prestige HST cieszy się dużą popularnością nie tylko dzięki funkcjonalności i komfortowi użytkowania. Nie mniej istotną rolę – co często podkreślają Klienci Inoutic – odgrywa jego nowoczesny design i bogata paleta oklein. 40 kolorów, w tym również imitujących powłokę aluminiową, daje nieograniczone możliwości aranżacji, dostosowane do stylu każdego budynku.

 

Przywitać i ochronić …
Marcos Novak – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, pionier architektury wirtualnej – kilkanaście lat temu pisał, iż „płynna architektura” jest architekturą … zmieniającą się z jednej formy w drugą, która otwiera się, żeby mnie przywitać i zamyka się, by mnie ochronić…”*. Dziś – dzięki kreatywnemu myśleniu i nowoczesnym technologiom – stwierdzenie to jest prawdziwsze niż kiedykolwiek wcześniej.


* Marcos Novak, „Liquid Architectures of Cyberspace"

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.