Aktualne wydanie

2021 07 okladka1

Świat Szkła 07-08/2021

User Menu

 ET-160x600-PL-4

 

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 

 Adv-750x100-px-Builing-Science-23

 

 

480x100

 

 RZ RT 2022 Banner Tag Motiv Animiert 550x150 PL

 

 

Moskitiery - sprzymierzeńcy w walce z owadami
Data dodania: 08.06.11

Chociaż piękną pogodą cieszymy się dopiero od niedawna, to już wielu
z nas doznało bolesnych ukąszeń. Wiosną i latem owady są bardzo uciążliwe. Ich brzęczenie nocą nie pozwala spać, a ugryzienia mogą wywołać nieprzyjemną reakcję alergiczną. Jak się przed nimi chronić?

W gorące dni z przyjemnością otwieramy okna, aby wpuścić do domu świeże powietrze. Niestety tą drogą dostają się do wnętrza też nieproszeni goście. Komary, meszki, czy osy potrafią skutecznie zepsuć nam humor i pozbawić snu. Ukąszenia nie dość, że pieką i swędzą, to na skórze pozostają po nich nieestetyczne ślady. Przed natrętnymi owadami można się jednak zabezpieczyć – wystarczy zamontować w oknie moskitiery.

Image 

Moskitiera – niewidoczna ochrona
Ugryzienia owadów mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Bąble po ukąszeniu komara zazwyczaj szybko znikają, jeśli jednak jest się uczulonym, może dojść do poważnej reakcji alergicznej. Wówczas konieczna jest wizyta u lekarza. Meszki pozostawiają bardzo bolesne ślady, które ciężko się goją, niekiedy towarzyszy im silny obrzęk i gorączka. Jad tych insektów zawiera wiele substancji, które mogą wywołać uczulenie, nie tylko u alergików.

W lecie zagrażają nam również pszczoły i osy, po ich użądleniu skóra puchnie i nieprzyjemnie piecze. Specjaliści ostrzegają, że co roku owady stają się bardziej odporne na działanie środków chemicznych. Warto zatem ochronić się przed niemiłą wizytą. Moskitiera pozwoli nam wietrzyć dom bez obawy, że przez okna dostaną się owady. Dostępne obecnie na rynku moskitiery wykonane są z siatki z włókna szklanego, pokrytego PVC. Oczka siatki są bardzo drobne, nie zasłaniają widoku, a jednocześnie skutecznie chronią przed insektami – mówi Jacek Kowalczyk,  Manager ds. Rozwoju Produktu w OKNOPLAST.

W ofercie OKNOPLAST znajdziemy moskitiery, których profil wykonany jest z walcowanej taśmy aluminiowej o grubości 0,5 mm. W ramce profilu montowana jest siatka o wymiarach oczek 1,2 mm x 1,2 mm. Dzięki tak drobnym oczkom moskitiera chroni nawet przed bardzo małymi owadami, a jednocześnie nie ogranicza widoku.

Zrób to sam, czyli montaż moskitiery
Montaż moskitiery nie nastręcza wielu trudności i każdy z nas jest w stanie założyć ją samodzielnie. Moskitiery można montować zarówno w oknach rozwieralnych, jak i rozwieralno-uchylnych. Bardzo ważną kwestią z punktu widzenia prawidłowego montażu jest dokładne określenie wymiarów okna w celu dopasowania moskitiery. Wówczas będziemy mieli pewność, że zarówno wysokość, jak i szerokość siatki z profilem będzie odpowiednia – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Większość dostępnych obecnie na rynku moskitier montuje się za pomocą uchwytów obrotowych lub magnesów. Taki sposób nie wymaga wiercenia dziur w ościeżnicy i pozwala łatwo zdjąć moskitierę na zimę. Warto o tym pamiętać, wówczas będziemy mogli z nich korzystać przez wiele lat – mówi Jacek Kowalczyk.

Moskitiera nie musi być nudna
Nowoczesne moskitiery chroniące mieszkanie przed wizytą nieproszonych gości charakteryzują się również wysoką estetyką. W ofercie OKNOPLAST znajdziemy moskitiery w kolorach klasycznych, jak biały i brązowy, jak i w odcieniach o fakturze oklein drewnopodobnych: orzech, złoty dąb, czy mahoń.

Dzięki temu możemy dopasować barwę ramki moskitiery do profilu okna, lub tworzyć kontrastowe kompozycje. Profile malowane są farbami proszkowymi, które zapewniają trwałość koloru. Nie musimy zatem obawiać się, że wyblakną one pod wpływem słońca. Do moskitier OKNOPLAST możemy również dopasować kolor siatki, w jej przypadku do wyboru mamy szarość i czerń.

Niezależnie od koloru jaki wybraliśmy, raz na jakiś czas warto umyć moskitierę. Ponieważ znajduje się ona na zewnątrz, jest bardziej narażona na zanieczyszczenia. Najwygodniej jest zdjąć moskitierę z okna i zamontować po opłukaniu. Pamiętajmy, by nie używać detergentów, wystarczy wyczyścić ją letnią wodą z mydłem – mówi Jacek Kowalczyk z OKNOPLAST.

Image