Wraz ze wzrostem zainteresowania zastosowaniem szkła we współczesnych wnętrzach mieszkalnych szczególne miejsce znajduje ono w wykończeniu i wyposażeniu łazienek. Powszechnie produkowane w wielkim wyborze osłony kabin prysznicowych, umywalki, okładziny ścienne ze szkła stały się już rodzajem wyrobów standardowych.
Pewne nasycenie rynku szklanymi elementami wystroju łazienek stało się naturalnym powodem poszukiwania nowych rozwiązań, jak zawsze wynikających z potrzeby indywidualizacji wystroju łazienek. W miejsce standardowych rozwiązań pojawiły się nowe możliwości tworzenia swobodnych aranżacji przestrzeni łazienki, a także jej wykończenia, kolorystyki i zdobienia.
Nowe rozwiązania prowadnic sufitowych i podłogowych dla mocowania szklanych ścianek osłonowych, kabin prysznicowych, ścianek działowych wydzielających toalety czy przesuwne drzwi wejściowe do innych, małych pomieszczeń, stanowią podstawę racjonalnego wykorzystania przestrzeni. Zastosowanie bogatego asortymentu szkła ozdobnego – ornamentowego lub barwionego – tworzy we wnętrzach łazienek szczególny nastrój czystości, blasku i naświetlenia światłem dziennym, przenikającym przez szkło.
Nową jakością wykończenia jest obudowa szkłem całego wnętrza, łącznie z drzwiami wejściowymi, co przy wyborze ulubionej kolorystyki daje świetny efekt.
Prezentujemy kilka nowości – przykłady krajowe i zagraniczne – indywidualnych realizacji wnętrz, które obrazują nowe trendy w projektowaniu łazienek.
Kabina WC całkowicie wykończona czerwonym lakierowanym szkłem. Indywidualnie przycięte szklane elementy obudowy ścian i wnęk z półkami stanowią tlo dla białych form umywalki i sedesu oraz chromowanej armatury – tworząc niespotykany nastrój tego awangardowego wnętrza (fot. 1).
Błękitna łazienka wykończona szkłem firmy SAINT-GOBAIN GLASS,. Szklana ścianka z umieszczonymi w niej bezprofilowymi drzwiami uchylnymi, mocowanymi na zawiasach, ukazuje wnętrze, w którym umywalnia jest oddzielona szklaną ścianką od bidetu i sedesu (fot. 2).
Łazienka projektu firmy SICCoMe, obudowana zielonymi taflami szkła ujętymi w drewniane ramy – przesuwne drzwi całoszklane, okładziny ścian i szklane półki w kolorze delikatnej szarej zieleni kontrastują z jasno-brązowym drewnem i kremową posadzką (fot. 3).
Ekskluzywna łazienka usytuowana w mansardowej sypialni wydzielona jest z dużego wnętrza szklaną obudową, całkowicie przezroczystą. Drzwi podwieszone na rurowej prowadnicy prowadzą do wnętrza łazienki oświetlonej światłem dziennym z dużych okien połaciowych w dachu.
Fragmenty obudowy ścian wyłożone szklaną mozaiką w kolorze morskim, na tle których eksponowane są białe urządzenia – wanna, umywalka i sedes. Rozmach, z jakim zaprojektowano tę łazienkę, czyni z niej główną ozdobę wnętrza sypialni, od której oddzielają ją przezroczyste ścianki (fot. 4).
Kolejny przykład łazienki swobodnie ukształtowanej we wspólnym wnętrzu z sypialnią. W centrum pomieszczenia usytuowano kabinę prysznicową obudowaną łukowo wygiętym szkłem w 2/3 wysokości satynowanym. Do kabiny przylegają dwuskrzydłowe drzwi całoszklane, przesuwane na rolkowej prowadnicy umieszczonej w podłodze.
Drzwi, w połowie przezroczyste, prowadzą do pomieszczenia z wolnostojąca wanną i umywalką. obudowę wanny, umywalki i cokół kabiny wyłożono czarno-brązową mozaiką kontrastującą z białym, całkowicie przeziernym szkłem, podkreślając jego niezwykłą lekkość (fot. 5).
Kabina prysznicowa zamykana drzwiami systemu DORMA jest przykładem wybitnie minimalistycznej koncepcji projektowej. Wnęka prysznica zasłonięta jest dwudzielną szklaną ścianką z drzwiami całoszklanymi, przesuwanymi na rurowej prowadnicy dzięki rolkowym uchwytom. Posadzka z otworem odpływowym jest na tym samym poziomie co reszta wnętrza, a podwieszane drzwi nie wymagają do przesuwania prowadnicy na podłodze (fot. 6).
Fragment łazienki, w której obudowę prysznica stanowią dwie szklane osłony, prostopadle usytuowane względem siebie, są umocowane do ścian za pomocą zawiasów. Uchylnie odmykane szklane ścianki nie wymagają obudowy, dzięki czemu są optycznie bardzo lekkie, nie ograniczając przestrzeni łazience (fot. 7).
Fragment łazienki, w której umieszczono WC we wnęce, utworzonej przez obudowę pralki, które przesłaniają drzwi przesuwne ze szkła satynowego, podwieszane w prowadnicy sufitowej (fot. 8).
Wnęka z wanną i prysznicem, otoczona ściankami obłożonymi płytkami ceramicznymi, zamykana jest szklaną obudową z przesuwnymi drzwiami na prowadnicach rurowych i rolkach (fot. 9).
Łazienka zaprojektowana przy użyciu szkła podwieszonego na prowadnicach rolkowych do rurowych szyn. Pierwszym szklanym elementem są drzwi całoszklane z hartowanego szkła satynowego.
We wnętrzu wydzielono wzdłuż głównej osi część z prysznicem i WC za pomocą przesuwnej szklanej ścianki. trzecia prowadnica służy do przesuwania lustra wzdłuż podświetlanej wnęki w ścianie zabudowanej szklanymi półkami (fot. 10-11).
Łazienka, do której prowadzą drzwi oszklone satynowym szkłem w drewnianych profilach, przesuwane w sufitowej prowadnicy również obłożonej drewnem. We wnętrzu łazienki szkło zastosowano jako osłonę wanny z prysznicem, a także jako obudowę umywalki (fot. 12).
Łazienka, w której sedes i prysznic umieszczono na podeście przedzielonym pojedynczą taflą szklaną (fot. 13).
W tym wnętrzu jedynym szklanym elementem jest ekran przesuwany na prowadnicy podwieszanej do sufitu. Zasłania on sedes. We wnętrzu obudowę wanny i umywalki oraz szafkę wykonano z drewna kontrastującego z wyposażeniem ceramicznym urządzeń sanitarnych i podłogi (fot. 14).
Innym zastosowaniem szkła do wystroju tej łazienki są osłony i ścianki działowe ze szkła ornamentowego (fot. 18).
Dzięki bogatym fakturom i delikatnemu zabarwieniu szklane parawany stanowią uzupełnienie kompozycji i wykończenia łazienek, będąc jednocześnie istotnymi elementami funkcjonalnymi we wnętrzu (fot. 18, 19, 21, 22).
A oto przykłady efektownego przeszklenia okien łazienki. Dzięki bogatym fakturom szyby choć przepuszczają światło dzienne, stanowią dobrą osłonę wnętrza przed zaglądaniem do środka (fot. 23, 24). Parawan – ścianka wydzielająca WC od umywalni na fot. 20, to przykład zastosowania szkła ozdobnego, wykonanego metodą fusingu czyli łączenia „na gorąco” wielowarstwowych kompozycji szklanych.
Prezentowane wzory podkreślają wyjątkową plastyczność szkła, które pozwala uzyskiwać w wysokich temperaturach bogate formy umywalek, szczególnie przeznaczonych do zagłębienia w szklanych blatach je otaczających. ten rodzaj formowania pozwala uzyskiwać nawet podwójne umywalki zagłębione w jednym blacie, zachowując charakterystyczne dla szkła wrażenie lekkości.
Szczególnie atrakcyjne mogą być dla miłośników wielobarwnych kompozycji umywalki wykonane metodą fusingu z wielobarwnych szkieł, bądź zatopionych w przejrzystym szkle kolorowych ornamentów, przy jednoczesnej płynnej, bogatej formie.
Na koniec nowość firmy SAINT-GOBAIN GLASS – szklany blat ornamentowy o dużej grubości, obudowany kolorowym profilem metalowym z wpuszczaną umywalką (fot. 25).
Przykład ten pokazuje znakomite walory estetyczne szkła, które komponuje się świetnie z metalem, ceramiką i drewnem, a więc może służyć do wszelkich kompozycji wnętrzarskich wnosząc do nich swój niepowtarzalny klimat.