Elementy stolarki zapewniające ciszę w domu

Kogo z nas nigdy nie obudził sąsiad - zapalony ogrodnik, koszący trawnik w sobotę o szóstej rano? Kto nie mógł się wyspać, gdy pies sąsiada koncertował całą noc lub gdy jego dorastające dzieci postanowiły urządzić imprezę podczas nieobecności rodziców?

 

Chyba wszyscy doświadczyliśmy podobnych uciążliwości. Na szczęście, dzięki zastosowaniu odpowiednio wyposażonych okien, o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej, dokuczliwość tego typu można w znacznym stopniu ograniczyć.

 

201500707Vetrex Halas

 

 


Kiedy wybrać „ciche” okna?
Wybierając stolarkę należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Wśród nich powinny znaleźć się przede wszystkim umiejscowienie inwestycji (gęstość zabudowy i bliskość źródeł hałasu) i potrzeby jej mieszkańców. Jeśli dom ma stanąć w gęsto zaludnionej okolicy, gdzie odległości miedzy budynkami są niewielkie, należy liczyć się z hałasami takimi jak: głośne rozmowy (zwłaszcza w „sezonie grillowym”), muzyka, dźwięki wytwarzane przez urządzenia ogrodowe, krzyki dzieci, czy szczekanie psów.

 

Jeśli inwestycja zlokalizowana jest przy ruchliwej ulicy, niedaleko lotniska, czy stadionu, na którym odbywają się mecze, koncerty i imprezy masowe, w pobliżu szpitala, budynku policji lub straży pożarnej, gdzie pojazdy na sygnale przejeżdżają kilka razy dziennie – stolarka zapewniająca komfort akustyczny jest koniecznością.

 

Zwłaszcza, gdy w domu mieszkają maluchy drzemiące w ciągu dnia, dzieci i młodzież potrzebujące ciszy do nauki, osoby chore, szczególnie wymagające odpoczynku, gdy zamierzamy pracować w domu i potrzebujemy spokoju, aby móc się skupić lub po prostu chcemy się zrelaksować.


201500707Vetrex Relaks


Jakie elementy decydują o właściwościach akustycznych okna?
Praktycznie każdy komponent nowoczesnej stolarki wpływa na jej właściwości w zakresie izolacyjności akustycznej: rodzaj profilu okiennego i zastosowanych uszczelek, rodzaj wzmocnień i ich sztywność, typ okuć, a także sposób montażu (materiał i technologia uszczelnienia szczeliny montażowej).

 

Jednak największe znaczenie ma zastosowane oszklenie.

 

Porównajmy kilka rozwiązań:
1.W pakiecie szybowym o budowie 4/18/4/18/4 Rw wynosi 31 (-2 , -6)
2.W pakiecie szybowym o budowie 4/16/4 Rw wynosi 31 (-2, -5)
3.W pakiecie szybowym o budowie 6/16/4 Rw wynosi 34 (-1, -5)
4.W pakiecie szybowym o budowie P2(44.2)/16/4 Rw wynosi 37 (-1, -5)

 

Różnica w skuteczności tłumienia dźwięków pomiędzy pierwszymi dwoma, a trzecim i czwartym pakietem jest odczuwalna dla ludzkiego ucha. Na powyższych przykładach wyraźnie widać, że to nie szerokość pakietu, czy liczba szyb w nim zastosowanych decyduje o dźwiękochłonności, lecz przede wszystkim grubość tafli szkła. Dźwiękoszczelność szyb można też dodatkowo zwiększyć poprzez zastosowanie folii akustycznych w szkle klejonym.

 

201500707Vetrex VR90 Synergy

Vetrex VR90 Synergy z Rw (C; Ctr) = 41 dB (-1; -5) 

 


Nie należy mylić parametrów akustycznych samej szyby i całego okna. Całe okno zwykle charakteryzuje się korzystniejszymi parametrami w zakresie izolacyjności akustycznej niż sam pakiet szybowy – okno Vetrex wykonane w systemie VP70 z szybą 6/16/4, której Rw wynosi 34 (-1, -5)dB, uzyska dźwiękoszczelność na poziomie 38 (-2, -5)dB. Wybierając stolarkę pamiętajmy też, że okna wyposażone w szprosy lub szkło ornamentowe nie są badane w zakresie akustyki, dlatego ich właściwości w tym zakresie nie są podawane przez producentów.

 


Ciekawe zjawisko obserwuje się także w przypadku zastosowania nawiewników okiennych. Gdy wyposażymy okno o Rw = 34 dB (-1, -5) w nawiewnik o wartości akustycznej RDnew = 38 dB (0,-1), to, pomimo, wydawałoby się, lepszej izolacyjności akustycznej nawiewnika od izolacyjności okna, parametry akustyczne przeszklenia ulegną pogorszeniu o kilka decybeli, ponieważ wypadkowa izolacyjność zależy także od powierzchni okna i liczby nawiewników. Podsumowując - w im więcej nawiewników okno zostanie uzbrojone - tym jego właściwości w zakresie tłumienia dźwięków będą słabsze. 

Tak, jak wspomniano powyżej, wymiary okien wpływają na dźwiękochłonność budynku, w którym są zamontowane. W dokumentach dostarczanych przez producentów podawane są zbadane laboratoryjnie wartości opisujące tzw. okna referencyjne o wymiarach 123 x 148 cm. Niestety, wraz ze wzrostem gabarytów przeszklenia, zmniejsza się ich izolacyjność akustyczna. Poniższa tabela ilustruje te zależności.


Tabela 1. Zasady korekty izolacyjności akustycznej w zależności od wymiaru.

 

 Zakres rozmiarów okien   Wartość izolacyjności akustycznej dla okna 
 Powierzchnia całkowita okna ≤ 2,7 m2  Zgodne z badaniem okna 1230 x 1480 mm
 2,7 m2 < Powierzchnia całkowita ≤ 3,6 m2  Rw i Ra2 skorygowane o -1 dB
 3,6 m2 < Powierzchnia całkowita ≤ 4,6 m2  

 Rw i Ra2 skorygowane o -2 dB 

 4,6 m2 < Powierzchnia całkowita  Rw i Ra2 skorygowane o -3 dB

 

Drobnym, ale wyjątkowo istotnym elementem, który przyczynia się do zwiększenia komfortu akustycznego, są też wykonane z nowoczesnych materiałów, takich jak np. EPDM, uszczelki, a dokładnie całe ich układy, umieszczane w kilku płaszczyznach ramy okna. Zapewniając szczelne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy - chronią wnętrze domu nie tylko przed napływem zimnego powietrza z zewnątrz, ale też przed hałasami.

 

Także nowatorskie metody montażu, których kluczową zaletą jest zapewnienie maksymalnie szczelnego połączenia okna z murem, wpływają pozytywnie na wytłumienie dźwięków. Tym bardziej warto więc zainwestować w jedną z bardziej zaawansowanych technik osadzania stolarki.

 

201500707Vetrex Wypoczynek


Nowoczesne materiały i technologie stosowane w stolarce okiennej i podczas jej montażu coraz skuteczniej eliminują problem hałasu. Nawet jeśli planujemy budowę domu w głośnej okolicy – optymalnie dobrana stolarka skutecznie ochroni przed hałasami. Dźwiękoszczelne okna to rozwiązanie dla osób ceniących spokój, ale też dbających o prywatność. Decydując się na zakup stolarki o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej – wybieramy komfortowe warunki wypoczynku w domowym zaciszu.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.