Jakie narzędzia wykorzystywali nasi przodkowie i co można było za ich pomocą zrobić? Jak zmieniał się ich wygląd, materiał, z którego były wykonywane, ale także funkcjonalność na przestrzeni wieków? Jakich narzędzi używamy współcześnie i czy nadal je rozwijamy? Na te wszystkie pytania możemy znaleźć odpowiedź odwiedzając pewną mobilną wystawę krążącą po polskich muzeach regionalnych, a której sponsorem jest firma Stanley Black & Decker.

  

20150404Homo faber1

 

20150404Homo faber2

 

„Homo faber, czyli narzędzia dawniej i dziś” to wystawa zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu , a jej autorami są Paweł Madera i Magdalena Szczecińska. Obecnie wystawa zagościła w Muzeum Regionalnym w Mielcu i zatrzyma się tam do 27 czerwca. Na wystawę składa się ponad 300 narzędzi, zarówno z epoki kamienia, brązu, jak i żelaza.

 

W Mielcu prezentowane są także zbiory prywatne, użyczone dzięki uprzejmości Ryszarda Wnuka. W następnej kolejności twórcy planują przenieść ją do Gdańska, gdzie będzie eksponowana od lipca do września. „Dalsze losy wystawy nie są jeszcze znane” mówi Paweł Madera, komisarz wystawy. „Jeśli okoliczności na to pozwolą, chcielibyśmy zaprezentować ją jeszcze w wielu placówkach muzealnych w różnych częściach kraju”.


Ekspozycja dotyczy rozwoju narzędzi od epoki kamienia do czasów współczesnych. Ukazuje zarówno zmienność pewnych konstrukcji w czasie, jak i ponadczasowość innych rozwiązań, stosowanych do dziś, a wymyślonych jeszcze w starożytności. Jej istotną częścią jest zestawienie narzędzi ręcznych wykorzystywanych współcześnie z najnowszymi elektronarzędziami, udostępnionymi przez firmę Stanley Black & Decker. Ideą takiego porównania jest ukazanie postępu technologicznego, nie tylko dokonującego się na przełomie wieków, ale i obecnie.

 


Wystawa obejmuje czasy od epoki kamienia do współczesnych, a każdemu z 300 eksponatów towarzyszą dane o miejscu znalezienia, chronologii i zbiorach, z których pochodzi. Narzędzia podzielono na 11 grup (siekiery, kilofy, młotki, nożyce, noże, osełki, piły, wiertarki, dłuta, strugi (heble) oraz szydła), dla których stworzono zbiorcze plansze, zawierające najistotniejsze informacje na ich temat.

 

Wystawa wzbogacona jest o trzy stanowiska warsztatowe, na których zwiedzający mają możliwość własnoręcznie dokonać obróbki skóry, kości i drewna za pomocą kopii narzędzi krzemiennych. Warsztatom towarzyszą dwa filmy instruktażowo-informacyjne dotyczące wytwarzania narzędzi z krzemienia i kości w pradziejach i w średniowieczu. Te elementy wystawy cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających.


Wystawa pierwotnie prezentowana była we Wrocławiu w 2013 r., a na jej temat powstał film, w którym o ekspozycji opowiada Paweł Madera:

 

 

Każde kolejne przedsięwzięcie jest na swój sposób unikalne, nie tylko ze względu na inną aranżację, którą wymuszają odmienne wnętrza ekspozycyjne, ale też zestaw eksponatów archeologicznych i etnograficznych, które w części udostępnia dane muzeum. Stąd na wystawie w Mielcu, oprócz zabytków archeologicznych pochodzących głównie ze zbiorów Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, prezentowane są obiekty etnograficzne typowe dla ziemi mieleckiej, użyczone przez pana Ryszarda Wnuka.


Wystawę „Homo faber, czyli narzędzia dawniej i dziś” można oglądać do 27 czerwca w Muzeum Regionalnym w Pałacyku Oborskich w Mielcu. Wystawa czynna jest w godzinach: poniedziałek-środa, piątek: 8-16; czwartek 8-17; sobota 12-16.


Od lipca do września wystawa będzie dostępna w Gdańsku.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.