Jednym z takich producentów jest firma DENVER, dobrze znana oraz z dużymi tradycjami w produkcji maszyn CNC do obróbki kamienia. Trzy lata temu DENVER wypuściło pierwszy model maszyny CNC do obróbki szkła. Na początek roku 2008 przygotowane zostały do produkcji kolejne modele.
    Jedną z nowości jest model PRIMA. Maszyna wyposażona została w 3 osie robocze. Przeznaczona jest dla wszystkich zakładów szklarskich. PRIMA przejmuje funkcje kilku maszyn prostych. Jest to jednoczenie szlifierka do krawędzi prostych, szlifierka do kształtów, wiertarka oraz wycinarka formatek.
    Ważnym atutem maszyny PRIMA, oprócz jej technicznych możliwości, jest również cena. Maszyna jest dostępna w cenie zwykłej pionowej szlifierki.
    Patrząc na rozwiązania techniczne zastosowane w modelu PRIMA możemy zauważyć, że wykorzystuje ona wiele standardów używanych powszechnie w maszynach CNC dla szkła. Ponadto w urządzeniach firmy DENVER wdrożono klika innowacyjnych rozwiązań, jak elektrowrzeciono chłodzone powietrzem, czy też system mocowania szkła dla operacji głębokiego żłobienia szkła (zdobienia powierzchniowego szlifowaniem).
    PRIMA to konstrukcja bazująca na doświadczeniach kilkunastu ostatnich lat w zakresie maszyn CNC wykorzystywanych do obróbki szkła płaskiego.

Dane techniczne DENVER PRIMA

Konstrukcja
    Wielofunkcyjna maszyna CNC, 3-osiowa (X-Y-Z), dla obróbki szkła lub produktów podobnych, (kamień).
    Urządzenie zbudowane na bazie solidnej i ciężkiej konstrukcji stalowej. Konstrukcja maszyny cynkowana oraz malowana specjalnymi farbami antykorozyjnymi.
    Wymiary maszyny: 4900x3080x2300 (dł. x szer. x wys.)
    Ciężar maszyny: 3950 kg
 
Stół roboczy
    Wykonany z aluminium wymiar stołu 3090x1350 mm

Magazyn narzędzi
    Automatyczny magazyn narzędzi posiadający 22 pozycje

Napęd osi X
    Zakres roboczy w osi X wynosi 3200 mm. Napęd w osi X realizowany za pośrednictwem silnika komutatorowego, śruby oraz prowadnicy. Prędkości robocze od 0 do 50 m/min.
 
Napęd osi Y
    Zakres roboczy w osi Y wynosi 1525 mm. Napęd w osi Y realizowany za pośrednictwem centralnie położonego silnika komutatorowego. Most przesuwany poprzez prowadniki oraz bloki ślizgowe, napęd wyposażony w układ automatycznej kompensacji przeciążenia (patent DENVER)
    Prędkości robocze od 0 do 25 m/min.

Napęd osi Z
    Zakres roboczy w osi Z wynosi 300 mm. Napęd w osi Z realizowany za pośrednictwem silnika komutatorowego, śruby oraz prowadnicy. Prędkości robocze od 0 do 15 m/min.

Elektrowrzeciono
    Moc elektrowrzeciona 10 kM / 7,5 kW. Prędkość obrotowa regulowana od 0 do 10 000 rpm/min.
    Elektrowrzeciono chłodzone powietrzem z wewnętrznym systemem chłodzenia narzędzi.
    Posiada uchwyt przystosowany do mocowania stożków typ ISO-40 MAS-BT.
    Maksymalny ciężar mocowanego narzędzia ze stożkiem wynosi 5 kg.
    Wymiary mocowanych narzędzi: długość 150 mm, średnica D=130 mm

System sterowania
    Konsola operatorska oraz procesor przemysłowy typ OSAI, przełączniki oraz port USB.

Kontrola procesu
    System kontroli CNC, typ OSAI z cyfrową listwą dla podłączenia 3 driverów osiowych.
    Interfejs do podłączenia standardowego komputera PC (komputer zawarty w dostawie), wyposażony w napęd CD, napęd dyskietek 1, MB/3,5”- 6 portów USB, klawiatura, mysz, monitor kolorowy 17”, płaski.

Oprogamowanie
    Typ CAD (Logotag), do rysowania oraz CAM (Glasscam) do tworzenia programów roboczych.
    Program operacyjny Windows XP base.

System mocowania szkła
    Pozycjonowanie ssawek i stoperów poprzez program. Pozycjonery i ssawki mogą być instalowane niezależnie po obu stronach.
    W wyposażeniu maszyny 20 ssawek o wysokości 120 mm. W tym:
- 4 ssawki o średnicy 65 mm
- 4 ssawki o średnicy 90 mm
- 6 ssawek o średnicy 120 mm
- 6 ssawek o średnicy 160 mm
    Dodatkowo maszyna posiada 6 pozycjonerów mocowanych na ssawce. Napęd pozycjonerów pneumatyczny. Ssawki raz pozycjonery posiadają możliwość montażu niezależnego z prawej lub lewej strony stołu roboczego.

Pompa próżniowa
    W maszynie zainstalowana jest pompa próżniowa z separatorem kondensatu o mocy 0,75 kW/ zbiornik 25 dm3. Pompa smarowana olejowo, wyposażona w zawory potrójnego działania: otwarcie/zamknięcie/wydmuch.

System chłodzenia narzędzi.
    Maszyna posiada chłodzenie zewnętrzne narzędzi o wydatku chłodziwa 80 l/min oaz wewnętrzny system chłodzenia o wydatku chłodziwa 6 l/min, sterowane dwoma elektrozaworami. Maszyna posiada na wyposażeniu 2 zbiorniki obiegowe chłodziwa o pojemności 380 l każdy oraz pompy.
    Narzędzia mocowane są na uchwytach stożkowych typu ISO-40 MAS-BT.

  

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.