W głównej siedzibie organizacji ESO (European Southern Observatory – Europejskie Obserwatorium Południowe) w Garching koło Monachium kontrolą dostępu do pomieszczeń steruje system blueSmart. Innowacyjna technologia firmy Winkhaus zabezpiecza nowy kompleks administracyjny. Dotychczasowy system mechaniczny nie sprostał dużej rotacji naukowców pracujących w obiekcie gościnnie.

 

 150821wink

W siedzibie głównej ESO w Garching dostępem steruje system blueSmart firmy Winkhaus. Fot.: Winkhaus

 

ESO jest międzyrządową organizacją zajmującą się badaniami astronomicznymi w Europie i naukowo najbardziej produktywnym obserwatorium świata. Jej członkami jest 16 państw: Belgia, Brazylia, Dania, Niemcy, Finlandia, Francja, Włochy, Holandia, Austria, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Czechy, Wielka Brytania oraz Polska, która ratyfikowała przystąpienie do organizacji w czerwcu tego roku.

 

 

Siedziba główna ESO z najważniejszymi oddziałami technicznymi i naukowymi oraz administracją znajduje się w Garching koło Monachium. ESO ma ponadto 3 centra obserwacyjne zlokalizowane na pustyni Atacama w Chile, wyposażone w nowoczesne teleskopy. Jednym z najbardziej spektakularnych ostatnich działań organizacji jest budowa gigantycznego teleskopu 39-metrowego European Extremely Large Telescope (E-ELT), który będzie największym teleskopem optycznym świata.

 

 150821wink1

Innowacyjna technologia blueSmart harmonizuje z wizjonerską architekturą obserwatorium astronomicznego ESO. Fot.: E. Graf (graf-flugplatz.de)/ESO

 

Wyszukana architektura
Siedziba obserwatorium w Garching została w 2013 roku znacznie rozbudowana. Nowy budynek, który mieści trakt biurowy, sale konferencyjne i osobny budynek techniczny, przemierza codziennie ok. 600 osób. Zgodnie z projektem biura Auer+Weber+Assoziierte nowy obiekt o pow. prawie 17.000 m2 spójnie łączy się z istniejącymi budynkami obserwatorium. Wzdłuż pełnego krzywizn obrysu budynku umieszczone są pomieszczenia biurowe z przeszkleniami od podłogi do sufitu i pięknym widokiem na okolicę. Dla tej niezwykłej fasady, przypominającej kształtem zęby piły, zostało wyprodukowanych ponad 50 różnych modułów stolarki okiennej.

 

 20150822wink2a

Architektura siedziby głównej ESO zgrabnie łączy budynki nowe z już istniejącymi. Fot.: ESO

 

Nową część obserwatorium zabezpiecza system blueSmart firmy Winkhaus. Według Fabiana Reckmanna z ESO najważniejsza przy wyborze tego systemu była jego elastyczność, ponieważ blueSmart świetnie radzi sobie z częstą zmianą użytkowników. W każdej chwili można go rozbudować i zintegrować z innymi systemami. Poza tym blueSmart spełnia wysokie wymagania estetyczne. Wiele drzwi w ESO wyposażonych jest w inteligentne klamki EZK zaprojektowane w firmie FSB.

 

Sieć wirtualna
W siedzibie ESO zainstalowano około 400 klamek drzwiowych, ponadto 6 punktów dostępowych, 30 czytników online i 15 czytników offline. Tworzą one z sobą sieć wirtualną, zabezpieczającą kompleks zarówno od zewnątrz jak i jego wewnętrzne strefy. System pracuje częściowo offline i bezprzewodowo: zainstalowane elektroniczne komponenty komunikują się ze sobą za pośrednictwem klucza, przetwarzają informacje i przekazują je dalej. W przeciwieństwie do konwencjonalnych sieci system nie wymaga okablowania, wielkiej ekipy wdrożeniowej ani instalacji radiowych.

 

 20150822wink3

ESO to naukowo najbardziej produktywne obserwatorium astronomiczne świat. Zdjęcie pokazuje mgławicę „Hełm Thora“ Fot.: ESO/B. Bailleul

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby istniejący system rozbudować. blueSmart umożliwia tworzenie instalacji obejmujących do 1.800 czytników online oraz 195.000 komponentów offline – takich jak np. wkładki drzwiowe - i 195.000 identyfikatorów lub kluczy.

 

Łatwe administrowanie systemem
blueSmart w obserwatorium ESO jest zarządzany centralnie przy pomocy oprogramowania Winkhaus Software blueControl Professional. Prawa dostępu pracowników i gości obserwatorium mogą być administrowane w taki sam sposób. Zmiany praw dostępu z reguły nie są wprowadzane przy pomocy programatora lecz przekazywane do kluczy użytkowników przy regularnym kontakcie z głównym czytnikiem systemu. Wymiana danych i informacji między kluczami a wkładkami następuje podczas codziennego używania kluczy bez wiedzy użytkowników.

 

 

20150822wink4

 

20150822wink5


Do sieci wirtualnej blueSmart w ESO należy 6 punktów dostępowych (fot. z lewej), 30 czytników online (fot. z prawej) i 15 czytników offline. Zabezpieczają one kompleks od zewnątrz oraz jego strefy wewnętrzne. Fot.: Winkhaus

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.