System PermaSkin pozwala na jednoczesne kształtowanie i nakładanie termoplastycznych folii na komponenty wykonane z różnych materiałów – np. drewna, tworzyw sztucznych czy metali – w ramach tej samej czynności roboczej. Zastosowanie mocnej powłoki foliowej, na bazie specjalnego tworzywa Luran® S firmy BASF, kopolimeru ASA (akrylonitryl-stryren-akrylan) znanego z branży motoryzacyjnej – pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, szczególnie w ramach zastosowań budowlanych. Może być ona wykorzystywana do systematycznej ochrony drzwi, ram okiennych lub elewacji przed wpływami atmosferycznymi, bez konieczności stosowania rozbudowanych procesów roboczych i długotrwałego schnięcia, jak w przypadku technik krycia na mokro. Pod zachowującą kolory folią charakterystyczne tekstury powierzchniowe materiału, np. słoje drzewne, pozostają widoczne w najdrobniejszym szczególe. System PermaSkin wyróżniony został drugą nagrodą w kategorii technologii obróbki powierzchniowej na sympozjum innowacji Ligna+ 2007, w ramach którego nagradzane są nowości w branży drzewnej.

Pierwsza produkcja seryjna w Wielkiej Brytanii
     Zalety systemu PermaSkin® jako pierwsi wykorzystali w produkcji seryjnej dwaj czołowi producenci drzwi na rynku angielskim. W przypadku Leaderflush Shapland Ltd., producenta drzwi wewnętrznych, który stosuje obecnie PermaSkin do pokrywania ościeżnic wykonanych z płyty pilśniowej średniej gęstości (MDF), nowa metoda otwiera zupełnie nowe możliwości marketingowe. Ościeżnice dostarczane przez Leaderflush poddawane były dotychczas jedynie drobnemu wstępnemu gruntowaniu, a ostateczną powłokę malarską, wymagającą znacznych nakładów pracy, nakładano już po montażu na placu budowy. Dzięki zastosowaniu nowego pokrycia w postaci PermaSkin to odbiorca końcowy może zdecydować, czy ościeżnica w ogóle wymaga dodatkowego malowania. Nałożenie ewentualnej powłoki dodatkowej nie wymaga wielkich nakładów z uwagi na to, że folia wchłania niewielką ilość farby, dzięki czemu z powodzeniem stosować można farby wodorozcieńczalne. A ponieważ nie zachodzi tu typowe dla płyt MDF zjawisko pęcznienia włókien, nie ma również konieczności wstępnego lub pośredniego szlifowania.

     Odmienne podejście prezentuje firma Manse Masterdor Ltd. z siedzibą w Knaresborough, produkująca do 50 tys. drzwi rocznie i zaliczana do grona największych brytyjskich dostawców w segmencie wykonywanych na zamówienie systemów drzwi drewnianych do montażu zewnętrznego. Tu dotychczasowe prace malarskie zastąpione zostają niedrogą technologią bezrozpuszczalnikową, bez konieczności rezygnacji z wysokiej jakości powierzchni i palety oferowanych rozmiarów drzwi. Dzięki systemowi PermaSkin® Manse Masterdor uzyskuje możliwość wyeliminowania bądź zoptymalizowania szeregu czynności w ramach procesu produkcyjnego. Zbędne staje się np. szlifowanie pośrednie przed malowaniem. Znacznemu skróceniu ulega również czas schnięcia.

BASF jako dostawca systemu z nowym modelem biznesowym
     We współpracy ze swoimi partnerami branżowymi firma BASF przystosowała PermaSkin do potrzeb rynku. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu klienci komunikują się wyłącznie z jedną osobą, która odpowiada za cały system. BASF konfiguruje urządzenie laminujące zgodnie z zaleceniami klienta i udostępnia je na zasadzie leasingu. Bezpośrednio od firmy BASF klienci otrzymują również folię na bazie tworzywa Luran® S i klej. W ramach opisanego modelu klient uiszcza jedynie ustaloną kwotę za cykl laminacji i co miesiąc otrzymuje fakturę. W rezultacie to BASF bierze na siebie lwią część niezbędnych kosztów inwestycyjnych, tym sposobem znacznie uproszczając procedurę zakupu z punktu widzenia klienta. Podpisując długoterminowe umowy z określeniem ceny usługi klienci uzyskują miarodajną podstawę dla własnych kosztorysów. Podmioty korzystające z systemu PermaSkin zyskują również prawo do wykorzystania marki, a tym samym czerpią korzyści z działalności reklamowej koncernu BASF.  

 Zadaniem urządzenia zainstalowanego w laboratorium technicznym siedziby głównej koncernu BASF w Ludwigshafen (Niemcy) jest demonstracja możliwości systemu PermaSkin® do wykonywania powłok niemalarskich w oparciu o profile okienne i drzwiowe faktycznie stosowane przez klientów: po umieszczeniu w urządzeniu, drzwi spryskiwane są klejem, a następnie pokrywane próżniowo kolorową folią na bazie tworzywa Luran® S (kopolimer ASA – akrylonitryl-stryren-akrylan), w razie potrzeby obustronnie, w ramach tej samej czynności roboczej. Proces laminacji trwa zaledwie około jednej minuty.
Cienka folia tak dobrze adaptuje się do tekstury powierzchniowej drewnianych drzwi, że widoczne pozostają oryginalne słoje materiału. Pokrywanie technikami na mokro, szlifowanie pośrednie i schnięcie stają się zbędne, co pozwala na znaczną oszczędność czasu i kosztów. BASF oferuje innowacyjny system trwałych powłok PermaSkin w ramach nowego modelu biznesowego: klient otrzymuje folię, klej i urządzenie laminujące bezpośrednio od BASF

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.