Bezsporne zjawisko zmiany klimatu stawia nas wszystkich przed wielkim wyzwaniem. W 2008, Niemcy wprowadzają w życie europejską Dyrektywę o oszczędzaniu energii w budynkach co zaskutkuje wprowadzeniem nowej wersji rozporządzenia na temat Oszczędzania Energii (EnEV) i tzw. Paszportu Energetycznego. Te i oczekiwane następne rozporządzenia przyniosą do roku 2010 dodatkowe 30% oszczędności energii.

Hans Dieter Hegner z Federalnego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Urbanistyki (BMVBS) poinformuje szczegółowo o wymaganiach dla rozwoju nowych typów szkła i ram okiennych, które umożliwią produkcję okien ze współczynnikiem U znacząco niższym niż 1.0 (W/m2K). Biorąc to pod uwagę trzeba zdać sobie sprawę, że aby przygotować takie produkty do wytwarzania w 2010 trzeba zacząć pracę projektowobadawczą już dzisiaj.

     Na konferencji w Rosenheim przewiduje się 27 głównych wystąpień na sześciu sesjach:
● Projektowanie z Nowych Materiałów
● Aspekty Bezpieczeństwa i Ochrony w Oknach i Drzwiach
● Okna i Fasady w praktyce
● Ochrona klimatu przez Budowlane Technologie
● Badania i Rozwój – prognozy Przyszłości
● Fachowy Dialog “Pracując z systemem komponentów”

     Sesja „Projektowanie z nowych materiałów” jest zaadresowana do osób i instytucji zajmujących się oknami drewnianymi, metalowymi i z PVC. Dr Helmut Weinläder z Bawarskiego Centrum Badań Stosowania Energii (ZAE Bawaria) zapozna z aktualnym stanem technologii izolacji próżniowej. Jego sprawozdanie jest bardzo oczekiwane przez wiele osób.

     W tym samym czasie, poruszane też będą aspekty bezpieczeństwa w zakresie budowlanych komponentów, które stają się coraz ważniejsze, ponieważ okna i fasady muszą opierać większemu parciu wiatru i większym opadom powodującym powodzie. Dlatego wielu ludzi chce zabezpieczyć się montując okna i drzwi odporne na gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Prof. dr Wolfgang Seiler z Instytutu Meteorologii i Badań Klimatu (IMK IFU) przedstawi zarys konkretnych meteorologicznych danych dla Europy Środkowej, a prof. dr Gerhard Berz z LMU Monachium pokaże rachunek finansowych skutków z perspektywy firm ubezpieczeniowych.

     Inne aspekty, jak przewietrzenie przez okna i integracja podzespołów elektronicznych muszą być bardziej zauważane przez producentów okien i fasad, aby ich produkty pozostały konkurencyjnym w przyszłości i nie straciły udziału w rynku, również na rzecz innych branż zapewniających wyposażenie budynku. Prof. Rüdiger Lorenz z FH Poczdam i prof. dr Harald Krause z FH Rosenheim przedstawią obecny stan wiedzy w tym zakresie.

     Wdrażanie nawet niewielkich technicznych innowacji jest opłacalne – firmy, które proponują nowe rozwiązania są bardziej konkurencyjne, co pozwala na osiągnięcie sukcesu zarówno na rynku krajowym jak i międzynarodowym. Dr Joachim Scharioth z TNS Infrarest Monachium przedstawi motywacje klientów w aspekcie kupowania okien, a dr Frederika Lehner z firmy Interconnection Consulting dostarczy analizę trendów w zakresie materiałów stosowanych do konstrukcji okien i rozwoju rynku tej branży w Europie.

     Na tegorocznej konferencji pytania dotyczące znakowania CE doczekają się odpowiedzi w trakcie dialogu ekspertów zatytułowanym “Pracując z systemem komponentów” Dyskusja będzie moderowana przez prof. Christian Niemöller i zapewni szczegółowe wyjaśnienie technicznych i prawnych przepisów i reguł współpracy między dostawcami komponentów do produkcji a producentami okien. Będą omawiane konkretne i praktyczne zagadnienia tej współpracy aby przeanalizować znaczenie świadectw badań, wskazówki systemodawców i dodatkowe atesty dotyczące bezpieczeństwa. Ten temat też zawiera problemy takie jak: skutki prawne źle zadeklarowanych wartości parametrów produkowanych wyrobów, badania przyczyn wystąpienia wadliwych produktów i zapewnienie bezpiecznego użytkowania produktu.

     Kolejna sesja „Okna i fasady w praktyce” obejmie następujące tematy: „jak przygotować podstawową dokumentację dla oznakowania CE” interesujący szczególnie dla małych firm produkujących okna oraz „jak przeanalizować przedsięwzięcie aby zlikwidować słabe strony zamierzenia i uniknąć produkcyjnych braków”, jak również proste sposoby dokumentowania własności cieplnych i akustycznych w codziennej praktyce.

     Kompletny program, włączając informacja o prelegentach, skróty wystąpień, jak również wszystkie szczegóły zgłoszenia udziału są dostępne na stronie www.ift-rosenheim.de

więcej informacji: Świat Szkła 9/2007

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.