Międzynarodowe Targi Rolet, Bram i Osłon Przeciwsłonecznych rozbudowywały i rozwijały się w dynamicznym tempie od lat. W poprzedniej edycji targów w lutym 2006 roku zanotowano rekordowy udział 545 wystawców z 35 krajów i ponad 54 tys. zwiedzających fachowców z branży rolet, bram i osłon przeciwsłonecznych z 91 krajów.

Na nowych, dwukrotnie większych terenach targowych wielu wystawców ma teraz możliwość zaprezentowania znacznie większej gamy swoich produktów, co wcześniej ze względu na mniejszą powierzchnię wystawienniczą nie było możliwe. Stoiska o wielkości 1000 m2 nie będą już rzadkością.

Image
Konferencja prasowa w Warszawie. (siedzą) Sebastian Schmid - komisarz targów R+T, Sabine Armbruster rzecznik prasowy Targów Stuttgarckich

Targi R+T nabiorą na sile nie tylko ze względu na nowe, większe tereny targowe, ale również ze względu na prezentowaną różnorodność ofert. Do tej pory zgłosiło się już na targi R+T 2009 ponad 719 wystawców, z czego 463 pochodzi z zagranicy. To znaczy, że 64 procent wystawców będzie pochodziło z krajów zagranicznych. Na ostatniej edycji targów liczba ta wynosiła 59 procent. Wystawcy, którzy się zgłosili do tej pory pochodzą z 39 krajów. Zdecydowany przyrost wystawców można odnotować ze strony takich krajów jak Włochy, Holandia, Hiszpania, Turcja, Polska, Australia, USA, Chiny i Tajwan. Nowymi Państwami, które dołączą w przyszłym roku do grona państw uczestniczących w targach R+T są Słowacja, Chorwacja i Arabia Saudyjska.

Do najsilniejszej grupy wystawców zagranicznych zaliczają się ponownie Włosi z obecną liczbą 111 firm. Na drugim miejscu są Chińczycy – 59 firm. Hiszpania z 32 wystawcami znajduje się na trzecim miejscu. Holandia, Francja i Tajwan każde z 25 firmami znajdują się na czwartym miejscu, natomiast Belgia z 20 wystawcami na miejscu piątym.

Z Polski zgłosiło się do uczestnictwa w targach 17 firm wystawienniczych (11 miejsce na liście rankingu wystawców obcokrajowych). W targach R+T 2006 wzięło udział 9 firm z Polski. Większość wystawców (80%), których zgłosiło się do tej pory do uczestnictwa w targach R+T 2009 pochodzi z Europy. W ostatniej edycji targów wzięło udział 471 (86%) wystawców z Europy.

Przeprowadzka na nowe tereny targowe wiąże się nie tylko z podwojeniem powierzchni wystawienniczej i poszerzenia ofert wystawców, ale także z wprowadzeniem atrakcyjnych innowacji.

ImageDziewięć hal pełnych ofert
Hala 1 położona bezpośrednio przy wejściu wschodnim na Nowe Tereny Targowe stanie się centralną halą informacyjną. Do dyspozycji gości będą partnerzy wspierający targi R+T 2009: Niemieckie Zrzeszenie Rolet + Osłon Przeciwsłonecznych oraz Niemieckie Zrzeszenie Producentów Bram BVT jak i BKTex, Federalne Zrzeszenie Technicznych Konfekcji Tekstyliów. Na targach obecne będą również zagraniczne zrzeszenia branżowe, jak na przykład Amerykański Zrzeszenie Producentów Bram IDA, International Door Association, z którym targi R+T współpracują. Kolejnym Amerykańskim zrzeszeniem, które ogłosiło swoją obecność na targach w 2009 roku  jest DASMA, Door and Access Manufacturers Association. Na targach pojawi się na po raz pierwszy także Izba Architektów Badenii Wittembergii, która nie tylko będzie miała stoisko informacyjne w hali 1, ale również będzie współorganizować program ramowy dla architektów.

Dla tradycyjnej „Alei mistrzów” przewidziano dużą powierzchnię w hali nr 1. Pod tą nazwą Zrzeszenie Rolet + Osłon Przeciwsłonecznych prezentuje szczególnie udane rozwiązania problemów opracowane przez mistrzów i techników z branży rolet i osłon przeciwsłonecznych. Będzie tam można zobaczyć rolety ukośne, dodatkowe ocieplenie wszelkiego rodzaju skrzynek do rolet oraz bardzo wymyślne formy osłon przeciwsłonecznych. Ekspozycja dowodzi, że pomysłowość i kunszt rzemieślników nie znają granic.

ImageW hali nr 1, która z powierzchnią 25.000 m2 jest największą halą na nowych terenach targowych Messe Stuttgart, zostanie zlokalizowane centrum tekstylnych osłon przeciwsłonecznych, w którym swoje ekspozycje przedstawią w odpowiednim otoczeniu producenci markiz i materiałów.

Zasadniczo w halach północnych – do których zalicza się również hala nr 1, zostanie umieszczona głównie oferta działu rolet i osłon przeciwsłonecznych wraz z urządzeniami sterującymi. W halach południowych o numerach parzystych będzie można zobaczyć bramy, kraty, płoty, drzwi specjalne oraz mechanizmy do nich. Szczegółowy podział ekspozycji targów R+T wygląda w następujący sposób: markizy w halach nr 1 i nr 3, rolety w halach nr 5 i nr 9 bramy w halach nr 4 i nr 6, okiennice ochrona przed owadami w hali nr 8. Wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne będą wystawiane w położonych naprzeciw siebie halach nr 7 i nr 8, czyli zarówno w halach od północy jak i od południa. W hali nr 2, hali kongresowej w części południowej, będzie zlokalizowany pawilon wystawców z Azji, gdzie przedstawią swoją ekspozycję przeżywające boom gospodarczy Chiny i Tajwan.

W najblizszej edycji targów wezmą udział następujące polskie firmy:

 1. Anwis
 2. Selt
 3. P.P.H. Bamar-Pol
 4. Portos s.j.
 5. A.S. Sierant PPHU
 6. Andrzejczak s.c
 7. Aluprof S.A.
 8. DAKO Sp. z o.o.
 9. Draco
 10. Krispol Sp. z o.o.
 11. Luxan Sp. z o.o.
 12. Miranda Sp. z o.o.
 13. Mobilus Motor Sp. z o.o.
 14. MOL sp. z o.o.
 15. Tommark – Ketten
 16. Vertex
 17. Wiśniowski 

ImageNagroda R+T za innowacyjność to pożądane wyróżnienie

Również w roku 2009 zostanie przyznana nagroda targów R+T za innowacyjność. Jest to nagroda wysoko cenione przez wystawców, bowiem pozytywnie wyróżnia laureata za jego osiągnięcia w dziedzinie innowacyjności i wzornictwa pośród innych wystawców. Nagroda za innowacyjność jest przyznawana w sześciu kategoriach: rolety i osprzęt, bramy i osprzęt, napędy i sterowniki, wewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne, inne rozwiązania Do innych rozwiązań zaliczają się na przykład rolety czy zabezpieczenia przed owadami. Ponadto będzie przyznana specjalna nagroda w czterech kategoriach wzornictwo, oszczędność energii, oraz dla młodych pracowników rzemiosła i specjalistycznych zakładów rzemieślniczych. Wszyscy wystawcy na targach R+T mogą zgłaszać swoje aktualne produkty do konkursu o nagrodę za innowacyjność; koniec terminu nadsyłania zgłoszeń to 31 października 2008.

O nagrody chodzi również w wypadku kolejnego pokazu specjalnego. Co dwa lata przyznawana jest młodym architektom z całego świata nagroda Archiprix za najlepsze projekty dyplomowe.
W czasie targów R+T ich prace zostaną zaprezentowane fachowej publiczność na galerii w hali nr 1. Tak jak w przeszłości pokazowi będą towarzyszyły specjalne wykłady, na które przybędzie wieli architektów.

ImageInteresujący program wykładów pod hasłem efektywności energetycznej

Ze względu na wielki oddźwięk konferencji architektów (Architektentage) organizowanej już tradycyjnie w czasie targów R+T w przyszłym roku konferencja będzie odbywała się w ciągu dni 2 dni, to jest w środę 11 i piątek 13 lutego. Wykłady na konferencji architektów obędą się przed południem; zapewniono ponownie tłumaczenie na język angielski. Jednym z głównych referentów będzie architekt prof. Tobias Wallisser; jeden ze współtwórców nowego spektakularnego Mercedes-Benz-Museum w Stuttgarcie. Prof. Wallisser zgodził się być członkiem jury nagrody za innowacyjność R+T. Po południu w oba dni będzie zorganizowane forum specjalistyczne poświęcone osłonom przeciwsłonecznym pod nazwą „Ochrona przeciwsłoneczna pomiędzy ochroną klimatu a efektywnością energetyczną“.

European Solar Shading Association - ES-SO (Europejskie Zrzeszenie Osłon Przeciwsłonecznych) zorganizuje 12 lutego po południu warsztat, którego tematem będzie oszczędzanie energii, lepsze wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, niemieckie rozporządzenie o oszczędzaniu energii i europejska dyrektywa dotycząca jakości energetycznej budynków EPBD (Energy Performance Building Directive) oraz ich wpływ na instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne. Tematem nadrzędny będą zmiany klimatyczne w odniesieniu do osłona przeciwsłonecznych.

Efektywność energetyczna będzie również ważnym tematem „Tor-Forum“ zrzeszenia BVT - Verband Tore (Federalny Związek Producentów Bram), ponieważ szybko zamykające się bramy o dobrej izolacji termicznej mogą w istotnym stopniu przyczynić się do zaoszczędzenia energii. W chwili obecnej na forum przewidziane są następujące tematy przekrojowe: „Różne typy bram - właściwa brama dla każdego zastosowania“, „Trendy w branży bram“ oraz „Serwis związany z bramą – pewność pośród norm“. Poszczególne referaty będą poświęcone również takim zagadnieniom jak oszczędność energii, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i automatyzacja. Do tego interesujące porady dotyczące regularnej konserwacji i badania bram przemysłowych zgodnie z obowiązującymi w Niemczech przepisami.

ImagePlagiaty niepożądane

To co dobre, jest chętnie kopiowane. Z tego też powodu na wiodących targach ogólnoświatowych, takich jak targi R+T, ochrona praw autorskich jest coraz ważniejszym, ale również i coraz trudniejszym zagadnieniem. Już od dawna tanie podróbki stały się poważnym czynnikiem gospodarczym. Dziesięć procent handlu światowego przypada na produkty podrabiane i fałszowane. Straty ekonomiczne spowodowane tym zjawiskiem osiągają w ciągu jednego roku od 200 do 300 miliardów euro. Szacuje się, że plagiaty prowadzą do utraty 200.000 miejsc pracy. Był to wystarczający powód dla targów Messe Stuttgart, aby zająć się intensywnie tym tematem na targach der R+T 2009. Po raz pierwszy zostanie stworzone odpowiednie stanowisko, gdzie będzie można uzyskać porady. W internecie opublikowano już dziś broszurę zajmującą się tematem plagiatów.

ImageDodatkowa korzyść dla odwiedzających targi

Z myślą o międzynarodowej społeczności fachowców przygotowano nowe wydanie bezpłatnego słownika branżowego, obejmującego 800 najważniejszych terminów w języku niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim i chińskim. Ukaże on się w nakładzie 70.000 egzemplarzy. Słownik obejmuje fachową terminologię z takich działów jak rolety, bramy przemysłowe, drzwi garażowe, markizy, osłony przeciwsłoneczne, napędy, sterowniki, tkalnia, konfekcja i biznes.

Na centralnym placu targów (Messepiazza) przed wejściem wschodnim (Eingang Ost) i Międzynarodowym Centrum Kongresowym ICS Stuttgart będzie można podziwiać atrakcję szczególnego rodzaju; tutaj zostanie wystawiona największa na świecie markiza ze składanymi wysięgnikami, która powstaje we współpracy z producentami wystawiającymi się na targach. Dochód z wpłat od sponsorów będzie przeznaczony dla organizacji dobroczynnych. Uzupełnieniem atrakcyjnej oferta targów R+T również w roku 2009 będzie organizowane po popołudniu dla gości targowych zwiedzanie targów z przewodnikiem. W trakcie trwającego około jednej godziny zwiedzania, będą odwiedzane stoiska wystawców, którzy otrzymali nagrodę za innowacyjność.

Więcej informacji na temat targów uzyskają Państwo w Przedstawicielstwie Targów Stuttgarckich w Polsce – tel.: 022 620-71-98, 022 620-72-98, E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
oraz na stronie internetowej organizatora targów.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.