Uszczelki opadające zapewniają barierę ochronną i zabezpieczają pomieszczenie przed przedostawaniem się do jego wnętrza: powietrza, kurzu, pyłu, wody, wilgoci, dymu, ognia czy nawet insektów. Ponadto w przypadku zastosowania na drzwiach zewnętrznych, wpływają na poprawę izolacyjności akustycznej oraz termicznej wewnątrz budynku. Szeroki wybór uszczelek renomowanych europejskich producentów oferuje firma NOVET.

  

Norma PN-EN 12365-1:2006

 

W odniesieniu do uszczelek stosowana jest najczęściej norma PN-EN 12365-1:2006 Okucia budowlane. Uszczelki i taśmy uszczelniające do drzwi, okien, żaluzji i ścian osłonowych. Część 1: Wymagania eksploatacyjne i klasyfikacja. Norma ta w szczegółowy sposób opisuje wymagania stawiane uszczelkom i taśmom uszczelniającym, określa warunki i zakres ich pracy, a także definiuje kluczowe pojęcia oraz metody badań uszczelek.

 

 

2016 06 35 1

Samoprzylepna uszczelka nawierzchniowa Stribo Plast

 

 

Zastosowanie

 

Uszczelki opadające można instalować zarówno w drzwiach rozwiernych, jak i przesuwnych, wykonanych z takich materiałów, jak: szkło, drewno, stal, aluminium czy PVC. Wybrane modele uszczelek z dodatkowym materiałem pęczniejącym przeznaczone są do montażu w drzwiach dymoszczelnych i przeciwpożarowych. Takie uszczelki pod wpływem wysokiej temperatury wielokrotnie zwiększają swoją objętość i tworzą warstwę izolacyjną, która przez określony czas zapobiega przedostawaniu się płomieni oraz dymu do wnętrza pomieszczenia.

 

 

Montaż

 

Wyróżnia się uszczelki montowane nawierzchniowo oraz wpuszczane. Uszczelki wpuszczane instalowane są wewnątrz skrzydła, w specjalnie wyfrezowanych otworach (drzwi drewniane) lub komorach systemowych (drzwi stalowe i profilowe). W zależności od szerokości drzwi oraz warunków występujących w danym miejscu instalacji, większość takich uszczelek można skracać nawet o kilkaset milimetrów po stronie przeciwnej od aktywatora. Z kolei uszczelki nawierzchniowe (np. szczotkowe) montowane są na drzwiach za pomocą śrub lub dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

 

 

2016 06 35 2

Doszczelniający próg podłogowy Chronofloor

 

 

Mechanizm opadania

 

Opadanie uszczelek następuje automatycznie w momencie zamknięcia drzwi. Aktywator jest wciskany przez ościeżnicę i powoduje wysunięcie się uszczelki na określoną długość. Coraz częściej stosowane są również innowacyjne rozwiązania, jak np. hydrauliczny system uruchamiający opadanie uszczelki z kilkusekundowym opóźnieniem. W taki mechanizm została wyposażona uszczelka opadająca Chronoseal, która dzięki opadaniu z ośmiosekundowym opóźnieniem wyklucza ryzyko porysowania podłogi, zapewniając jednocześnie precyzyjne doszczelnienie drzwi. W rezultacie można ją z powodzeniem stosować w podłogach z wykładzinami, które często spotyka się w pokojach hotelowych, apartamentowcach czy obiektach biurowych.

 

 

2016 06 35 3

Uszczelka Chronoseal

 

 

Akcesoria dodatkowe

 

W celu poszerzenia funkcjonalności uszczelek, należy zastosować dedykowane akcesoria dodatkowe. Double Plunger to mechanizm opóźniający opadanie, umożliwiający uszczelce opadnięcie od strony zamkowej tylko wtedy, gdy drzwi są całkowicie zamknięte. W drzwiach dwuskrzydłowych można zastosować łącznik do skrzydła biernego Flash, który współpracuje z większością kantrygli o średnicy do 10 mm i jest dedykowany do uszczelek Maxi Filler, Acoustic Plus/Termoespandente, Acoustic Blindo, Drop Maxi oraz Unifire 30/60. Z kolei do zastosowania z uszczelką Chronoseal przeznaczone są podkładki dystansowe Chronothick, doszczelnienie boczne Chronoair oraz doszczelniający próg podłogowy Chronofloor.

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 06/2016
 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.