Dlaczego uszczelki w oknach są tak ważne?

Kiedy przeprowadzana jest regulacja okien, uszczelki pełnią ważną rolę w utrzymaniu efektywnej izolacji w naszych domach. Te elementy wpływają znacząco na jakość życia w naszym budynku.

 

 

Serwis i regulacja okien - cennik:

● Konserwacja okien – 60-70 zł/sztuka;
● Wymiana uszczelek w przypadku okna PCV – 13-15 zł/mb;
● Wymiana uszczelek w przypadku okna aluminiowego – 13-15 zł/mb;
● Wymiana uszczelek w przypadku okna drewnianego – 18-22 zł/mb.

 

Rola uszczelek w izolacji termicznej

Uszczelki działają jako bariera termiczna – dlatego tak ważna jest regulacja okien. To istotne z punktu widzenia efektywności energetycznej budynku, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

 

Ochrona przed wilgocią i przeciągami

Jest to kolejna ważna funkcja uszczelek. Dzięki nim okno staje się szczelne, eliminując ryzyko przedostawania się deszczu, wody gruntowej czy zimnego powietrza do wnętrza budynku.

 


Wpływ na długość życia okna

Uszczelki chronią okna przed uszkodzeniami mechanicznymi i zużyciem. Dzięki tym elementom okna pozostają trwalsze. Konieczne jest regulowanie okien, kontrola i konserwacja uszczelek, aby zachować ich funkcjonalność przez wiele lat.

 


Rodzaje uszczelek dostępnych na rynku

Wybór odpowiednich uszczelek do okien jest jednym z kluczowych czynników dla zapewnienia skutecznej izolacji termicznej i ochrony przed wilgocią. Na rynku dostępne są różne rodzaje tych elementów.

 


Uszczelki gumowe versus uszczelki piankowe

Uszczelki gumowe, wykonane z elastycznego tworzywa, charakteryzują się dużą trwałością i odpornością na warunki zewnętrzne. Są doskonałe do zabezpieczenia okien przed przeciągami i wilgocią, kiedy przeprowadzamy ustawianie okien. Jednak ich cena bywa wyższa.

 

Uszczelki piankowe, z kolei, są elementem, dzięki któremu cena regulacji okien może być niższa. Stanowią dobrą izolację akustyczną, ale są mniej odporne na warunki atmosferyczne i mogą ulegać uszkodzeniom w dłuższym okresie użytkowania.

 


Uszczelki samoprzylepne – zalety i wady

Uszczelki samoprzylepne to rozwiązanie, które można łatwo zamontować bez konieczności stosowania kleju. Mają one dobrą przyczepność do powierzchni i skutecznie zabezpieczają przed przeciągami i wilgocią. Jednak ich trwałość i efektywność mogą być niższe niż tradycyjnych uszczelek gumowych.

 


Objawy zużycia lub uszkodzenia uszczelek

Terminowa regulacja docisku okien i kontrola stanu uszczelek w oknach jest kluczowym elementem utrzymania ich efektywnej izolacji i długotrwałego działania. Zużycie lub uszkodzenia uszczelek mogą prowadzić do różnych problemów, które warto umieć rozpoznać i naprawić.

 


Widoczne uszkodzenia i przetarcia

Pęknięcia, wypaczenia lub brak fragmentów uszczelek mogą prowadzić do nieszczelności okna, co skutkuje utratą ciepła i powstawaniem przeciągów. W takim przypadku konieczna jest wymiana uszczelek i regulacja okien cena której na pewno jest warta zysku.

 


Problemy z zamykaniem okna

Uszkodzone lub zużyte uszczelki mogą wpływać na prawidłowe zamykanie okna. Jeśli trudniej jest zamknąć okno lub występuje luźność, to oznaka, że uszczelki nie spełniają swojej funkcji. W tym przypadku konieczna jest regulacja szczelności okien.

 


Powstawanie kondensatu między szybami

Jeśli zauważasz, że między szybami okna pojawia się para wodna, to jest to oznaka, że uszczelki przestały skutecznie izolować. Aby uniknąć tych problemów, zalecana jest regulacja uchyłu okna, kontrolowanie stanu uszczelek i ich konserwacja.

 


Kiedy warto wymienić uszczelki?

Wymiana uszczelek w oknach jest nieuniknionym procesem w trakcie długotrwałego użytkowania budynku. Istnieją pewne znaki i sygnały, które świadczą o konieczności dokonania tego rodzaju konserwacji.

 


Znaki świadczące o konieczności wymiany

Uszkodzenia i pęknięcia. Jeśli uszczelki wykazują widoczne uszkodzenia, pęknięcia, przetarcia lub ubytki;
Problemy z izolacją. Gdy zauważasz wzrost kosztów ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń lub odczuwasz przeciągi;
Kondensat i pleśń. Jeśli między szybami okna tworzy się kondensat, prowadzący do powstawania pleśni.

 


Jak wybrać nowe uszczelki?

Przy wyborze nowych uszczelek warto kierować się materiałem, który zapewnia najlepszą izolację i szczelność. Musimy pamiętać, że od tego również zależy koszt regulacji okien. Najpopularniejsze to gumowe i piankowe uszczelki. Ważne jest także dostosowanie ich do rozmiaru i rodzaju okna.

 


Proces wymiany – czy warto zatrudnić specjalistę?

Wymiana może być zadaniem wykonalnym samodzielnie, zwłaszcza w przypadku uszczelek samoprzylepnych. Jednak, w przypadku bardziej zaawansowanych systemów uszczelek warto skonsultować się z fachowcem Otomistrz.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.