Wielu z nas posiada pojazd mechaniczny. Stale dbamy o to, aby maszyna służyła nam jak najdłużej oraz efektownie prezentowała się na drogach. Podstawowe prace, takie jak mycie czy sprzątanie przeprowadzamy samodzielnie, jednak co jakiś czas konieczny jest przegląd techniczny wykonany przez fachowca. Podobnie jest ze stolarką otworową, która posłuży nam wiele lat wyłącznie wtedy, gdy będziemy o nią dbać nie tylko od święta oraz cyklicznie ją konserwować.

 


Po zamontowaniu drzwi lub okien przez monterów, często zapominamy o właściwej konserwacji tych wyrobów, ograniczając się tylko do ich mycia w ramach świątecznych porządków. Brak należytej dbałości o stolarkę otworową negatywnie oddziałuje na jej trwałość i funkcjonalność. Aby utrzymać okna i drzwi w dobrym stanie przez długi czas, niezbędne są regularne przeglądy oraz prace konserwacyjne, najlepiej wykonywane przez fachowca.

 

20170311dd Hormann drzwi zewnetrzne ThermoSafe


Drzwi wymagają pielęgnacji
Drzwi zewnętrzne, ze względu na swoje funkcje są intensywnie eksploatowane, a dodatkowo wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Satysfakcja z ich użytkowania nigdy nie będzie pełna, jeśli zapomnimy o konserwacji, poprzedzonej kontrolą poszczególnych elementów. Przeglądem pod kątem uszkodzeń mechanicznych i korozji należy objąć płytę drzwiową i ościeżnicę. Ważna jest szybka reakcja, która pozwoli uniknąć późniejszych problemów z otwieraniem oraz estetyką drzwi.


Aby zapobiec zakleszczeniu się skrzydła drzwi w ościeżnicy przez rozkręcone śruby i pojawieniu się zbyt dużego luzu między skrzydłem a ościeżnicą – co prowadzić może do szybszego wychładzania się pomieszczeń – trzeba pamiętać o regularnej kontroli prawidłowości pracy zamka. Bardzo istotne jest także sprawdzenie śrub mocujących oraz oliwienie zapadki i rygla.

 

Co pewien czas zweryfikujmy również stan zawiasów. Naoliwienie trzpieni i łożysk kulkowych oraz wymiana zużytych części pomoże uniknąć ewentualnych problemów ze zwiększonym hałasem towarzyszącym otwieraniu i zamykaniu drzwi oraz zakleszczaniem się zawiasów.

 

– Aby produkty stolarki otworowej spełniały swoją funkcję i zdobiły dom przez wiele lat, powinny być poddawane regularnym zabiegom pielęgnacyjnym i konserwacyjnym, niezależnie od zastosowania w nich nowoczesnych rozwiązań i wynikającego z tego długiego okresu gwarancyjnego. Okna i drzwi, tak jak samochód, wymagają regularnego serwisu – mówi Maciej Mazgaj, Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, właściciel firmy MULTIKO ARCHITEKTURA OKIEN.

 

20170311dd FAKRO zmiatanie lisci okno dachowe konserwacja

 


Zadbaj o stolarkę nie tylko od święta
Elementem wspólnym dla okien i drzwi są uszczelki. Gdy znajdują się one w złym stanie, generują straty ciepła, a niewłaściwie zamontowane lub wyeksploatowane, mogą nawet uniemożliwić otwieranie i zamykanie skrzydła. W przypadku drzwi zewnętrznych, konieczne jest sprawdzenie i ewentualne ustawienie styku uszczelki z płytą drzwiową, kontrola uszczelek podłogowych przylegających do aluminiowego profilu zamykającego oraz sprawdzenie uszczelki podłogowej opadającej. Jeśli elementy te są uszkodzone, trzeba wymienić je na nowe.

 

Co 6 miesięcy, w celu zapewnienia odpowiedniej elastyczności, zaleca się je także powlec środkiem konserwującym. Ogólny stan uszczelek warto sprawdzić wiosną i przed nadejściem zimy, aby ograniczyć ryzyko powstawania przewiewów i przecieków.

 

20170311dd FAKRO malowanie okno dachowe konserwacja


W przypadku okien najprostszą czynnością, którą można wykonać samodzielnie jest ich mycie. Trzeba pamiętać, by do czyszczenia nie stosować środków agresywnych, czyli zasadowych lub kwasowych, lecz produktów o neutralnym PH, nierysujących powierzchni. Tak jak w przypadku drzwi, konserwacja okuć okiennych jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania wyrobu – ich smarowanie lub regulację należy powierzyć specjaliście.


Nieco inaczej wygląda renowacja okien dachowych. Te z profilem drewnianym najczęściej zabezpiecza się ekologicznym lakierem akrylowym, a czynność tę wykonywać należy co 2-5 lat, w zależności od intensywności eksploatacji. Okna dachowe posiadają specjalne kołnierze, w których często zalegają liście i inne zanieczyszczenia.

 

Trzeba usunąć je przynajmniej raz w roku, by zapewnić prawidłowy spływ wody deszczowej. Ponadto konieczne jest też usuwanie śniegu zalegającego przez dłuższy czas. Dzięki temu zmniejszymy zagrożenie zamarzania topniejącej białej pokrywy w dolnym elemencie okna, niwelując ryzyko wystąpienia przecieków. Warto także zadbać o nasze okna podczas wykonywania wszelkich prac remontowych, okrywając je folią chroniącą przed zabrudzeniem.

 

20170311dd FAKRO smarowanie zawiasu konserwacja okno dachowe


Korzystanie z najlepszych nawet rozwiązań nie zawsze da nam pełną satysfakcję, jeśli nie zadbamy o ich bieżące utrzymanie. Pierwszy krok ku pełnemu wykorzystaniu funkcjonalności stolarki otworowej stanowi jej dobry montaż, a drugi regularna obserwacja i konserwacja.

 

Przynajmniej dwa razy w roku warto zaserwować drzwiom i oknom szczegółowy przegląd techniczny. Prace takie jak kontrola i konserwacja okuć czy wymiana uszczelek, powinny być wykonywane przez rekomendowanych przez producenta fachowców, co pozwoli zachować gwarancję na użytkowaną przez nas stolarkę otworową.

 

***
Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, Anwis, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, POL-SKONE, Porta KMI Poland, PROLINE, Soudal, Stolbud Koronea i Yawal.

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.