Teraz w programie Caluwin dostępne są profile okienne i szkło izolacyjne różnych marek 

 

Przeszklenie i profil mają decydujący wpływ na parametry konstrukcji okiennych – zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i niebezpieczeństwa tworzenia się kondensatu na brzegu szyby. Projektanci okien mogą umiejętnie korzystać z oferty rynkowej, ale mogą również popełnić szereg błędów. Wybór właściwego rozwiązania staje się nie lada wyzwaniem również ze względu na to, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów.

 

Aplikacja Caluwin przygotowana przez SWISSPACER we współpracy z firmą Sommer Informatik jest pomocnym narzędziem dla projektantów okien, architektów, doradców energetycznych i specjalistów od biologii budynków.

 

Program może służyć do obliczania i porównywania współczynnika Uw, określania możliwości tworzenia się kondensatu oraz szacowania oszczędności energii możliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu różnych konstrukcji okiennych.

 

Obecnie na rynek wchodzi nowa wersja programu, w której uzyskiwane dane są jeszcze bardziej dokładne z punktu widzenia projektowania.

 

O ile dotychczas w aplikacji Caluwin dostępne były jedynie reprezentatywne profile okienne, teraz możliwe jest dokonywanie obliczeń na podstawie konkretnych produktów różnych marek.

 

 

2017 9 22 1

 

 

– Wiąże się to z licznymi korzyściami – argumentuje Karl-Theo Roes, Kierownik ds. Rozwoju Marki i Innowacji w SWISSPACER. – Obliczenia dotyczące konstrukcji okiennych można teraz wykonywać znacznie szybciej, a przede wszystkim dokładniej niż dotąd, ponieważ w aplikacji dostępne są dane dotyczące profili wielu producentów.

 

 

Wartości Psi dla poszczególnych systemów w kombinacji z różnymi rodzajami szkła izolacyjnego i ramek dystansowych zostały obliczone przez biuro inżynierskie Bauwerk. Wyniki są bardziej precyzyjne i przed wszystkim korzystniejsze niż reprezentatywne wartości Psi podane w kartach technicznych publikowanych przez Bundesverband Flachglas e.V. i pozwalają na uzyskanie niższych wartości współczynnika Uw.

 

Obecnie w aplikacji uwzględniono systemy profili okiennych marek Aluplast, Gealan, Hueck, Profine i Salamander; wkrótce dodane zostaną kolejne.

 

Oprócz profili, w nowej wersji Caluwin znalazły się również rozwiązania oferowane przez następujących producentów szkła izolacyjnego: Saint-Gobain, AGC Interpane i Guardian. Dla każdego produktu podano nazwę marki i dokładne dane techniczne. Użytkownicy aplikacji mogą teraz wybierać konkretne komponenty z katalogu, co pozwala im na rzetelne obliczenie i optymalizację efektywności energetycznej okna. Trwają prace nad poszerzeniem katalogu o produkty kolejnych firm.

 

Dzięki aplikacji Caluwin producenci i dystrybutorzy okien, profili okiennych i szkła izolacyjnego mogą służyć swym klientom optymalnym doradztwem i udostępniać informacje ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze okna. W przypadku wersji przygotowywanych na indywidualne zamówienie, Sommer Informatik integruje w aplikacji profile i rodzaje szkła izolacyjnego potrzebne danemu klientowi, wraz z odpowiednimi logotypami i elementami identyfikacji wizualnej.

 

– Utrzymujemy ścisłe kontakty z największymi producentami profili okiennych i szkła izolacyjnego. Rozumieją oni, że Caluwin to nie tylko przyjazny dla użytkownika kalkulator energetyczny, ale również doskonałe narzędzie do nawiązywania kontaktów z nowymi partnerami biznesowymi i klientami – wyjaśnia Karl-Theo Roes.

 

Nowością w programie jest możliwość pobrania dokładnej wartości Psi i fRSi (współczynnika temperaturowego) dla dowolnej kombinacji: profil-szkło izolacyjne- ramka dystansowa.

 

(...)

 

– Wystarczy kilka kliknięć, by otrzymać precyzyjną wartość współczynnika Uw, dzięki czemu projektant od razu widzi, czy zachodzi ryzyko powstawania kondensatu bądź rozwoju pleśni. Kalkulacje są wykonywane zgodnie z normą EN ISO 10077-1, w sposób bardzo zbliżony do złożonych obliczeń z dziedziny fizyki budowli, prowadzonych za pomocą metody elementów skończonych – twierdzi Karl- Theo Roes. – Dzięki temu aplikacja staje się narzędziem niezwykle przydatnym w świadczeniu usług planowania i doradztwa.

 

Użytkownik może nie tylko korzystać z danych dotyczących udostępnionych w programie komponentów, ale również określać je indywidualnie i ręcznie wprowadzać do programu.

 

Kalkulator oszczędności energii porównuje różne konfiguracje okien pod względem parametrów energetycznych w klimacie gorącym i chłodnym. Dzięki temu Caluwin podaje każdorazowo zapotrzebowanie na energię cieplną bądź chłodniczą oraz pokazuje różnice w kosztach energii i emisji CO2.

 

Użytkownik może również uzyskać informacje o klasyfikacji energetycznej produktów zgodnie z systemami obowiązującymi w różnych krajach, a w razie potrzeby także poznać klasę wydajności energetycznej dla okien pasywnych stosownie do wytycznych Passivhaus Institut w Darmstadt.

 

Dla różnych obliczeń można sporządzić i wysyłać przejrzyste raporty w formie plików PDF.

 

Program Caluwin dostępny jest online pod adresem www.caluwin.com oraz jako aplikacja na urządzenia z systemem iOS i Android. Można ją pobrać odpowiednio ze sklepu App Store bądź Google Play.

 

Caluwin został opracowany przez SWISSPACER i wykonany przez firmę Sommer Informatik GmbH przy wsparciu technicznym biura inżynierskiego BAUWERK, specjalizującego się w fizyce budowli. Program jest całkowicie certyfikowany przez ift Rosenheim.

 

 

SWISSPACER to firma obecna na całym świecie, lider innowacji w dziedzinie „ciepłych ramek” dystansowych. Firma została założona w 1998 roku i należy do Grupy Saint-Gobain. Jej produkty wyróżniają się doskonałymi parametrami funkcjonalnymi i dopracowaną estetyką. Siedziba główna wraz z działem produkcji, badań i rozwoju oraz administracji znajduje się w Szwajcarii. Kolejne zakłady produkcyjne są zlokalizowane w Niemczech i w Polsce.

 

SWISSPACER Vetrotech Saint-Gobain (International) AG
Sonnenwiesenstraße 15
CH-8280 Kreuzlingen
Szwajcaria

www.swisspacer.com

 

 

 

Sommer Informatik to założone w 1996 roku przedsiębiorstwo, które oferuje zaawansowane rozwiązania informatyczne w dziedzinie fizyki budowli i statyki szkła. Produkty Sommer Informatik GmbH są z powodzeniem stosowane przez ponad 4000 klientów na całym świecie.

Dzięki stałej współpracy z placówkami badawczymi i przedsiębiorstwami z branży, oprogramowanie dostarczane przez firmę zawsze odzwierciedla najnowszy stan techniki i zapewnia użytkownikom certyfikowane obliczenia zgodne z aktualnie obowiązującymi normami. Trzy najbardziej znane produkty firmy to: GlasGlobal, WinSLT i WinIso.

 

2017 9 23 1 SommerInformatik GmbH

Sepp-Heindl-Str. 5

D-83026 Rosenheim

www.sommer-informatik.de

 

 

 

www.swisspacer.com

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2017 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.