Teraz w programie Caluwin dostępne są profile okienne i szkło izolacyjne różnych marek
Przeszklenie i profil mają decydujący wpływ na parametry konstrukcji okiennych – zarówno pod względem efektywności energetycznej, jak i niebezpieczeństwa tworzenia się kondensatu na brzegu szyby. Projektanci okien mogą umiejętnie korzystać z oferty rynkowej, ale mogą również popełnić szereg błędów. Wybór właściwego rozwiązania staje się nie lada wyzwaniem również ze względu na to, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów.
Aplikacja Caluwin przygotowana przez SWISSPACER we współpracy z firmą Sommer Informatik jest pomocnym narzędziem dla projektantów okien, architektów, doradców energetycznych i specjalistów od biologii budynków.
Program może służyć do obliczania i porównywania współczynnika Uw, określania możliwości tworzenia się kondensatu oraz szacowania oszczędności energii możliwych do osiągnięcia przy zastosowaniu różnych konstrukcji okiennych.
Obecnie na rynek wchodzi nowa wersja programu, w której uzyskiwane dane są jeszcze bardziej dokładne z punktu widzenia projektowania.
O ile dotychczas w aplikacji Caluwin dostępne były jedynie reprezentatywne profile okienne, teraz możliwe jest dokonywanie obliczeń na podstawie konkretnych produktów różnych marek.
– Wiąże się to z licznymi korzyściami – argumentuje Karl-Theo Roes, Kierownik ds. Rozwoju Marki i Innowacji w SWISSPACER. – Obliczenia dotyczące konstrukcji okiennych można teraz wykonywać znacznie szybciej, a przede wszystkim dokładniej niż dotąd, ponieważ w aplikacji dostępne są dane dotyczące profili wielu producentów.
Wartości Psi dla poszczególnych systemów w kombinacji z różnymi rodzajami szkła izolacyjnego i ramek dystansowych zostały obliczone przez biuro inżynierskie Bauwerk. Wyniki są bardziej precyzyjne i przed wszystkim korzystniejsze niż reprezentatywne wartości Psi podane w kartach technicznych publikowanych przez Bundesverband Flachglas e.V. i pozwalają na uzyskanie niższych wartości współczynnika Uw.
Obecnie w aplikacji uwzględniono systemy profili okiennych marek Aluplast, Gealan, Hueck, Profine i Salamander; wkrótce dodane zostaną kolejne.
Oprócz profili, w nowej wersji Caluwin znalazły się również rozwiązania oferowane przez następujących producentów szkła izolacyjnego: Saint-Gobain, AGC Interpane i Guardian. Dla każdego produktu podano nazwę marki i dokładne dane techniczne. Użytkownicy aplikacji mogą teraz wybierać konkretne komponenty z katalogu, co pozwala im na rzetelne obliczenie i optymalizację efektywności energetycznej okna. Trwają prace nad poszerzeniem katalogu o produkty kolejnych firm.
Dzięki aplikacji Caluwin producenci i dystrybutorzy okien, profili okiennych i szkła izolacyjnego mogą służyć swym klientom optymalnym doradztwem i udostępniać informacje ważne przy podejmowaniu decyzji o wyborze okna. W przypadku wersji przygotowywanych na indywidualne zamówienie, Sommer Informatik integruje w aplikacji profile i rodzaje szkła izolacyjnego potrzebne danemu klientowi, wraz z odpowiednimi logotypami i elementami identyfikacji wizualnej.
– Utrzymujemy ścisłe kontakty z największymi producentami profili okiennych i szkła izolacyjnego. Rozumieją oni, że Caluwin to nie tylko przyjazny dla użytkownika kalkulator energetyczny, ale również doskonałe narzędzie do nawiązywania kontaktów z nowymi partnerami biznesowymi i klientami – wyjaśnia Karl-Theo Roes.
Nowością w programie jest możliwość pobrania dokładnej wartości Psi i fRSi (współczynnika temperaturowego) dla dowolnej kombinacji: profil-szkło izolacyjne- ramka dystansowa.
(...)
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2017