Koncern Bosch w dniach 9–12 stycznia na targach CES 2018 w Las Vegas zaprezentuje innowacyjne rozwiązania i usługi dla mobilności w miastach i zintegrowanego środowiska pracy oraz inteligentnych domów i budynków. Ekspozycja firmy Bosch mieści się w Central Hall, stoisko nr 14028.

 

20180101bosch EK02-01.18c

 fot. Bosch


Rozwiązania dla zintegrowanych miast: bezpieczeństwo, efektywność energetyczna i komfort
Łatwe znajdowanie miejsca parkingowego i łatwe parkowanie: Bosch prezentuje różnorodne rozwiązania w obszarze zintegrowanego i zautomatyzowanego parkowania. Dzięki parkowaniu społecznościowemu (Community-based Parking, tzw. parkowanie społecznościowe) kierowcy mogą w łatwy sposób znaleźć cieszące się popularnością miejsca parkingowe przy ulicy, szczególnie w dzielnicach mieszkaniowych i w centrach miast. Przejeżdżający samochód rozpoznaje i dokonuje pomiaru przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi pojazdami, a następnie, w czasie rzeczywistym, nanosi informacje na cyfrową mapę miejsc parkingowych.

 

W ten sposób kierowcy mogą łatwiej znaleźć drogę do miejsca parkingowego. Dzięki funkcji Automated Valet Parking firmy Bosch samochody będą mogły parkować nawet bez udziału kierowcy. Wystarczy, że kierowca zostawi samochód przy wjeździe do garażu i wybierze odpowiednie polecenie na swoim smartfonie – samochód sam znajdzie wolne miejsce i automatycznie zaparkuje. Automatyczne parkowanie jest możliwe m.in. dzięki inteligentnej infrastrukturze parkingu, która komunikuje się z samochodem przez internet.

 

20180101bosch EK02-01.18b

 fot. Bosch


Nowość produktowa – niewielkie urządzenie monitorujące jakość powietrza: Climo to efektywny kosztowo i szybki system monitoringu mikroklimatu. Umożliwia on w czasie rzeczywistym pomiar i analizę danych nt. jakości powietrza – w tym stężenie najróżniejszych gazów, takich jak dwutlenek węgla i tlenek azotu, ale także temperaturę i wilgotność względną. Urządzenie jest sto razy mniejsze niż konwencjonalne systemy, a jego koszt to zaledwie jedna dziesiąta ceny tego typu systemów. System Climo otrzymał nagrodę targów CES Honoree Innovation Award w kategorii Smart Cities.

 


Inteligentne zasilanie z wykorzystaniem DC Microgrid: Microgrids (mikrosieci) to małe, niezależne systemy zarządzania energią, wykorzystywane do zasilania większych budynków. Ponieważ z reguły pozyskują one energię zarówno ze źródeł tradycyjnych jak i odnawialnych, są wyjątkowo proekologiczne. Ponadto, dzięki swojej samowystarczalności, są niezawodnymi dostawcami energii w przypadku awarii standardowego zasilania wskutek anomalii pogodowych lub wyłączenia elektrowni ze względów bezpieczeństwa. Dodatkowo, w przeciwieństwie do systemów konwencjonalnych, mikrosieć Bosch DC Microgrid działa w oparciu o prąd stały (DC=Direct Current), a nie przemienny (AC=Alternating Current), co pozwala jej zaoszczędzić do 10% energii w porównaniu do elektrowni konwencjonalnych.

 


System wczesnego ostrzegania o powodzi: rozwiązanie firmy Bosch, które pozwala cyfrowo i w czasie rzeczywistym nadzorować stan wody w rzekach i innych zbiornikach wodnych w pobliżu miast, a tym samym umożliwia wczesne ostrzeganie o możliwości powodzi. Dotychczas stan wody rzek mierzono metodami mechanicznymi. Jednak potrafi minąć wiele godzin, zanim takie dane zostaną udostępnione osobom trzecim. W ramach projektu pilotażowego Bosch testuje obecnie swój nowy Flood Monitoring System w Ludwigsburgu na rzece Neckar. Tu, za pomocą czujników ultradźwiękowych lub kamer można śledzić zmiany poziomu wody, prędkości i natężenia przepływu. Dane te są przesyłane do chmury obliczeniowej Bosch IoT Cloud i tam analizowane. W przypadku osiągnięcia poziomu krytycznego gminy lub mieszkańcy i właściciele firm na terenach zagrożonych powodzią otrzymają odpowiednio wcześniej wiadomość SMS na swoje telefony. Dzięki temu będą mogli wcześniej podjąć odpowiednie działania, aby ochronić siebie i swoje mienie przed skutkami zalania.

 


Aplikacja Vivatar – cyfrowy „anioł stróż”: jogging po zmroku, konieczność powrotu do domu pieszo, ponieważ odjechał już ostatni autobus – samotne poruszanie się późną porą nie należy do przyjemności. W takich sytuacjach pomocna jest aplikacja Vivatar firmy Bosch. Dzięki niej użytkownicy mogą połączyć się z przyjaciółmi lub rodziną i za pomocą GPS zapewnić sobie wirtualne towarzystwo bliskiej osoby. Użytkownik sam decyduje, kiedy i czyjego towarzystwa potrzebuje. W wersji Vivatar Premium użytkownicy mają przez całą dobę dostęp do usługi Bosch Emergency Assistant (zespół przeszkolonych osób oferujących profesjonalną pomoc w nagłych wypadkach).

 


Start-upy Bosch pracują nad rozwiązaniami dla inteligentnych miast: dzięki własnej platformie dla start-upów Bosch chciałby szybko wejść w nowe obszary działalności. Równocześnie innowacyjne start-upy korzystają z udostępnionej infrastruktury i doświadczenia koncernu. Na targach CES 2018 swoje rozwiązania dla zintegrowanych miast zaprezentują dwa start-upy platformy Bosch. Wśród nich znajdzie się aplikacja MyScotty, która łączy dostęp do różnego rodzaju usług transportowych w systemie sharingu z obsługą płatności. Dzięki jednorazowej rejestracji w systemie użytkownik może korzystać z bazy, w której znajdują się tysiące samochodów, rowerów i skuterów. Aby wypożyczyć dany środek lokomocji nie trzeba już korzystać z oddzielnych aplikacji. Aplikacja MyScotty jest dostępna od połowy 2017 roku w Niemczech, wkrótce również w innych krajach. Kolejne prezentowane rozwiązanie – inteligentna centrala mobilności BePart – znajduje się jeszcze w fazie rozwoju i ma umożliwić miastom i gminom zapobieganie korkom dzięki kierowaniu ruchu na objazdy w godzinach szczytu. Użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym odbierać informacje od miasta i odpowiednio dopasować trasę przejazdu. Celem jest poprawa jakości powietrza w aglomeracjach. Pierwsze projekty pilotażowe ruszą w 2018 roku w jednej ew. dwóch gminach niemieckich.

 

20180101bosch EK02-01.18f

  fot. Bosch

 


Nowa wizja mobilności: inteligentne bezpieczne i bezstresowe podróżowanie po mieście
Kokpit następnej generacji: Bosch pracuje nad nową wersją kokpitu dla przyszłych generacji pojazdów. W nowym samochodzie pokazowym na bazie modelu Cadillac Escalade goście targów CES 2018 będą mogli zobaczyć na żywo kompleksową koncepcję wskaźników i obsługi. HMI – interfejs łączący kierowcę z pojazdem – oraz pięć dopasowanych do siebie wyświetlaczy sprawiają, że jazda samochodem staje się bezpieczniejsza i bezstresowa, a także umożliwiają łatwiejszą koncentrację na jeździe. Kamera i asystent głosowy rozpoznają kierowcę i automatycznie ładują jego indywidualne ustawienia fotela i lusterek, oraz ulubione listy odtwarzania. Za pomocą głosu lub pulpitu z funkcjami haptycznymi kierowca może sterować funkcjami informacyjno-rozrywkowymi (Infotainment), nawigacją i klimatyzacją, nie spuszczając przy tym oczu z drogi.

 

Usługi dla zintegrowanych pojazdów Bosch zaprezentuje na przykładzie nowego samochodu koncepcyjnego na bazie modelu BMWi3. Wraz ze wzrostem liczby samochodów podłączonych do internetu – do roku 2020 ma ich być 250 milionów (wg szacunków firmy Gartner) – rośnie także potencjał rozwoju nowych usług cyfrowych. Bosch oferuje pełną gamę usług, które, bez długiego poszukiwania, pomogą kierowcy dojechać do najbliższej wolnej ładowarki lub znaleźć wolne miejsce parkingowe. Dostępne będą także inne usługi, np. ostrzegające kierowców o pojazdach poruszających się pod prąd lub takie, które w razie kolizji automatycznie wezwą pomoc.

 


Mobilność przyszłości: na przykładzie podłączonego do internetu samochodu pokazowego Bosch zaprezentuje swoją wizję przyszłej mobilności. Samochód koncepcyjny jest zawsze w trybie online i może komunikować się z inteligentnym domem oraz z otoczeniem. Dzięki temu za pomocą palca lub prostym gestem można, jadąc samochodem, zarezerwować rower elektryczny lub zamknąć w domu okna.

 

20180101bosch EK02-01.18g

  fot. Bosch

 


Wygodne korzystanie z aplikacji podczas prowadzenia pojazdów: usługa mySPIN firmy Bosch umożliwia podłączenie smartfona do systemu pojazdu i zapewnia bezpieczne korzystanie z aplikacji, nawigacji oraz usług streamingu podczas jazdy. Dla samochodów rozwiązanie to jest dostępne już od 2014 roku. Teraz zaadaptowano mySPIN także do potrzeb pojazdów jednośladowych i kamperów. Na targach CES 2018 Bosch pokaże rozwiązanie mySPIN do integracji smartfonów w trójkołowcu Can-Am Spyder F3 Limited kanadyjskiej firmy BRP (Bombardier Recreational Products).

 


Samochody ciężarowe podłączone do internetu zapewniają optymalizację procesów logistycznych: Bosch wspólnie z partnerami Daimler Trucks i Fleetboard stworzył platformę telematyczną, poprzez którą managerowie flot mogą nadzorować stan techniczny systemów i części w pojazdach, odpowiednio wcześniej ostrzegając o możliwych awariach. Zapobiega to nieplanowanym naprawom, optymalizuje czas pobytu pojazdu w warsztacie i zwiększa niezawodność dostaw transportowanych towarów. Za swoje rozwiązanie telematyczne, umożliwiające innowacyjne podłączenie do internetu ciężkich pojazdów użytkowych Bosch otrzymał nagrodę CES 2018 Innovation Awards w kategorii „Tech For A Better World”.

 

20180101bosch EK02-01.18h

  fot. Bosch

 


Ostrzeganie przed sytuacjami krytycznymi dzięki komunikacji Vehicle-to-X: korek tworzący się tuż za wierzchołkiem wzniesienia lub pojazd, który nagle wyjeżdża z niewidocznej, bocznej drogi: pojazdy komunikujące się ze sobą i z otoczeniem mogą wzajemnie ostrzegać się o możliwych zagrożeniach. Dzięki temu jazda samochodem stanie się jeszcze bezpieczniejsza i mniej stresująca. Stworzona przez firmę Bosch nowa jednostka Connectivity Control Unit (CCU) to centralny moduł sprzętowy sterujący komunikacją Vehicle-to-X (Vehicle-to-Everything) w pojeździe. Obsługuje ono wszystkie popularne standardy komunikacji takie jak wifi, LTE czy DSRC i może być stosowana wszędzie na świecie.

 


Bezpieczeństwo dla samochodów podłączonych do internetu: Intrusion Detection and Prevention System (IDPS), stworzony przez spółkę zależną Bosch ESCRYPT, to system, który dzięki wykorzystaniu specjalnego oprogramowania wykrywa i analizuje potencjalne ataki na samochody. Dzięki temu można szybko podjąć skuteczne działania zaradcze, zarówno w przypadku pojedynczych samochodów, jak i całej floty. Oprócz tego specjalizująca się w zabezpieczeniach spółka ESCRYPT po raz pierwszy zaprezentuje na targach CES 2018 rozwiązanie z zakresu bezpieczeństwa danych umożliwiające bezpieczną komunikację Vehicle-to-X.

 

 

20180101bosch EK02-01.18l

 fot. BoschCzujniki i oprogramowanie w inteligentnych domach
Automatyczny odkurzacz Roxxter wyposażony w sztuczną inteligencję: Bosch jest pionierem pod względem integracji kuchennego sprzętu AGD z internetem. W ubiegłym roku przedsiębiorstwo rozszerzyło swoje portfolio urządzeń komunikujących się przez internet we wszystkich kategoriach. Mimo to koncepcja inteligentnego domu wymaga jeszcze wiele pracy: w tym roku Bosch wprowadzi na rynek pierwszy automatyczny odkurzacz podłączony do internetu o nazwie Roxxter. Urządzenie jest wyposażone w czujniki, skanuje otoczenie i tworzy interaktywne mapy. Dzięki funkcji RoomSelect można go wyposażyć w indywidualne zadania oraz instrukcje dla obszarów wykluczonych z pracy. Dzięki wykorzystaniu asystenta Amazon Alexa odkurzaczem Roxxter można sterować głosowo, np. wydając komendę: „Alexa, niech robot Home Connect odkurzy salon!”. Od jesieni 2017 asystent Amazon Alexa może być wykorzystywany także do sterowania kamerami Smart Home – są to jedne z pierwszych tego typu kamer na rynku. Od wiosny 2018 cały system Bosch Smart Home będzie można obsługiwać głosowo.

 


Nagrodzone kamery zwiększają bezpieczeństwo domów: kamera wewnętrzna 360° i kamera zewnętrzna Eyes – obie wyróżnione m.in. nagrodą RED DOT AWARD 2017 – są dostępne jako samodzielne rozwiązania inteligentne, a od roku 2018 będzie je można, na życzenie klienta, integrować w rozwiązaniach systemowych Bosch Smart Home. To rozwiązanie pozwala na optymalizację systemu alarmowego - przy powiadomieniu o alarmie użytkownik będzie mógł zweryfikować zaistniałą sytuację dzięki obrazowi z kamery.

 

20180101bosch EK02-01.18j

  fot. Bosch

 


Platforma Connected Building: bazujące na chmurze obliczeniowej rozwiązanie analizuje dane przekazywane przez elementy wyposażenia technicznego budynku i czujniki, takie jak np. jakość powietrza czy obecność osób. W ten sposób platforma staje się bazą dla efektywnego zarządzania budynkiem, np. dzięki inteligentnemu serwisowaniu i wdrażaniu koncepcji zwiększających wydajność. Dostarcza także informacji o wykorzystaniu pomieszczeń i obłożeniu stanowisk pracy. Na przykład, w biurach, które mają elastyczną organizację stanowisk pracy, pracownik może w ten sposób szybko znaleźć wolne miejsce, można także w bardziej efektywny sposób zarządzać serwisem sprzątającym. Wykrywanie obecności osób i lokalizacja wyposażenia pomagają w optymalizacji procesów w budynkach. Rozwiązanie zostało opracowane na bazie platformy Bosch IoT Suite.

 


Mały czujnik przyspieszenia o wielkich możliwościach: nowy, wyjątkowo energooszczędny czujnik MEMS, BMA400, znajduje zastosowanie w osobistych urządzeniach elektronicznych i aplikacjach IoT. Czujnik ma dziesięciokrotnie niższe zużycie energii niż porównywalne produkty przy równie wysokiej wydajności. Pozwala to znacznie wydłużyć żywotność baterii w urządzeniach. Czujnik przyspieszenia jest szczególnie interesującą propozycją w obszarze Smart Home, np. w systemach zabezpieczeń. Ponadto, zintegrowany i energooszczędny krokomierz wykorzystujący ten czujnik umożliwia wyposażenie nowych osobistych urządzeń elektronicznych, np. zegarków naręcznych, w funkcję rozpoznawania aktywności, i to bez ponoszenia znaczących nakładów na prace badawczo-rozwojowe. Czujnik otrzymał nagrodę CES 2018 Innovation Award w kategorii „Embedded Technologies”. Na targach CES odwiedzający mogą wypróbować możliwości czujnika BMA400 w sposób interaktywny, w grze w kości (stoisko Bosch nr 14028 w części poświęconej technologiom Smart Home).

 


Nowość produktowa: nowy czujnik, który poprawia parametry lotu i nawigacji: zaawansowane zastosowania, np. drony i roboty, wymagają wyjątkowo stabilnych i wydajnych czujników. Bosch zaprezentuje czujnik MEMS BMI088, wydajną jednostkę do nawigacji inercyjnej (IMU), charakteryzującą się wysoką odpornością na drgania i opracowaną specjalnie z myślą o zastosowaniu w dronach i robotach. Czujnik BMI088 jest wyposażony w wysoce stabilny żyroskop, którego technologia jest stosowana i sprawdziła się w pojazdach. Nawet w przypadku dużych wahań temperatury jednostka IMU wyróżnia się niskimi szumami i niską, liniową charakterystyką temperatury. Dzięki temu nawet silny wzrost temperatury otoczenia nie ma wpływu na sygnał czujnika, co gwarantuje wysoką dokładność pomiarową. Czujnik BMI088 jest także doskonałą propozycją dla zastosowań w robotyce. Spektrum zastosowań obejmuje roboty przemysłowe, roboty domowe, np. automatyczne odkurzacze lub roboty asystujące, aż do zastosowań takich jak deskorolki elektryczne.

 


Interaktywny interfejs użytkownika: coraz więcej użytkowników korzysta na co dzień z urządzeń elektronicznych – dotyczy to osobistych urządzeń elektronicznych (Wearables), podczas przemieszczania się, ale także technologii Smart Home. Dlatego coraz ważniejszym aspektem staje się poprawa interakcji pomiędzy człowiekiem a otaczającymi go technologiami. Kluczowym komponentem dla tego typu rozwiązań jest mikroskaner firmy Bosch. Tworzy on elastyczne i intuicyjne interfejsy użytkownika i wyświetla je na dowolnej powierzchni przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Dzięki małemu czujnikowi można na życzenie stworzyć precyzyjny interfejs dla zintegrowanego świata Internetu rzeczy, np. dla sprzętu AGD, tabletów i robotów asystujących. Umożliwia to kompleksową, intuicyjną i przyjazną użytkownikowi interakcję z urządzeniami i łatwe korzystanie z ich funkcji na co dzień.Nowe możliwości dla starszych technologii
Według prognoz Bosch rozwiązania w obszarze Przemysłu 4.0 mogą do roku 2020 przynieść spółce dodatkowe obroty w wysokości ponad jednego miliarda euro oraz oszczędności w wysokości kolejnego miliarda euro. Jako wiodący użytkownik i dostawca rozwiązań dla Przemysłu 4.0, Bosch oferuje z jednego źródła wszystkie elementy niezbędne w produkcji oraz łańcuchu dostaw. Ponadto Bosch oferuje także rozwiązania typu Retrofit, np. bramkę IoT (IoT Gateway). Łączy ona w sobie technologię czujników, oprogramowanie oraz system sterowania produkcją przystosowany do IoT i umożliwia monitorowanie statusu maszyn produkcyjnych. Dzięki temu użytkownicy starszych maszyn także mogą korzystać z zalet przemysłu zintegrowanego. Wiele maszyn wykorzystywanych w rzemiośle lub produkcji nie jest zintegrowanych w koncepcji Przemysłu 4.0. Brakuje im m.in. czujników, oprogramowania lub podłączenia do firmowego systemu IT – czyli istotnych komponentów, wymaganych w produkcji zintegrowanej. W samych tylko Niemczech problem ten dotyka kilkudziesięciu milionów maszyn. Potencjał dla rozwiązań Retrofit jest zatem bardzo duży – patrząc globalnie, można mówić o wielomiliardowym rynku. Dzięki bramce IoT udało się katapultować do świata Przemysłu 4.0 nawet obrabiarkę liczącą sobie 130 lat i powstałą w epoce Przemysłu 1.0. Na targach CES 2018 Bosch zaprezentuje jej wierną replikę.Konsola interaktywna: Bosch pokaże w przystępny sposób, jak działa Internet rzeczy
„3S” Internetu rzeczy – oprogramowanie, czujniki i usługi (Software, Sensors & Services): na targach CES 2018 Bosch zaprezentuje w trzech krokach, na przykładzie nowej konsoli, w jaki sposób działa Internet rzeczy. Krok pierwszy: dzięki czujnikom przedmioty mogą reagować i dostarczać dane. Krok drugi: za pomocą oprogramowania i algorytmów dane są przesyłane do chmury obliczeniowej i analizowane w czasie rzeczywistym. Krok trzeci: w oparciu o analizę danych można rozwijać nowe usługi, które ułatwiają codzienne czynności, czyniąc je bezpieczniejszymi i bardziej efektywnymi. Przykładem może być tutaj usługa eCall firmy Bosch: odwiedzający wystawę podchodzą do pulpitu obsługowego, gdzie muszą uruchomić ręcznie alarm dźwiękowy, w którym ukryty jest czujnik przyspieszenia Bosch. Aby czujnik zareagował, konieczne jest przyłożenie siły równej 5G. Jeśli wartość zostanie osiągnięta, na ekranie zostanie wirtualnie uruchomiona poduszka powietrzna. Dzięki algorytmom oprogramowania sygnał czujnika poduszki zostanie wysłany do chmury Bosch IoT Cloud. Tutaj dane są przetwarzane, aby można było przypisać sygnałowi odpowiednią usługę – w naszym przypadku usługa Bosch eCall powiadamia call center firmy Bosch. Na targach CES 2018 wszystko to jest pokazywane na ekranie. W świecie realnym zgłasza się centrum operacyjne, aby podczas osobistej rozmowy z kierowcą zdecydować, czy na miejsce kolizji powinna zostać wysłana tylko pomoc drogowa, czy także karetka pogotowia. Jeśli kierowca nie odbierze połączenia, powiadomione zostanie pogotowie.
Gra interaktywna została stworzona za pomocą platformy rozwojowej XDK, która umożliwia tworzenie prototypów i zastosowań dla IoT. Konsola kryje w sobie jeszcze jedną niespodziankę: po uruchomieniu alarmu gościowi targów robione jest zabawne selfie, które może on potem pobrać za pomocą kodu QR i udostępnić na przykład w mediach społecznościowych z dodaniem hasztagu #BoschCES.CES Innovation Awards: trzy wyróżnienia dla firmy Bosch
Wyższy komfort, poprawa bezpieczeństwa i więcej możliwości: samochody ciężarowe, mieszkania i osobiste urządzenia elektroniczne stają się jeszcze bardziej inteligentne i efektywne dzięki rozwiązaniom Bosch. Za te osiągnięcia Bosch otrzymał podczas „CES Unveiled” w Amsterdamie dwa wyróżnienia CES 2018 Innovation Awards. Ta prestiżowa nagroda przyznawana jest przed rozpoczęciem największych na świecie targów elektroniki użytkowej premiuje najlepsze rozwiązania i jest wskaźnikiem przyszłych trendów. 7 stycznia 2018 w Las Vegas w kategorii Smart City został również nagrodzony system monitoringu mikroklimatu Climo Bosch.

 


Connected City: poprawa bezpieczeństwa, efektywności energetycznej i komfortu 
Connected Mobility: Bosch pracuje nad rozwiązaniami, które umożliwią bezwypadkową, bezemisyjną i bezstresową mobilność 
Connected Home: inteligentne domy bazują na czujnikach Bosch 
Connected Industry: Bosch jako wiodący dostawca i użytkownik rozwiązań dla Przemysłu 4.0 
CES 2018 Innovation Awards®: trzy wyróżnienia dla rozwiązań firmy Bosch


Bosch na targach CES 2018
STOISKO BOSCH: czynne od wtorku do piątku, w dniach 09. –12.01.2018, Central Hall, stoisko nr 14028
OBSERWUJ firmę Bosch na targach CES 2018 na Twitterze: #BoschCES
PANELE DYSKUSYJNE Z UDZIAŁEM EKSPERTÓW BOSCH:
- wtorek, 09.01.2018, w godz. 13:30–15:15 (wg czasu lokalnego): Sesja „Connect2Car: Next-Gen Automobility” z udziałem Kaya Steppera, wiceprezesa Bosch North America, kierownika działu Układów wspomagających i zautomatyzowanej jazdy, Las Vegas, Convention Center, North Hall, N256
- środa, 10.01.2018; w godz. 13:45–14:30 (wg czasu lokalnego): Sesja „Connected Vehicles in Connected Ecosystems” udziałem Mike'a Mansuettiego, prezesa Bosch North America, Smart Cities Conference, Westgate.
- czwartek, 11.01.2018; w godz. 11:30–12:30 (wg czasu lokalnego): Sesja „The Future of Robots at Work and Home” z udziałem Phila Roana; starszego konstruktora w dziale Robotics, BSH Hausgeräte GmbH, Las Vegas Convention Center, North Hall, N258

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.