Po pierwsze kolorystyka wnętrza
     Planując ogród zimowy zazwyczaj zastanawiamy się nad zapewnieniem dobrego systemu ogrzewania i funkcjonalności w zimie. Niestety, zapominając o tym, że ogród ma być przyjazny przez cały rok rezygnujemy z wielu dodatkowych rozwiązań, które sprawią, że ogród zimowy będzie nam przyjazny również latem.
     Projektując wnętrze ogrodu zimowego na pierwszym planie stawiamy wygląd i styl. Otaczamy się kolorami, które lubimy, kupujemy meble, które stworzą przyjazne otoczenie. O ile kształt samych mebli ma znikomy wpływ na proces nagrzewania ogrodu zimowego, o tyle materiały, z których wykonano meble czy podłogę oraz zastosowane kolory mogą bardzo przeszkadzać w utrzymaniu stabilnej temperatury wewnątrz obiektu. Proszę pamiętać, że powierzchnie ciemne nagrzewają się znacznie szybciej i mocniej niż jasne, więc jeżeli podłogę w ogrodzie zimowym wykonamy z czarnego marmuru lub granitu, będziemy mieli duży kłopot z utrzymaniem stabilnej temperatury. To samo dotyczy mebli, ścian czy nawet kwiatów. Problem nie kończy się wraz z zachodem słońca, ponieważ nagrzane w ciągu dnia elementy wystroju będą wieczorem oddawać to ciepło do wnętrza ogrodu zimowego.

 Niestandardowe szkło
     Rozważając zagadnienia nagrzewania się ogrodu zimowego należy wspomnieć o szkłach niestandardowych, które posiadają niski współczynnik przenikania energii słonecznej „g”, w stosunku do ich dobrej przejrzystości. Stosując takie szkła zapewniamy lepsze warunki temperaturowe przy zachowaniu wysokiej przejrzystości ścian obiektu. Oczywiście, decydując się na takie rozwiązania trzeba mieć świadomość wyższych kosztów przeprowadzenia całej inwestycji, które jednak szybko się zwrócą podczas bieżącej eksploatacji, z użyciem np. mniej wydajnej klimatyzacji.

 Markizy i rolety materiałowe na dach
     Jeżeli przeanalizowaliśmy wystrój, odpowiednie szkło, lokalizację i wentylację (opisywaną w poprzednim numerze „Świata Szkła”), warto pomyśleć w jaki sposób na bieżąco można kontrolować upalne słońce.
     Z uwagi na kąt padania promieni słonecznych, w lecie szybko poczujemy, że newralgicznym elementem dla nagrzewania ogrodu zimowego jest jego dach. Żeby ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych warto go zacienić specjalnymi markizami materiałowymi zaprojektowanymi do stosowania właśnie na dachy ogrodów zimowych. Takie rozwiązania charakteryzują się bardzo dużą trwałością i jakością wykonania. Z uwagi na stosowane materiały o wysokiej wytrzymałości można stosować takie markizy na dużych powierzchniach zacienienia. Dla ułatwienia obsługi każde tego typu urządzenie jest wyposażone w silnik elektryczny, co umożliwia łatwe sterowanie ręczne (przy pomocy pilota) lub automatyczne podłączone do automatyki pogodowej. Słabym punktem stosowania rolet dachowych jest ich mała odporność na silne porywy wiatru. Jeżeli jednak zastosujemy system automatycznego sterowania zawierający czujkę wiatrową, w przypadku silnego wiatru roleta automatycznie się zwinie do specjalnej aluminiowej kasety zabezpieczającej. Istnieją również takie rozwiązania zespolone w markizie („sensorik-windsensor”), które oceniają falowanie i ruchy materiału i na tej podstawie oceniają konieczność zwinięcia markizy.


     Każda markiza i roleta zewnętrzna posiada specjalny system mocowania, umożliwiający w sposób bezpieczny i trwały zamocowanie jej na elementach nośnych dachu ogrodu zimowego. System naciągów i napinaczy gwarantuje, że materiał, z którego jest wykonana, nie będzie się obwieszał, a w konsekwencji opadał na szklany dach. Ma to duże znaczenie dla samego procesu wentylowania markizy, która jest chłodzona powietrzem przepływającym pomiędzy materiałem a szklaną taflą dachu.
      Ogólnie dostępne są rolety prostokątne z kasetą ochronną mocowaną w górnej części dachu ogrodu zimowego. Wynika z tego, że możemy je stosować tylko na prostokątne połacie dachów (jedno lub dwuspadowych).
     A jeżeli zdecydowaliśmy się na ogród zimowy o niestandardowym kształcie, zawierającym w płaszczyźnie dachu wiele formatek np. szkła trójkątnego?
     Na szczęście na rynku jest oferta mogąca sprostać również tym wymaganiom. W takiej sytuacji stosuje się specjalne rolety o nietypowych kształtach, wykonywanych na zamówienie, zgodnie z geometrią dachu posiadanego ogrodu zimowego. Żeby jednak taka roleta mogła być funkcjonalna i praktyczna, kasetę ochronną mocuje się w dolnej partii dachu a sama roleta wysuwa się do góry dachu. Z uwagi na możliwość zanieczyszczenia kasety np. liśćmi lub zalegającym na dachu śniegiem, taka roleta wymaga większej dbałości i częstej konserwacji.

      Jeżeli dach mocno się nagrzewa, ale z jakichś powodów nie można zamontować rolety niestandardowej, zawsze można zastosować w tym miejscu zamiast szkła przezroczystego – panel szklany laminowany, nieprzezroczysty lub panel aluminiowy (typu sandwich).
     A co ze stosowaniem dachowych rolet lub plis materiałowych wewnętrznych? Czy stosowanie takich rozwiązań ma sens? Pomimo, że wielu inwestorów korzysta z takich rozwiązań, wiadome jest, że nie są one skuteczne tak, jak tego oczekujemy. Jeżeli ogród zimowy posiada tylko system osłon wewnętrznych promieniowanie słoneczne przenikając przez taflę szkła dostaje się do wnętrza ogrodu zimowego nagrzewa powierzchnię tych osłon, a następnie ciepło jest oddawane na zewnątrz markizy bądź plisy, które jednak są wewnątrz pomieszczenia. Energia słoneczna, która dostała się do wnętrza ogrodu, już w nim pozostanie, a dodatkowo, w wyniku oddawanego ciepła, pomiędzy szybą a osłoną tworzy się poduszka gorącego, nieruchomego powietrza, które niejednokrotnie może być przyczyną pękania szkła na dachu. Systemy wewnętrzne znacznie bardziej się nagrzewają, co często jest przyczyną obwieszania się ich do wnętrza ogrodu zimowego.

Rozwiązania stosowane na elementy pionowe ogrodu zimowego.
     Oferta osłon stosowanych na elementy pionowe jest zdecydowanie szersza niż osłon dachowych.
     Ponieważ osłony pracują w płaszczyźnie pionowej, nie będą się obwieszać, tak jak w przypadku osłon dachowych.
     W celu zacienienia pionowych ścian, można zastosować typowe dla systemów okienno-drzwiowych żaluzje wewnętrzne lub rolety materiałowe wewnętrzne oraz plisy o sterowaniu ręcznym bądź elektrycznym. O ile zewnętrzne żaluzje nie wymagają ograniczeń w stosowaniu, o tyle rolety wewnętrzne i plisy będą tworzyły (podobnie jak w przypadku zacienienia dachu) poduszkę ciepłego powietrza pomiędzy osłoną a szklaną ścianą. Żaluzje wewnętrzne mogą być aluminiowe i wówczas są dostępne w kilkudziesięciu kolorach z palety RAL lub drewniane. Droższym, ale i ciekawszym rozwiązaniem jest zastosowanie w ogrodzie zimowym żaluzji montowanych wewnątrz szyby zespolonej. Takie żaluzje są funkcjonalne jako osłona przed słońcem i nie powodują żadnych ograniczeń podczas konserwacji szkła ogrodu zimowego.
      Jednak najbardziej skutecznymi rodzajami osłon ścian ogrodów zimowych są aluminiowe żaluzje zewnętrzne i rolety zewnętrzne bądź materiałowe markizy zewnętrzne, przy czym tylko te pierwsze pozwalają, ze względu na dowolną regulację ustawienia kątowego lameli w stosunku do kąta padania promieni słonecznych, na najbardziej komfortową regulację warunków świetlnych w naszym ogrodzie.
     Żaluzje zewnętrzne są zdecydowanie bardziej masywne niż wewnętrzne, a system ich mocowania oraz prowadzenia mocnymi stalowymi linkami lub za pomocą prowadnic jest solidnie przytwierdzony do konstrukcji nośnej ogrodu zimowego. Systemy do produkcji ogrodów zimowych przewidują zastosowanie wyżej wspomnianych aluminiowych rolet zewnętrznych oraz materiałowych markiz pionowych, znanych dotychczas z rynku okien i drzwi.

Sterowanie
     Mimo, że istnieje opcja napędu ręcznego w zewnętrznych osłonach pionowych ścian ogrodu zimowego, stosuje się najczęściej napęd elektryczny, który możemy włączać samodzielnie (przełącznik G/D bądź pilot) lub automatycznie - po podłączeniu do systemu automatyki pogodowej. Dzięki tej ostatniej opcji osłony będą reagowały samoczynnie na zmianę warunków termicznych i świetlnych w naszym ogrodzie. Warto tu wspomnieć o systemach sterowania obejmujących swoim działaniem nie tylko osłony przeciwsłoneczne, ale i wszystkie pozostałe elementy związane z utrzymaniem odpowiedniego klimatu wewnątrz ogrodu.
     Stacja pogodowa Climatronic. Stacja pogodowa o wysokości zaledwie 13 cm jest najbardziej kompaktowym i najmniejszym urządzeniem w swojej klasie. Mierzy nie tylko prędkość wiatru ale również kierunek. Dodatkowo ta innowacyjna stacja pogodowa dostarcza dokładnych informacji o opadach, temperaturze zewnętrznej, oblodzeniu oraz jasności światła słonecznego mierzoną oddzielnie w różnych stronach świata.

  

       Każde tego typu rozwiązanie to oczywiście dodatkowe koszty, więc ich analiza musi być bardzo skrupulatna. Ale trzeba zawsze pamiętać, że pominięcie tych wydatków w ogólnym budżecie może skutkować brakiem możliwości korzystania z  ogrodu zimowego w letnie dni. Polecam zawsze konsultować zagadnienia związane z zastosowaniem poszczególnych rozwiązań z firmami specjalizującymi się zakresie osłon przeciwsłonecznych.
Radosław Klepko
REYNAERS Polska
Zdjęcia: WAREMA, REYNAERS
więcej informacji: Świat Szkla 10/2008
 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.