Powłoka o wysokiej wytrzymałości z folii na bazie znanego z przemysłu motoryzacyjnego specjalnego tworzywa BASF o nazwie Luran® S (ASA: kopolimer akrylonitryl/styren/akryloester) pozwala uzyskiwać znaczne oszczędności kosztów zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Na przykład drzwi, ramy okien czy elewacje można zabezpieczać przed czynnikami atmosferycznymi bez wielu etapów procesowych i bez czasu wymaganego na suszenie po lakierowaniu na mokro.
Zapewniająca stabilność barw folia wiernie odwzorowuje powierzchnie typowe dla danego materiału takie, jak słoje drewna. W systemie PermaSkin® wszystkie elementy procesu muszą być do siebie odpowiednio dobrane. Oprócz samej folii ważna jest też powlekarka i klej. We współpracy z partnerami związanymi z przemysłem, firma BASF dopracowała PermaSkin do stanu gotowości do wprowadzenia na rynek.
W ramach nowego modelu biznesowego klient jest obsługiwany przez jedną osobę we wszystkich sprawach dotyczących całego systemu. BASF udostępnia też w leasingu maszynę skonfigurowaną specjalnie pod kątem wymagań klienta. Także samą folię z Luranu® S i klej klient otrzymuje z „jednej ręki” bezpośrednio od BASF. W tym modelu klient płaci jedynie ustalaną co miesiąc cenę za każdy cykl powlekania.
W ten sposób BASF zdejmuje z klientów znaczną część niezbędnych nakładów inwestycyjnych i całe kompleksowe procedury związane z zakupami. Długoterminowe umowy odnośnie cen dają klientowi niezawodną podstawę do kalkulacji. Użytkownicy PermaSkin uzyskują również prawo do używania nazwy tej marki, korzystając w ten sposób z reklamowych działań BASF.
System powlekania folią PermaSkin
Instalacja testowa PermaSkin® na terenie zakładów BASF w Ludwigshafen służy do demonstrowania klientom efektów stosowania bezlakierowego systemu powlekania powierzchni na ich własnych, prawdziwych drzwiach czy profilach okiennych.
W instalacji umieszcza się drzwi i rozpyla klej. Następnie w próżni, w jednym cyklu po obu stronach, nakłada się folię z opracowanego przez BASF tworzywa Luran® S (ASA: kopolimer kwas akrylowy-styren-estry akrylowe). Proces laminacji trwa zaledwie około minuty. Cienka folia otula strukturę powierzchni drewnianych drzwi tak dokładnie, że można łatwo rozpoznać oryginalny rysunek słojów.
Można zatem zrezygnować z lakierowania na mokro, szlifowania pośredniego i czekania na wyschnięcie, oszczędzając w ten sposób dużo czasu i pieniędzy.
Wojciech Krzywicki
BASF Polska
www.basf.pl