Problem
     Powstałe, na przykład wewnątrz biura, promieniowane podczerwone jest wyczuwalne przez człowieka i powoduje uczucie dyskomfortu i zmęczenia. Badania pokazują, że wzrost temperatury o 1 stopień Celsjusza powyżej 24 stopni, powoduje spadek wydajności człowieka o ok. 5%.
     Promieniowanie podczerwone wraz z ultrafioletowym i widzialnym przyspieszają niszczenie materiałów (odbarwianie, płowienie, itp.). Ponadto materiały wyposażenia wnętrz, które zaabsorbowały promieniowanie słoneczne, również emitują ciepło. W ten sposób pomieszczenie staje się swoistą klatką dla ciepła, gdyż promieniowanie podczerwone często nie może wydostać się z powrotem na zewnątrz przez niskoemisyjne szyby.
     Stosowanie żaluzji i zewnętrznych w ochronie przed nagrzewaniem jest kosztowne i kłopotliwe, żaluzje wewnętrzne nie są zaś skuteczne w odbijaniu energii cieplnej, gdyż większość zaabsorbowanego na materiale żaluzji promieniowania jest odprowadzana do wnętrza pomieszczenia poprzez szczeliny między szybą a żaluzją.

Rozwiązanie
     Naklejenie folii przeciwsłonecznych bezpośrednio na szybę okienną powoduje powstanie na niej powłoki refleksyjnej, która odbija promienie słoneczne na zewnątrz. W przypadku złożonego systemu szyb należy folię nakleić od zewnętrznej strony okna. Dzięki instalacji folii możemy zredukować efekt nagrzewania nawet o 80%. Powoduje to obniżenie temperatury w pomieszczeniach od kilku do kilkunastu stopni, w zależności od położenia i konstrukcji budynku.

Komfort w biurach
     W okresie letnim przykładowe rozkłady temperatury bez folii i z folią pokazują, że w pomieszczeniach, których szyby oklejone są foliami znacznie poprawiają się warunki klimatyczne. Temperatura wewnątrz nie tylko obniża się, ale również stabilizuje (brak znacznych skoków temperatur), co wpływa na poprawę komfortu użytkowników, a więc i wydajności w miejscu pracy.
     Folie okienne 3M również w znacznym stopniu redukują efekt oślepiania promieniami słonecznymi. Każdy z nas miewa problem z odczytaniem danych na ekranie monitora ze względu na dokuczliwe refleksy słoneczne, również zimą. W nasłonecznionych pomieszczeniach często zwykłe przeczytanie notatki z białej kartki papieru jest kłopotliwe. Folie okienne można dobrać tak, aby zredukować ten efekt, zapewniając jednocześnie dopływ pewnej ilości światła dziennego. Do czynników sprzyjających poprawie komfortu dzięki zastosowaniu folii dodać można ochronę przed promieniowaniem UV.


Redukcja kosztów
     Wiele osób zarządzających budynkami, w których zainstalowana została klimatyzacja, przekonuje się, że niezmiernie rzadko udaje się zaprojektować idealny system klimatyzacji. Szczególnie wtedy, gdy budynek posiada dużą ilość przeszkleń.
     Gdy klimatyzacja została już zainstalowana, lecz ze względu na zbyt dużą ilość ciepła dostającego się latem do budynku przez szyby okienne jej działanie przestaje być wystarczające, wówczas folia przeciwsłoneczna znakomicie poprawi efektywność klimatyzacji. Odbijając promienie słoneczne od szyb, folie znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na chłodzenie powietrza, przez co wpływają na obniżenie kosztów klimatyzacji.
      Obniżenie zużycia energii wykorzystywanej do schłodzenia pomieszczenia przynosi wymierne korzyści finansowe. Koszty poniesione na instalację folii zwracają się w ciągu kilku lat (przeważnie od 2 do 5), w zależności od konstrukcji budynku, rodzaju szyb i zainstalowanej folii.
     W zależności od rodzaju i jakości folii, wielkości powierzchni i lokalizacji okien, koszt instalacji folii na 1 m2 waha się od 80 do 260 PLN/m2 netto.

Estetyczny wygląd
     Folie można tak dobrać, aby nadać elewacji jednolity, nowoczesny wygląd. Może to być efekt unowocześnienia lub zachowania istniejącego wyglądu (folia neutralna). Dzięki foliom, niewielkim nakładem kosztów budynek o zestarzałej elewacji uzyskuje nową, odświeżoną szatę, bez konieczności wymiany szyb, czy całej stolarki okiennej.
      Istnieje również seria folii dekoracyjnych, które pozwalają wpływać na wygląd przeszkleń wewnątrz biur, np. ścianek działowych. Najpopularniejsza folia mleczna imituje efekt szkła trawionego. Przewagą efektu trawionego uzyskanego dzięki naklejeniu folii jest fakt, iż folię można usunąć, gdy nam się znudzi i nakleić nową, z innym efektem. Ponadto na folii nie widać odcisków palców, jak to ma miejsce na szkle trawionym lub piaskowanym.
     Osobną grupą folii są przeźroczyste folie ochronne, po naklejeniu których szyba zostaje zabezpieczona przed skaleczeniem odłamkami szkła w razie stłuczenia, przed włamaniami, a także przed skutkami wybuchów.

 Jakość i instalacja
     Długoletnie działanie folii warunkuje wybór znanego producenta, który gwarantuje jakość powłok oraz zastosowanych klejów. Folie po naklejeniu można myć środkami do mycia szyb. Gwarancja na folie wynosi od 3 do 15 lat (folia Prestige 70), zaś ich żywotność jest znacznie dłuższa. Bardzo ważnym elementem decydującym o jakości jest również firma instalująca folie, posiadająca odpowiednie autoryzacje producenta oraz doświadczenie. Może wydawać się, iż instalacja folii jest łatwa i każdy może to zrobić, po prostu naklejając folie jak naklejkę. Nic bardziej mylnego. Oprócz wspomnianego doświadczenia, osoby montujące folie muszą mieć zdolności manualne i techniczne, a także zmysł estetyczny. Autoryzowany wykonawca musi jednocześnie bezpłatnie doradzić i dobrać folię, często korzystając ze specjalnego oprogramowania komputerowego producenta folii.

      Folie okienne wydają się być najłatwiejszym i najtańszym sposobem zmiany właściwości istniejących przeszkleń. W Europie Zachodniej są one bardziej popularne, natomiast popularność w Polsce wciąż wzrasta, głównie dzięki zadowolonym użytkownikom.

Paweł Laskowski
3M Poland sp. z o.o. 

więcej informacji: Świat Szkła 2/2008

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.