W malowniczym miasteczku Schio w północnych Włoszech ma siedzibę firma SKG S.r.l. Jest to mała, rodzinna firma, produkującą maszyny CNC do obróbki szkła.

 

 

Pierwsze maszyny CNC wyprodukowane przez nią dla potrzeb przemysłu szklarskiego to poziome centra obróbcze: maszyny 3, 4 i 5 osiowe, mogące wykonywać operacje: frezowania, szlifowania, fazowania, grawerowania, wiercenia oraz pisania na szkle. Maszyny tego typu pracują w wielu firmach przetwarzających szkło, w takich krajach jak Włochy, Hiszpania, Francja, Grecja. W Polsce firma nie była znana do tej pory.

 

Firma produkuje też wysoko specjalistyczne maszyny CNC, o dużym stopniu innowacyjności.

Aktualnie firma produkuje następujące grupy maszyn:
1. Automatyczne, pionowe maszyny piaskujące do szkła płaskiego, sterowane NC.
2. Pionowe automaty CNC frezująco-szlifująco-wiercące, ze szczególnym zastosowaniem przy produkcji wszelkiego rodzaju drzwi szklanych.
3. Pionowe szlifierki CNC do szlifowania, frezowania, polerowania arkuszy szkła o zróżnicowanych kształtach.

 

 

 

Automat NC do piaskowania szkła płaskiego SK-1600

Funkcje i możliwości

Konstrukcja maszyny wykonana jest na bazie stalowej ramy zaprojektowanej tak, aby umożliwić montaż dodatkowego wyposażenia, jak: zamykane drzwi, pochłaniacz kurzu wraz z filtrem, wejściowy oraz wyjściowy przenośnik.

 

Boczne otwory wejściowe i wyjściowe są zabudowane szczotkami o gęstym włosiu, zabezpieczającymi przed wydostawaniem się kurzu na zewnątrz oraz umożliwiającymi gładkie przesuwanie formatki szklanej.

 

Maszyna jest otwarta od góry, umożliwiając piaskowanie formatek większych niż 1600 mm.

Przenośnik wejściowy wyposażony jest w transporter sterowany elektrycznie, pokryty miękkim materiałem zabezpieczającym przed zarysowaniem. Podstawa kabiny wykonana jest w kształcie ostrosłupa, co umożliwia łatwe odprowadzanie i magazynowanie piasku, który za pomocą pochłaniacza i systemu Venturiego trafia z powrotem do dysz piaskujących.

 

Zainstalowana moc maszyny zależy od ilości dysz piaskujących oraz wydajności. W standardowym wykonaniu montowane są trzy dysze automatyczne, które umożliwiają szybkie i dokładne piaskowanie bez większych strat na sprężonym powietrzu.

 

Elektrycznie sterowane ramię, prowadzi dysze piaskarki w płaszczyźnie pionowej .

Formatka szkła może być piaskowana na całej powierzchni lub w określonych jej obszarach.

Istnieje możliwość zaprogramowania współrzędnych dla obszarów przeznaczonych do piaskowania. W osi X możemy zaprogramować 3 pary współrzędnych natomiast w osi Y nieograniczoną ilość w ramach obrabianej formatki.

 

Tylna część przenośnika zabezpieczona jest szczotkami podporowymi, które zabezpieczają powierzchnię nie piaskowaną przed zarysowaniami.

 

 

Drzwi frontowe są przeznaczone do załadunku piasku, piaskowania małych formatek manualnie oraz do wygodnej inspekcji maszyny. Jednocześnie drzwi wejściowe są wyposażone w szybę wziernikową, mocowaną w centralnej pozycji, z możliwością otwarcia do piaskowania manualnego.W tylnej części maszyny znajduje się dodatkowo filtr, który jest połączony z maszyną kanałem. Filtr składa się z 10 poliestrowych rękawów oraz wentylatora odciągowego. Rękawy filtracyjne są wyposażone w urządzenie wibracyjne, którego zdaniem jest systematycznie czyszczenie tkaniny.Firma SKG produkuje również automat do piaskowania większych arkuszy szkła, model SK 2500.

Automatyczna piaskarka SK 2500 różni się od modelu SK 1600 tym, że wysokość maksymalna obrabianej formatki w jednym przejściu wynosi 2500 mm.Ponadto stacja filtrów jest bardziej rozbudowana do wydajności piaskowania .
Stacja filtrów nie jest bezpośrednio zespolona z ramą piaskarki lecz stanowi oddzielną konstrukcję ramową połączoną z komorą piaskowania specjalnym elastycznym kanałem.

 

 


Pionowy automat frezująco-szlifująco-wiercący, model SKILL DRILL

 

Charakterystyczne dla maszyny SKILL DRILL jest sposób załadunku i mocowania arkuszy szkła. Arkusz szklany jest ładowany na przenośnik maszyny podobnie jak na zwykłe szlifierki, krawędziowe pionowe Natomiast sposób mocowania szkła jest odmienny niż na podobnych tego typu maszynach.Szkło jest mocowane za pomocą 2 lub 3 klipsów, bardzo szybko i sprawnie. Po zamocowaniu rozpoczyna się cykl pracy, arkusz szkła jest transportowany przenośnikiem pionowym do strefy roboczej . W strefie roboczej znajdują się dwa mosty robocze umiejscowione naprzeciw siebie po obydwu stronach arkusza szkła. Każdy most roboczy posiada elektrowrzeciono i dodatkowo magazyn narzędziPo 6 pozycji magazynowych dla każdej ze stron. Sterowanie w oparciu o program CAD CAM podobnie jak ma to miejsce w poziomych maszynach. Maszyna posiada 5 stopni swobody.

 

Maszyna przeznaczona głównie do obróbki drzwi szklanych , szybko i sprawnie wycina, szlifuje i poleruje miejsca pod mocowanie zawiasów, klamek, zamków. Dodatkowo wierci i fazuje otwory z jakością najlepszą z możliwych uzyskiwana na automatach wiertarskich wielowrzecionowych.

 Maszyny SKILL DRILL produkowane są w trzech rozmiarach zakresu roboczego;
- 3000x 2200 mm
- 4000x2500 mm
- 6000x3210 mm

 

 


Pionowa szlifierka CNC do szlifowania arkuszy szkła o zróżnicowanych kształtach

Maszyna SKILL SFILL zalicza się do nowej generacji maszyn, zbudowanej stosunkowo niedawno. Konstrukcja bazowa jest podobna do maszyny SKILL DRILL natomiast funkcja maszyny i jej przeznaczenie odmienne.SKILL SFILL posiada dwa mosty robocze, jednak umieszczone od strony przedniej przenośnika. Na mostach roboczych są zamontowane dwa elektrowrzeciona o mocy 4 kW każde. Elektrowrzeciona posiadają dwa magazyny narzędzi, po 6 stacji narzędziowych dla każdego mostu.Maszyna umożliwia szlifowanie kształtowych arkuszy szkła jednocześnie przez dwa elektrowrzeciona.

Znacznie przyspiesza to czas operacji. Ponadto maszyna posiada innowacyjny sposób mocowania i transportu szkła. Załadunek szkła jest podobny jak na pionowych szlifierkach, jednak mocowanie zupełnie inne.Szkło po załadunku na pionowy przenośnik jest pozycjonowane, a następnie drugi przenośnik wyposażony w ssawki próżniowe mocuje szkło i po wyzerowaniu osi rozpoczyna cykl pracy. Przenośnik z ssawkami próżniowymi może być różnie konfigurowany, zależnie od wielkości arkusza szkła. Posiada wymienne ssawki próżniowe.Aktualnie produkowane są maszyny SKILL SFILL dla następujących zakresów roboczych stołu:
3000x1500 mm
4500x2500 mm

 

 


Sposób załadunku ma również ograniczenia. Z uwagi na załadunek na pionowy transportera formatka musi mieć odcinek prostej krawędzi.SKILL SFILL może mieć zastosowania wszędzie tam, gdzie nie obrabiamy bardzo zróżnicowanych kształtów formatek oraz przy produkcji krótkich serii.Jak można się zorientować maszyny produkowane przez SKG są specjalistycznymi urządzeniami do obróbki szkła. Patrząc jednak na zamaszynowanie zakładów przetwarzających szkło płaskie istotne jest, aby każdy z nich miał możliwości zakupu nowoczesnych maszyn , które zapewniają najwyższą jakość wykonania, obniżenie kosztów produkcji oraz powtarzalność.Firma SKG wychodząc naprzeciw tym wymaganiom stworzyła grupę interesujących maszyn do obróbki szkła.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.skillglass.it


Stanisław Witek
MC DIAM Sp. z o.o.

więcej informacji: Świat Szkła 9/2006

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.