Dom studencki Gillies Hall Uniwersytetu Monasha w Melbourne, został oddany do użytkowania w lutym 2019 roku i jest obecnie największym certyfikowanym budynkiem pasywnym w Australii, zbudowanym z elementów z drewna klejonego krzyżowo (technologia CLT). We wszystkich szybach zespolonych zastosowanych w tym budynku, dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions, zastosowana została ciepła ramka dystansowa SWISSPACER ULTIMATE.
Projekt, opracowany przez biuro architektoniczne Jackson Clements Burrows Architects (JCBA), ustanawia nowe standardy na australijskiej scenie architektonicznej. Akademik zlokalizowany jest na należącym do Uniwersytetu Monasha kampusie Peninsula w miejscowości Frankston na przedmieściach Melbourne. Budynek składa się z sześciu pięter i ma powierzchnię brutto 6500 m2. Jest to obecnie największy w Australii, a wręcz na całej półkuli południowej, budynek posiadający certyfikat domu pasywnego, zbudowany z płyt z drewna klejonego krzyżowo (CLT).
Gillies Hall spełnia deklarowany przez uniwersytet cel, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 roku. Potwierdzone odpowiednim certyfikatem zapotrzebowanie budynku na ciepło wynosi 5 kWh/m² na rok, a więc jest o około 70-80% niższe niż w przypadku porównywalnego budynku skonstruowanego przy użyciu metod standardowo stosowanych w Australii. Według inżynierów z Grün Consulting, którym zlecono przeprowadzenie certyfikacji domu pasywnego, zapotrzebowanie Gillies Hall na energię pierwotną wynosi 131 kWh/m² na rok a współczynnik wymiany powietrza n50 wynosi 0,5.
W budynku mieści się 150 mieszkań jednoosobowych, 2 mieszkania chronione oraz wspólne powierzchnie użytkowe, dostępne dla około 250 studentów mieszkających na terenie kampusu. Ciepłe, jasne kolory ścian i sufitów z drewna klejonego tworzą przyjemną atmosferę wewnątrz budynku i sprawiają, że mieszkańcy mogą poczuć się w nim jak w domu. Konstrukcja zbudowana z litego drewna zainstalowanego na betonowym cokole została wzniesiona w ciągu zaledwie jedenastu tygodni.
Od strony zewnętrznej, pięć górnych kondygnacji posiada charakterystyczną okładzinę z czerwono-pomarańczowych pionowych lameli z blachy. W rejonie okien lamele są ustawione pod kątem 90° do płaszczyzny ściany, tworząc interesującą grę cieni na elewacji. Ogromne znaczenie dla osiągnięcia standardu domu pasywnego ma wybór odpowiedniego przeszklenia.
W obiekcie zainstalowano ponad 1000 m² szyb zespolonych dostarczonych przez Saint-Gobain Glassolutions. W celu skutecznego wyeliminowania mostków cieplnych na krawędzi szyby zastosowano posiadającą certyfikat domu pasywnego ciepłą ramkę dystansową SWISSPACER ULTIMATE.
Dzięki zastosowaniu folii paro- i gazoszczelnej ramka dystansowa o wysokiej efektywności energetycznej zapobiega ucieczce argonu wypełniającego przestrzeń międzyszybową i wnikaniu do niej pary wodnej przez cały okres użytkowania okna. Pozwala to na trwałe zapewnienie funkcji termoizolacyjnej szyby zespolonej, a tym samym całego budynku.
Kolejne czynniki decydujące o spełnieniu przez obiekt standardu domu pasywnego to panele słoneczne zainstalowane na dachu oraz wykorzystanie energii wiatrowej dostarczanej z farm wiatrowych Murra Warra zlokalizowanych między Adelajdą a Melbourne. Gillies Hall posiada również własny zbiornik na wodę deszczową; odpowiednia koncepcja pozwala na wykorzystanie nadmiaru wody na terenie kampusu.
Max Gillies, którego imię nosi budynek, studiował na Uniwersytecie Monasha w latach 60-tych. Podczas sierpniowej ceremonii inauguracyjnej znany australijski aktor i producent filmowy słusznie nazwał budynek nazwany jego imieniem „drogowskazem przyszłości”, a profesor Margaret Gardner AO, prezes i prorektor Uniwersytetu, pochwaliła dzieło pracowni JCBA jako „najpiękniejszą ozdobę kampusu Peninsula”.
Gillies Hall jest pierwszym oddanym do użytku budynkiem uniwersyteckim w ramach Net Zero Initiative. Dzieło architektów zostało już uhonorowane licznymi nagrodami, w tym przyznaną w 2019 r. nagrodą klimatyczną Construction21 „Green Solutions Awards”. Projekt zdobył też pierwsze miejsce w konkursie Premiers Sustainability Awards oraz – przyznaną również w 2019 roku – nagrodę zrównoważonego rozwoju w konkursie Australian Timber Design Awards.
Dane dotyczące obiektu:
Obiekt: Gillies Hall
Inwestor: Uniwersytet Monasha
Lokalizacja: Frankston, Australia
Architekt: Jackson Clements Burrows
Dostawca szkła: Saint-Gobain Glassolutions Isolierglas-Center GmbH, zakład Bamberg Niemcy
Wykorzystane szyby: CLIMAPLUS COOL-LITE SKN 176 i CLIMAPLUS XTREME 50/22
Ramka dystansowa: SWISSPACER ULTIMATE
Wykonanie: LAROS Technologies (Australia) Okna drewniano-aluminiowe firmy Döpfner Betriebs GmbH & Co. KG na bazie systemów RAICO Bautechnik GmbH
Zakończenie inwestycji: Luty 2019
Janina Brielmann
Zdjęcia: Saint-Gobain
GLASSOLUTIONS Isolierglas-Center GmbH
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacji: Świat Szkła 05/2020