Sprężone powietrze może być przyczyną 40% strat energii. Do tej pory lokalizacja nieszczelności w układach sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia, była bardzo uciążliwa i czasochłonna.

 

Dzięki innowacyjnej technologii zastosowanej w kamerze dźwiękowej Fluke ii900 można zlokalizować miejsce wycieku zaledwie w kilka minut. Dzięki temu urządzeniu można zobaczyć dźwięk, który powstaje w miejscu nieszczelności.

 

2020 06 38 1

 

Precyzyjna i szybka lokalizacja nieszczelności
Przenośna, przemysłowa kamera dźwiękowa Fluke ii900, została wyposażona w matrycę czujników akustycznych o bardzo szerokim zakresie działania. Inżynierowie i technicy zajmujący się utrzymaniem ruchu, mogą szybko i dokładnie zlokalizować nieszczelność w układach sprężonego powietrza, gazu i podciśnienia. Tradycyjne urządzenia wykrywające ultradźwięki są mniej dokładne, wymagają dużo większego doświadczenia od operatora oraz nie są przeznaczone do wszystkich środowisk przemysłowych.

 

Kamera dźwiękowa Fluke ii900 została zaprojektowana do pracy w najtrudniejszych warunkach, między innymi w bardzo głośnych zakładach produkcyjnych. Urządzenie zostało wyposażone w duży i czytelny, 7 calowy wyświetlacz LCD, pokazujący obraz w pasmie światła widzialnego. Na ten obraz w czasie rzeczywistym jest nakładany kolorowy obraz SoundMapTM, pokazujący źródło nieszczelności i jej intensywność.

 

Szczegółowa inspekcja w kilka godzin
Dzięki zastosowaniu intuicyjnego interfejsu możliwe jest szybkie wyizolowanie częstotliwości akustycznej nieszczelności spośród głośnych dźwięków tła. Zaledwie w kilka godzin, bez przerywania pracy i procesów produkcyjnych, można dokonać szczegółowego przeglądu i kontroli dużego zakładu przemysłowego. Dzięki szybkiej diagnozie i lokalizacji wycieku, który może okazać się źródłem strat lub nawet awarii systemu, zapewniona jest ciągłość pracy jak również zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

 


Straty w instalacjach sprężonego powietrza
Według Departamentu Energii i przeprowadzonych badań w USA, pojedynczy wyciek strumienia powietrza o średnicy około 3 mm, może powodować straty w wysokości około 10 tys. zł rocznie.

 

Kolejne badania pokazały, że zakłady przemysłowe, w których nie były cyklicznie dokonywane przeglądy i konserwacje, generowały ponad 30% strat wydajności całego systemu. Przekłada się to wprost na koszty energii, która jest niezbędna do wytworzenia sprężonego powietrza.

 

Niestety, często jest spotykana praktyka, że straty sprężonego powietrza są kompensowane poprzez zakup i instalację większych sprężarek, niż w rzeczywistości są potrzebne. Jest to rozwiązanie doraźne, które nie eliminuje problemu.

 

Straty powietrza generują nie tylko wyższe koszty energii, ale też mogą się przyczynić do obniżenia ciśnienia w układzie, co może spowodować nieplanowane przestoje w produkcji, problemy z jakością i zmniejszenie żywotności parku maszynowego.

 

2020 06 38 2

 


Nowoczesna technologia zmienia zasady pomiaru
Kamera dźwiękowa Fluke ii900 umożliwia punktowe zlokalizowanie wycieku nawet z odległości 50 m, w bardzo hałaśliwym otoczeniu. Wykrywa szerszy zakres częstotliwości niż tradycyjne urządzenia ultradźwiękowe. Obrazowanie wycieków powietrza jest bardzo zbliżone do obrazowania różnic temperatur za pomocą kamer termowizyjnych.

 

Fluke ii900, zawierający zestaw małych i superczułych mikrofonów, szybko i dokładnie lokalizuje źródło wycieku. Odpowiednie algorytmy przetwarzają zmierzony sygnał na obraz, czego efektem jest czytelny pomiar na dużym wyświetlaczu. Prostota obsługi jest – obok szybkości i dokładności pomiarów – największą zaletą kamery dźwiękowej Fluke ii900.


www.merazet.pl 

 

patrz też:

 

- Kamery termowizyjne - przegląd , MERAZET, Świat Szkła 06/2020

 

 

 

2020 06 38 3a 

 (kliknij na zdjęcie aby powiększyć)

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 06/2020
   

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.