Może robić zdjęcia obiektów, aby pokazać ilość wydzielanego przez nich ciepła. Kamera termowizyjna to nieocenione narzędzie diagnostyczne w wielu dziedzinach, ponieważ może wykrywać anormalne ciepłe lub zimne obszary. Innymi słowy, użytkownik może wykrywać problemy, których nie widać gołym okiem.
W ostatnich latach znacznie wzrosło zapotrzebowanie na konstrukcje energooszczędne. Rozwój sytuacji energetycznej na świecie oraz zapotrzebowanie na komfortowe warunki mieszkaniowe spowodowały konieczność przykładania większej wagi zarówno do skuteczności i szczelności ociepleń budynków, jak i sprawności systemów ogrzewania i wentylacji. Wady ocieplenia i szczelności w miejscach najbardziej wrażliwych mogą powodować znaczne straty energii. Nie tylko stwarzają one ryzyko wzrostu kosztów ogrzewania i utrzymania, lecz także warunki do pogorszenia komfortu klimatycznego wewnątrz budynku.
Termowizja służy w budownictwie do badania różnic temperatury na powierzchniach budynku. Różnice w oporze cieplnym konstrukcji mogą w pewnych warunkach powodować różnice temperatury na jej powierzchniach. Przenikanie chłodnego (lub ciepłego) powietrza przez elementy konstrukcji również ma wpływ na różnice temperatury powierzchniowej. Oznacza to, że mogą być lokalizowane i badane wady ociepleń, mosty cieplne i nieszczelności w osłonowych elementach konstrukcyjnych budynku.
Przy zmianie dowolnego z tych parametrów szczegóły, kształty i kontrast na obrazie termowizyjnym mogą się zmieniać dość wyraźnie. Dlatego dokładna analiza i interpretacja obrazów termowizyjnych wymaga dokładnej znajomości takich zagadnień, jak właściwości materiałów i konstrukcji, wpływ warunków klimatycznych oraz najnowsze techniki pomiarowe.
FLIR SYSTEMS