Dom. Gdy myślimy o nim jako o budynku, widzimy cztery ściany i dach. W każdym klimacie domy buduje się nieco inaczej, aby jak najlepiej dostosować je do lokalnych warunków atmosferycznych.

 

W Polsce stawiamy domy trwałe i funkcjonalne, ale zmiana klimatu w ciągu ostatnich 30 lat dała nam odczuć, że pewne rozwiązania musimy ponownie przemyśleć.

 

2021 01 02 1

Fot. 1. Kuchnia z jadalnią połączone „wizualnie” dzięki szklanej ścianie, fot. Pixabay 

 

Materiały, sposób ich montażu i zastosowanie oraz oczywiście moda i estetyka wnętrz ewoluowały. Co jest teraz najważniejsze? Jak połączyć rozwiązania, aby nasze wnętrza były wygodne i ładne?

 

2021 01 02 2 

 

2021 01 02 2a

Fot. 2. Aranżacja łącząca okna panoramiczne ze szklanymi zabudowami we wnętrzu, fot. www.republikaszkla.pl

 


Dlaczego wybieramy szkło?
Tym, co lubi i docenia większość z nas jest naturalne światło i wolna przestrzeń. Dwa elementy, które sprawiają, że nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów kwadratowych wyda nam się większe i jaśniejsze.

 

Wrażenie większej przestrzeni – pomieszczenia przestronnego i rozświetlonego – najczęściej i najłatwiej uzyskać przy zastosowaniu szklanych elementów. Transparentność szkła to jego największa zaleta, o której wspominają inwestorzy pytani o to, dlaczego wybierają szkło do swoich mieszkań. Inne korzyści, to łatwość utrzymania w czystości i trwałość.

 

Warto również dodać, że szkło w wielu swoich odmianach ma także różnorodne, specyficzne właściwości. Szkło akustyczne, przykładowo, doskonale chroni przed hałasem docierającym do pomieszczeń, co jest szczególnie dużą zaletą w przypadku mieszkań usytuowanych przy ruchliwych i głośnych ulicach w dużych miastach.

 

Tym niemniej te same właściwości szkła będące cennymi zaletami, mogą stać się również jego wadami. Jak podkreślają architekci, wszystko zależy od miejsca, zastosowania i osób, które będą obecne w przestrzeni, w której znajdują się wyroby szklane.

 

Z pewnością trzeba operować nimi rozważnie – jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta to stawianie ścianek ze szklanych paneli, które mogą zostać rozbite i poranić nieuważne dzieci – ma wtedy wątpliwy sens. Nie zawsze jednak musimy definitywnie rezygnować ze swojego ulubionego materiału, można bowiem zastosować szyby hartowane lub laminowane, bardziej odporne na uderzenia i rozbicie.

 

 2021 01 02 3

Fot. 3. SolarWindow to elastyczna transparentna powłoka wytwarzającą energię elektryczną, nakładana na elastycznych przezroczystych tworzywach sztucznych i szkle. Moc wyjściową można dostosować, zarządzając kolorami i przezroczystością, można wybierać wśród istniejących lub planowanych palet kolorów, największą moc generują ciemnoniebieskie kolory, fot. www.solarwindow.com

 

 

W środku, ale na zewnątrz
O oknach i ich funkcji w domu napisano już chyba wszystko, aczkolwiek wciąż udoskonalane i zmienianie technologie zapewniają wyroby szklane o lepszych, bardziej użytecznych cechach. Dobrze wiemy, że odpowiednio dobrane przegrody szklane skutecznie wyciszą pomieszczenia, wpłyną na komfort termiczny, a także zapewnią bezpieczeństwo użytkowników (ochrona przed włamaniem, pożarem, a w specyficznych warunkach również zabezpieczają też przed ostrzałem czy skutkami eksplozji).

 

2021 01 02 4 

Fot. 4. Ogród zimowy ze szkłem fotochromowym, fot. Pixabay

 

Od 1 stycznia 2021 r. ponownie zostaną zaostrzone wymogi dotyczące standardów energetycznych budynków (WT 2021 r.), a ponadto coraz popularniejsze stają się również projekty domów pasywnych, zero-energetycznych czy nawet plus-energetycznych.

 

Wszystkie one zakładają instalację wysokiej jakości okien, najczęściej dwu- lub trzyszybowych dla lepszej izolacji cieplnej, a duże przeszklenia w ścianach skierowane na południe zapewniają też zyski termiczne w zimie. Ale parametry tych przeszkleń też należy odpowiednio zaprojektować, aby nie powodowały przegrzewania pomieszczeń i nie były przyczyną wystąpienia „efektu cieplarnianego” w przeszklonym salonie.

 

Uwielbiane i wymarzone przez wiele osób okna panoramiczne lub wieloskrzydłowe tarasowe drzwi warto więc wybierać z rozmysłem, biorąc pod uwagę nie tylko piękny widok czy wygodne wyjście do ogrodu, ale również roczne i dobowe zmiany temperatury. Nie zmienia to faktu, że transparentne przeszklenie stanowiące niewidoczną granicę między otoczeniem i wnętrzem, pozwalające wręcz „wchodzić” otoczeniu do środka – mogą stanowić doskonałe „uzupełnienie” wystroju pomieszczenia.

 

(...)

 

2021 01 02 5 

Fot. 5. Fasada Glass House, proj. MVDRV, Amsterdam, fot. MVDRV 

 

Dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym w branży szklarskiej, problem strat ciepła przez takie okna nie jest już tak znaczny, jak niegdyś. Wręcz przeciwnie, duża szklana powierzchnia może być i jest wykorzystywana do pozyskiwania energii cieplnej potrzebnej do utrzymania komfortowej temperatury w budynku lub uzyskiwania ciepłej wody użytkowej (kolektory słoneczne), a nawet do produkcji energii elektrycznej wykorzystywanej do oświetlenia wnętrz (moduły fotowoltaiczne).

 

2021 01 02 5a

 

Szkło z ogniwami fotowoltaicznymi lub najnowsze rozwiązanie – okna solarne (z oszkleniem pokrytym transparentną powłoką SolarWindow od New Energy Technologies, zawierającą mikroogniwa fotowoltaiczne, zapewniające przezierność szyby).

 

Podobną funkcję spełniają ogrody zimowe, czyli „przyklejone” do domu przeszklone pomieszczenie łączące w sobie funkcje werandy i pokoju wypoczynkowego – pozwalają więc na powiększenie powierzchni mieszkalnej. Szczególnie efektowne są ogrody zimowe z przeszkleniem panoramicznym – określane jako „sunroomy” lub „oazy ze szkła”. Charakteryzują się one szklanymi ścianami przesuwnymi bez pionowych profili aluminiowych. Ściany w całości wykonane ze szkła hartowanego dają panoramiczny widok.

 

 2021 01 02 6

Fot. 6. Ścianka ze szklanych pustaków, fot. Pixabay

 

Nowe systemy, określane jako bezramowe, pozwalają wykonać całe ściany przesuwne ze szkła nawet do 9 m szerokości. W każdym z tych przypadków trzeba naprawdę dobrze przemyśleć i wybrać odpowiedni rodzaj materiału, bo zarówno czyszczenie, jak i nasz komfort użytkowania będą ściśle od tego zależeć.

 

2021 01 02 6a

 

Firmy oferują szkło elektrochromowe i fotochromowe (oraz inne rodzaje szła nazywane aktywnymi lub inteligentnymi), które pozwalają sterować przeziernością przeszklenia oraz ilością dopływającego do wnętrza światła i ciepła, a także powłoki samoczyszczące i hydrofobowe – ułatwiające utrzymanie szkła w czystości.

 

Te elementy architektury domu często decydują również o jego wartości na rynku nieruchomości i jest to kwestia nie do przecenienia. Dobrze doświetlone, jasne, przestronne pomieszczenia z pięknym widokiem lub wygodnym wyjściem sprawiają, że chce się w nich przebywać – nierzadko to właśnie one pomagają podjąć decyzję o zakupie nieruchomości.

 

2021 01 02 7 

Fot. 7. Szklane stropy doświetlające wnętrza

 

Efektowna opcja
Ciekawym przykładem zastosowania szkła jako materiału pozwalającego na rozjaśnienie i doświetlenie wnętrza są szklane pustaki i cegły. Przykład oryginalnego projektu znajdziemy w Amsterdamie, gdzie szklane cegły odlewane we Włoszech, zostały wykorzystane przez pracownię architektoniczną MVRDV do zbudowania szklanej fasady sklepu.

 

2021 01 02 7a

 

Wnętrze wiekowej kamienicy zyskało dzięki nim nowoczesny i intrygujący wygląd, doskonałe doświetlenie i stało się wizytówką znanych marek (Channel, a następnie Hermés). Technologia wykonania szklanych cegieł wymagała wiele zachodu, ale efekt jest oszałamiający. Z pewnością nie jest to opcja dla „każdego”, ale bardziej dostępnym rozwiązaniem są szklane luksfery – przezroczyste i kolorowe – układane w najróżniejszych kombinacjach i stosowane


2021 01 02 8

Fot. 8. Łazienka z bezbrodzikową kabiną prysznicową, fot. Pixabay

 

coraz większym rozmachem i kreatywnością. Zwykle wykonywane są metodą prasowania lub przez termiczne spojenie dwóch wyprasek, połączonych ze sobą tak, że we wnętrzu pozostaje pusta przestrzeń. Tak wykonane wyroby noszą nazwę pustaków szklanych i są najbliższe wspomnianym wcześniej szklanym cegłom.
Luksfery i pustaki szklane muruje się, podobnie jak cegły, bloczki czy pustaki. Do ich łączenia używa się elastycznej zaprawy, ponieważ zwykła może powodować pękanie luksferów.

 

Być może te elementy nie zdobywają szturmem naszych serc, ale spokojnie i statecznie wracają do wnętrz. Starszym wciąż kojarzą się trochę z minionym ustrojem, ale producenci rozwijają wachlarze asortymentowe bogate w kolory i wzory, co czyni to rozwiązanie bardziej zachęcającym, eleganckim i dekoracyjnym. Luksfery mają kilka zasadniczych zalet: są wytrzymałe i trudne do rozbicia, a uszkodzony szklany kafel można wymienić łatwo i stosunkowo tanio. Jednocześnie pozwalają światłu dotrzeć do ciemnych do tej pory fragmentów mieszkania, a ich ornamentowa powierzchnia zapewnia intymność.

 

 2021 01 02 9

Fot. 9. Szklane stropy, podesty i schody zwiększają optyczną wielkość wnętrz

 


Przeszklenia wewnętrzne
„Szklane domy” uzyskujemy nie tylko dzięki wspomnianym wcześniej panoramicznym oknom czy szklanym fasadom, ale także dzięki szklanej zabudowie we wnętrzach. Przeszklone ściany działowe, o wysokości pełnej kondygnacji lub tylko „szklane parawany” oddzielające stanowiska pracy, tak popularne w korporacyjnych pomieszczeniach typu „open space” są głównymi elementami budynków biurowych.

 

2021 01 02 9a

 

Szklane zabudowy wnętrz są też coraz częściej spotykane w prywatnych mieszkaniach i rezydencjach, dobrze sprawdzają się jako lekkie, przepuszczające światło bariery wewnętrzne, jednocześnie zapewniające pewne „oddzielenie” od innych domowników i odseparowanie od hałasu docierającego z sąsiednich pomieszczeń. Gładkie przezroczyste szkło, zmatowione częściowo lub w całości, albo ze sterowaną przeziernością tzw. switchable w zasadzie wyczerpuje potrzeby, dotyczące zapewnienia intymności lub uzyskania dodatkowych efektów dekoracyjnych.

  

2021 01 02 9b

 

I choć wciąż wydaje nam się, że to rozwiązania pasujące wyłącznie do pomieszczeń firmowych czy ultranowoczesnych, designerskich mieszkań, to są osiągalne również w mniejszej skali. Są stosowane w obiektach publicznych, takich jak restauracje i kawiarnie, zapewniając intymność i odcięcie od ulicznego zgiełku. W prywatnych domach i mieszkaniach najczęściej wykorzystuje się je w łazienkach jako parawany nawannowe albo ściany kabin prysznicowych, zarówno tych z brodzikiem, jak też otwartych kabin bez brodzików tzw. „walk-in”.

 

2021 01 02 9c

 

Coraz częściej w projektach zarówno nowych budynków, jak i starszych wnętrz poddanych renowacji znajdujemy przeszklenia podłogowe (szklane podłogi). Jeszcze kilkanaście lat temu trafiały się rzadko, w miejscach, gdzie były ostatnią deską ratunku na „optyczne” otwarcie pomieszczenia. W starych budynkach w centrach miast, gdy każdy skrawek powierzchni jest cenny, mało kogo stać na utrzymywanie niedochodowej piwnicy czy sutereny, gdy można z tej przestrzeni czerpać zysk.

 

Galerie, muzea, sklepy często decydują się na pozyskanie w ten sposób dodatkowych pomieszczeń dostępnych dla zwiedzających i klientów. W prywatnych domach rozwiązania te są stosowane rzadziej, ale też mają wzięcie, gdy zależy nam na zwiększeniu komfortowej przestrzeni użytkowej. Dlatego możemy zdecydować się na szklane schody lub balustrady, dzięki którym unikniemy kolejnej „ślepej przegrody” i „przekażemy” światło do wnętrza pomieszczenia, a bardziej ambitnym zadaniem będzie zaprojektowanie przeszklonej podłogi nad salonem.

 

2021 01 02 10

Fot. 10. Panele fusingowe w wystroju restauracji, fot. O. Nachyła

 

Delikatne odgrodzenie spokojnego, cichego wnętrza od głośnego i ruchliwego otoczenia to niełatwa sprawa. Tu jednak dobrze sprawdzają się zarówno z powodów technicznych, jak i estetycznych, tafle szkła fusingowego. Choć ich wymiary zwykle nie przekraczają 250×150 cm (są ograniczone wielkością pieców do stapiania szkła), to łączenie ich w większą ścianę jest nie tylko możliwe, ale może dać doskonały efekt i uchronić nas przed ewentualną katastrofą w przypadku pęknięcia któregoś z elementów.

  

Faktura szkła fusingowego, łagodne przejścia kolorystyczne oraz nie do końca kontrolowane kształty są dokładnie tym, co w słoneczny dzień pozwala odpocząć od blasku i może wręcz działać relaksująco. Delikatna barwa światła nie zmieniająca znacząco kolorów pieczołowicie zaprojektowanego wnętrza, lecz subtelnie je podkreślająca, to gra, w którą zagra dobry projektant i uzyskany efekt będzie stanowił przekaz podprogowy dla bywalców miejsca, zachęcający do kolejnych i kolejnych odwiedzin.

 

Innym rozwiązaniem są witraże. W Polsce są wciąż zarezerwowane głównie dla budynków sakralnych, natomiast w Niemczech czy Wielkiej Brytanii są powszechne w prywatnych domach i budynkach użyteczności publicznej. Tam, gdzie szklane pustaki wydają nam się zbyt toporne lub po prostu nie spełniają naszych oczekiwań, wiele osób decyduje się na szkło fusingowe, albo właśnie jeszcze bardziej subtelne i artystycznie wysmakowane witraże. To one pozwalają na prawdziwą personalizację wnętrza.

 

Motywy kwiatów, abstrakcyjne kompozycje w stylu Gerharda Richtera, artystyczne widoki czy wreszcie nowoczesne pomysły napędzane pop-kulturą… ograniczeniem może być jedynie wyobraźnia. To, czego oprócz intymności i światła dodaje wnętrzu witraż, to kolor. To właśnie intensywnym kolorem światła zachwycamy się wchodząc w słoneczny dzień do pomieszczenia, w którego oknach zamontowano witraże. Paleta możliwości technicznych jest bardzo szeroka i oprócz zespołów kolorowych szybek zawiera również witraże drukowane cyfrowo, przez co „obraz zyskuje na szczegółowości”.

 

Ekonomicznym rozwiązaniem o podobnym efekcie będzie szkło malowane. Asortyment farb i emalii do szkła znacznie się rozszerzył, a ich właściwości zostały udoskonalone. Możemy wybrać szkło malowane na całej powierzchni oraz z naniesionymi wzorami za pomocą różnych metod: sitodruk, natrysk czy druk cyfrowy (w tym druk z dokładnością fotograficzną z użyciem trwałych farb ceramicznych).

 

Firmy wykonujące tego rodzaju zlecenia zaznaczają, że jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia zlecającego. Szkło malowane i zadrukowane możemy zastosować dosłownie wszędzie. Doskonale sprawdzi się jako świetliki i zadaszenia zewnętrzne, balustrady i barierki, schody, klatki schodowe czy szyby wind, podłogi i podesty, ale też elementy dekoracyjne czy ścianki działowe i okładziny ścienne.

 

2021 01 02 11 

Fot. 11. Aranżacja z wykorzystaniem płytek szklanych Paradyż

 


Na podłogach, ścianach, meblach…
Nie zawsze i nie wszędzie uda nam się zamontować szklany panel. Problemem może być także logistyka, zwłaszcza, jeśli chcemy „być bohaterem w swoim domu” i zrobić wszystko samemu. Szklane mozaiki z niewielkich elementów, szklanych kafelków czy połączona żywicą stłuczka szklana (nazywana także „mrożonym szkłem”) układana samodzielnie na zwykle niewielkich powierzchniach, to wybór satysfakcjonujący i estetycznie odpowiadający wielu gustom.

 

Szklane płytki zyskały dużą popularność i są obecne w ofertach wielu firm, w tym dużych graczy z rynku płytek ceramicznych. Ich kształty są takie same jak klasycznych ceramicznych „kafelków” i technologia montażu także. Różnorodność kolorów i wzorów oraz dodatkowe efekty dekoracyjne, w tym efekt lustra, dodają wnętrzu świeżości i charakterystycznego połysku.

 

2021 01 02 11a

 

Zwłaszcza lustrzane płytki mają tu znaczny wpływ na „rozciągnięcie” przestrzeni w pomieszczeniu. Płytki szklane o różnorodnej wielkości i kształtach (drobna mozaika szklana i duże tafle), pozwalają na szybki montaż na ścianach i uzyskanie przyjemnej, równej powierzchni ze specyficznym „wodnym” połyskiem, który doskonale zharmonizuje się z wnętrzem oraz przeznaczeniem łazienki i kuchni.

 


Podsumowanie
Stosowanie szkła we wnętrzach ma swoich fanów i przeciwników, ale jak w przypadku każdego innego materiału umiar i równowaga decydują o tym, jak będzie wyglądało i spełniało nasze oczekiwania. Każdy szklany element pomaga doświetlić pomieszczenie, często nadaje mu nowe funkcjonalności, efekt „optycznej czystości” i nowoczesności, oraz tak lubiane w stylu glamour połączenie chłodnego blasku i wygody.

 

Od dobrze dobranego szkła może zależeć nasz komfort termiczny w pomieszczeniu, ale także nasze poczucie intymności, atmosfera ciepła i spokoju. Z praktycznego punktu widzenia może pomóc zachować czystość i wpłynąć na bilans energetyczny budynku lub mieszkania, a tym samym na stan naszego portfela.

 

(...)

 

Olga Nachyła

dziennikarka, członkini SDRP i IFJ
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 01/2021

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.