Lustereczko, powiedz przecie...

Lustra we wnętrzach mieszkalnych są tak powszechne, że zapewne jest to największy procentowo asortyment szkła występujący w naszym otoczeniu. Są powszechne, a jednocześnie coraz częściej zaprojektowane tak aby stanowiły integralny element wystroju wnętrz, a nie tylko jako zwierciadła do przeglądania się.

 

Po rozmieszczeniu luster na dużych płaszczyznach ściany czy sufitu mogą one wypełniać nowe funkcje, jak tworzenie iluzji powiększania przestrzeni, zwielokrotniania poprzez odbicia ciekawych fragmentów wnętrza, tworzenia refleksów świetlnych, czy wreszcie – wprowadzenia idealnych płaszczyzn wykończających fronty szaf czy fragmenty ścian.      Przedstawione na zdjęciach przykłady w skondensowanej formie prezentują najnowsze trendy stosowania i kompozycji luster, nie trudno bowiem wyobrazić sobie, jak niezliczone mogą być stylowe i nowoczesne wzory ram.     Wnętrza prezentowane przez firme Saint-Gobain Glass, są przykładem stosowania lustrzanych kompozycji w skali makro. Pierwsze z nich to (fot. 13) fragment korytarza, zabudowanego po obu stronach szafami, których drzwi stanowią lustra od podłogi do sufitu – bez dodatkowych profili.

 

W perspektywie korytarza otwiera się widok na salon z fragmentami zabudowy również wykończonej powierzchnią lustrzaną. W efekcie powstaje przestrzeń jakby całkowicie otwarta, w której fragmenty wystroju odbijają się w lustrzanych ścianach gubiąc niejako wrażenie podziału przestrzeni.      Kolejny przykład to pokój dzienny (fot. 2) z wbudowaną na jednej ścianie szafą o drewnianej obudowie, zamykaną drzwiami lustrzanymi. Jakby dla podkreślenia ich istnienia - płaszczyzny drzwi ozdobiono naniesionymi na lustro ornamentem wytrawionym kwasem lub namalowanym przy pomocy techniki sitodruku. nieskazitelna gładkość luster odbija fragmenty wnętrza, tworząc iluzje otwartego przejścia.     Salon prezentowany na kolejnym zdjęciu (fot. 4) został zaprojektowany z lustrami stanowiącymi okładzinę ścienną na całej ścianie oraz z lustrami wypełniającymi dwie pary drzwi. odbijające się w nich wnętrze zyskuje niejako podwojoną przestrzeń.Kolejnym przykładem jest lustro umieszczone w holu mieszkania. lustro szerokości całego pomieszczenia otwiera perspektywę na wnętrze pokoju dziennego. Dodatkowym efektem jest użycie barwnego oświetlenia, które odbite w lustrze tworzy wyjątkowy nastrój (fot. 3).      Odmienną stylistykę prezentują lustra obramowane bogato zdobionymi, witrażowymi ramami w stylistyce art-deco. W przypadku wnętrza łazienki zastosowano kilka luster, stanowiących główną ozdobę wnętrza, wykończonego białą glazurą, nadającą jej stylowy charakter.     Lustra mogą być zdobione barwnymi, warstwowo nakładanymi kawałkami szkła artystycznego, tworząc ramę wykonaną przez stapianie szkła metodą fusingu.     Kolejny wzór to lustro w stylowej ramie wykonane ze specjalnie „starzonego” materiału firmy AGC (fot. 5). Takie lustra mają szczególne zastosowanie we wnętrzach o klasycznym wystroju.

 

Znakomite zestawienie lustra z kamienną obudową kominka i kryształowym, barokowym żyrandolem – jest przykładem bogatej oferty firm produkujących szkło w asortymencie spełniającym wszelkie wymagania projektanta i klienta.

 

      Nowoczesne wzory pokazuje firma MWE (fot. 14), prezentująca lustro łazienkowe oprawione w prostą, chromowaną ramę – zestawione z kinkietami z mlecznego szkła satynowanego, które zostały zamontowane również w metalowych oprawach.     Lustra firmy AGC (fot. 8-13) są przykładem nowoczesnych w formie kompozycji luster całoszklanych, zdobionych fazowanymi krawędziami. Ciekawym pomysłem jest komponowanie oddzielnych form geometrycznych w dowolne układy.     Ponadto pokazano lustra pojedyncze o fantazyjnych kształtach, dających możliwość swobodnego wyboru.

 
 
Ewa Mickiewicz

więcej informacji:  Szkło we wnętrzach 10/2007

 

inne artykuły tego autora:

Szkło a ścianki działowe w mieszkaniu , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 12/2009

Witryny, regały, półki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2009

Stoły, stoliki, stoliczki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2009  

Fusing - inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło zdobione

Trudne rozwiązanie , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje 

Elegancja higieny - umywalki szklane , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

Nie odłączny element wystroju wnętrz , Ewa Mickiewicz, Wydania Specjalne/Szklane inspiracje

Na szkle, przy szkle i w szkle - szklane meble , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

Szkło we wnętrzach mieszkalnych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

Lustereczko, powiedz przecie... , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła - Wydania Specjalne/Szkło we wnętrzach II

Fusing – inny wymiar szkła dekoracyjnego , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7/2008

Biurowe "otwarcie" , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 4/2008 

Nowe łazienki , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 3/2008

Kuchenna strefa zmysłów połączonych , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 2/2008

Wnętrza biurowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 7-8/2007 

Sklepy i salony firmowe , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 6/2007

Szklany clubbing , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 5/2007 

Magia sfery publicznej cz. 2 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 11/2006

Magia sfery publicznej cz. 1 , Ewa Mickiewicz, Świat Szkła 10/2006  

 

 

    
   
   
   
   
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.