Firma REHAU oprócz systemów profili okiennych i drzwiowych wdraża nowatorskie rozwiązania technologiczne. Jednym z takich rozwiązań jest specjalna technika klejenia szyb do profili.

Klejenie szyb do profili zwiększa stabilność konstrukcji, dzięki usztywniającemu współoddziaływaniu szyby, umożliwiając wykonanie elementów okiennych o ponadstandardowych wymiarach – nawet o wysokości kondygnacji. W znacznym stopniu ograniczane jest ryzyko odkształcania, wygięcia i osiadania, np. z powodu dużego ciężaru oszklenia. Poprawia współczynnik przenikania ciepła Uf dzięki możliwości rezygnacji ze zbrojenia skrzydła.


Jednoskrzydłowe okna w kolorze palisander, zrealizowane w technologii klejenia szyb do profili REHAU przez firmę HEMAR, Lądek Zdrój. Zdjęcia: HEMAR
Można przy tym zastosować modne obecnie profile o wąskich powierzchniach czołowych. Ponieważ klejenie wykonywane jest miejscowo, umożliwia to wyrównywanie ciśnienia pary oraz klinowanie.
Zostaje zachowana funkcja wrębu szyby. Zwiększa się też stabilność elementów o nietypowych kształtach jak łuki, romby czy trójkąty. Okno z klejonym połączeniem pomiędzy szybą a ramą skrzydła zyskuje także dodatkową ochronę przed włamaniem.
Jednocześnie zachowana jest możliwość naprawy okna w wypadku stłuczenia szyby.
Technika klejenia szyb do profili przynosi wymierne korzyści producentowi stolarki okiennej. Przy wytwarzaniu okien może on wykorzystać posiadany system profili, zastosować standardowe szkło zespolone i standardowe okucia. Sklejenie szyby z profilem następuje jedynie w tych miejscach na obwodzie, gdzie jest to technologicznie konieczne.
Dla producenta okien oznacza to optymalne zużycie kleju.
Klejenie następuje w obszarze niewidocznym, co dodatkowo chroni klej przed wpływem warunków atmosferycznych i szkodliwym promieniowaniem UV. Ponieważ klejenie następuje w obszarze krawędzi szyby, nie dochodzi do naruszenia ramki szyby zespolonej. Klej ma wysoką wytrzymałość początkową i krótki czas utwardzania. Możliwe jest klejenie ręczne bądź automatyczne.
Technologia ta została zaprezentowana po raz pierwszy w Polsce na targach BUDMA 2005. Pierwszą polską firmą, która zdecydowała się wykorzystać to rozwiązanie jest firma HEMAR z Lądka Zdrój. Wykorzystano je przy produkcji jednoskrzydłowych okien uchylno-rozwiernych w kolorze palisander/ciemny brąz 9631. Dzięki temu, mimo dużych gabarytów okien, można było zrezygnować z dzielenia otworu okiennego zmniejszającym światło słupkiem. Efektem tego jest niezakłócony widok z okna na przepiękną górską okolicę.


Klejenie miejscowe w obszarze przylgi i krawędzi szyby
Oferowana przez firmę REHAU technika klejenia szyb do profili oznacza otwarcie nowych perspektyw dla preferujących modną obecnie stolarkę okienną o dużych gabarytach oraz dla zwolenników stosowania stolarki o nietypowych formach geometrycznych.
więcej informacji: Świat Szkła 3/2006