15 lat minęło
strategia rozwojuGdy dobrą koniunkturę wykorzystują firmy znane na rynku, działające od wielu lat - jest to właśnie to, o co idzie całej gospodarce. O akumulowanie potencjału i mocy, a w efekcie o spożytkowanie ich. O rozwój.
Do tegorocznych inwestorów, korzystających z ożywienia gospodarczego, w sierpniu dołączył znany dobrze w branży Effector.


Rzut oka wstecz
Początki firmy sięgają roku 1991, gdy we Włoszczowie ruszyła produkcja aluminiowych okapników rynnowych do okien drewnianych. Koniunktura też wtedy sprzyjała - kto pamięta lata dziewięćdziesiąte, wie, jak było. I łatwo, i trudno. Firmy powstawały jak grzyby po deszczu, ale nie wszystkim udawało się przetrwać. Effector przede wszystkim unowocześniał park maszynowy oraz inwestował w ludzi: umożliwiał im podnoszenie kwalifikacji. Firma dzięki temu krzepła, jednocześnie poszukując swego miejsca na rynku.

 Następstwem tych poszukiwań było uruchomienie w roku 1995 drugiego zakładu - w Kielcach. Ten, odpowiadając na potrzeby rynku, wyspecjalizował się w przetwórstwie szkła budowlanego oraz w produkcji szyb zespolonych do każdego rodzaju okien. Także tu polityka inwestowania w maszyny i kadrę się sprawdziła. Konsekwentna rozbudowa zakładu, wprowadzanie najnowszych technologii sprawiły, że jest to nadal jeden z najnowocześniejszych zakładów tej branży w Polsce.

Załoga Effectora pracuje na maszynach wykorzystujących najnowsze rozwiązania techniczne austriackiej firmy Peter Lisec. W roku 2002 uruchomiono kolejną linię do rozkroju szkła, w pełni automatyczną linię do zespalania oraz najnowszej generacji zasypywarkę sita molekularnego i giętarkę do ramek dystansowych. Te ostatnie umożliwiającą obróbkę zarówno profili aluminiowych, jak też tzw. ciepłych ramek ze stali oraz tworzyw sztucznych. Na początku roku 2003 oddana została do użytku nowa hala produkcyjna o powierzchni 2000 m2.

Kolejne kroki
Wdrożony w roku 1999 System Zarządzania Jakością potwierdza jakość oferowanych produktów i usług w obu zakładach. Jednocześnie z pola widzenia Firmy nie znika troska o środowisko naturalne. Uwaga z jaką podchodzi się do pogodzenia intensywnego rozwoju z dbałością o otoczenie zakładów została potwierdzona uzyskaniem w roku 2003 certyfikatu na Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Ochroną Środowiska wg norm PN-EN ISO 9001:2001 i PN-EN ISO 14001:1998. Z kolei w 2004 roku, aby móc nowocześnie zarządzać, a tym samym sprawnie zaspokajać oczekiwania klientów, Firma postawiła przed sobą kolejny cel, związany z informatyzacją poszczególnych etapów procesów biznesowych. Wdrożono wówczas zintegrowany system informatyczny klasy ERP, wspomagający zarządzanie całym przedsiębiorstwem. Kolejnym krokiem było wdrożenie systemu zarządzania zasobami ludzkimi HRB w roku 2005.

W ciągu tych lat rozszerzał się także wachlarz usług i produktów. Obecnie Effector w swoich zakładach produkuje: aluminiowe okapniki rynnowe i okładziny okienne do okien drewnianych, listwy wykończeniowe oraz szyby zespolone.
 

Świadczy także szeroki wachlarz usług w zakresie: anodowania, okleinowania, lakierowania, gięcia, obróbki mechanicznej (np. wiercenie, frezowanie), polerowania mechanicznego oraz elektropolerowania profili aluminiowych.

Przykładem przyjętej strategii rozwoju było wprowadzenie w Firmie zintegrowanego systemu komputerowego, obsługującego kompleksowo wszystkie obszary jego działalności, począwszy od przyjęcia zamówienia, poprzez cały cykl produkcyjny, skończywszy na pakowaniu i spedycji gotowych wyrobów. Ciągle rozbudowywana i unowocześniana jest własna baza transportowa, a wyposażenie samochodów dostawczych w windy samowyładowcze, w połączeniu ze sposobem pakowania i identyfikacji szyb, stało się wręcz firmową wizytówką.

Dzięki zautomatyzowaniu procesu produkcji, wysoko wykwalifikowanej kadrze oraz bazowaniu na najlepszych, sprawdzonych dostawcach możliwości produkcyjne kieleckiego zakładu przekraczają 6000 szyb zespolonych dziennie.

Ale to jednak, przy dobrej koniunkturze, za mało...

Spojrzenie w jutro
Dlatego Effector zdecydował się na własną i dużą inwestycję. Kolejny etap rozwoju to uruchomienie w sierpniu 2006 roku na północy Polski nowego Zakładu Produkcji Szyb Zespolonych - w Starogardzie Gdańskim. Także on jest wyposażony w nowoczesną linię cięcia i zespalania szkła sprawdzonej firmy Lisec. Będzie produkował szkło o maksymalnych wymiarach 2700x5000 mm. Szyby zespolone w nim wytwarzane będą mogły mieć różne właściwości, np.: termoizolacyjne, chroniące przed hałasem, ogniochronne, bezpieczne itd. Docelowo firma będzie chciała zatrudnić tu około 100 pracowników. Na razie trwa rozruch. Od września produkcja powinna ruszyć na pełny gaz.

Adresy Effector S.A.:
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Tel.: +48 58 664 20 92
Fax: +48 58 663 87 09
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
ul. Hauke-Bosaka 2
25-214 Kielce
Tel. + 48 41 348 20 70
fax. +48 41 348 208
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.effector.com.pl

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.