20210808iyg2022Międzynarodowa Komisja ds. Szkła (ICG), Wspólnota Stowarzyszeń Szkła (CGA) i ICOM-Glass promują rok 2022 jako Międzynarodowy Rok Szkła ONZ, aby podkreślić jego rolę naukową, gospodarczą i kulturalną oraz uczcić kilka rocznic. Szkło wspiera wiele ważnych technologii, ułatwia zrównoważony rozwój i zielony świat oraz wzbogaca nasze życie, ale często pozostaje niezauważone.


Ta ekscytująca "podróż" rozpoczęła się w 2018 roku. Wsparcie pochodziło z 1500 uniwersytetów i ośrodków badawczych, stowarzyszeń i stowarzyszeń, muzeów, artystów, pedagogów, producentów i firm z 79 krajów na 5 kontynentach. Po pomyślnym wynegocjowaniu zakłóceń spowodowanych pandemią, projekt rezolucji określającej nasze ambicje został wynegocjowany z misjami kilku krajów ONZ w kwietniu i przeszedł wstępny proces 11 maja.

 

Formalna rezolucja została uzgodniona na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ 18 maja 2021 r. Serdeczne podziękowania kierujemy do Misji Hiszpańskiej przy ONZ, a zwłaszcza ambasador Hiszpanii Agustín Santos Maraver i Ana Alonso, którzy przeprowadzili ten proces przez trudne zakręty dyplomacji w stresujących czasach.

 

Moje najgłębsze podziękowania kieruję do wszystkich, którzy odpowiedzieli na naszą wizję. Muszę przytoczyć kilka wyjątkowych osób, takich jak David Pye i John Parker, ale nie zapominaj o wielu ekspertach i współpracownikach, którzy współpracowali, aby stworzyć wspaniałe filmy i dokumenty uzasadniające nasz projekt; zawsze byli gotowi i przepełnieni pomysłami i wsparciem.

 

Dziś rozpoczyna się zadanie rozpowszechniania i koordynowania tysięcy działań na całym świecie: kongresy i seminaria, targi przemysłowe i szkoły szklarskie będą współistnieć z wystawami artystycznymi, książkami, mediami społecznościowymi, czasopismami naukowymi, technicznymi i ogólnodostępnymi.

 

Planowanie wydarzeń będzie opierać się na wkładzie oddolnym i sieci wolontariuszy; delegacja będzie niezbędna. Organizacje krajowe skupią się na reklamie, dzieleniu się najlepszymi praktykami i zapewnianiu środowiska wspierającego. Komitet Sterujący, składający się z przedstawicieli, którzy mogą skutecznie koordynować działania z instytucjami krajowymi, będzie promować najlepsze pomysły i zwiększać ich oddziaływanie.

 

Internet, oparty na światłowodach z włókna szklanego i oglądany przez szklane ekrany, będzie wspierał komunikację. Projektujemy ramy do rejestrowania, rozwijania i dzielenia się pomysłami w szklanym świecie w oparciu o naszą stronę internetową (www.iyog2022.org) oraz grupę LinkedIn International Year of Glass 2022.

 

Obecnie uzgodniono konferencję otwierającą w Genewie, Kongres ICG w Berlinie, Glass Expo w Chinach z satelitą wydarzenia, a także Kongresy Sztuki/Historii w Egipcie, Stanach Zjednoczonych i Europie. Drukowane będą dedykowane numery czasopism międzynarodowych, planowane są wystawy w muzeach, publicznych i prywatnych kolekcjach szkła, przygotowywane są materiały edukacyjne do powszechnego upowszechnienia.

 

Hiszpańska Rada ds. Badań Naukowych, CSIC, zobowiązała się do opublikowania uroczystej książki i zorganizowania wystaw na temat: a) celów IYOG oraz b) tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym opartej na recyklingu i szklanych pojemnikach. Angielska i hiszpańska wersja materiałów wystawienniczych będzie oferowana wszystkim krajom wspierającym z możliwością tłumaczenia.

 

Kolejnym zadaniem jest zbieranie funduszy, w szczególności na sfinansowanie imprezy otwierającej w Genewie. Zespół jest gotowy do działania.

 

IYOG2022 to spełnienie marzeń, którego ledwie odważyliśmy się przewidzieć. Porusza nas radość spełnionych marzeń, przygotowani na wyzwania stojące przed nami i ograniczone jedynie naszą wyobraźnią.

 

Alicia Durán, profesor CSIC, przewodnicząca ICG, przewodnicząca IYOG2022.

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.