Na wydarzenie, które odbyło się w dniach 21 i 22 czerwca 2017 r., złożyły się dwa dni wypełnione spotkaniami i dyskusjami oraz dzieleniem się opiniami na temat nowych idei i możliwości dla przemysłu szklarskiego. Konwent zorganizował w kolebce szklarstwa europejskiego na wyspie Murano (obok Wenecji) organizator targów VITRUM, wspierany przez ITA.

 

W tym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wiodących stowarzyszeń związanych z przemysłem szklarskim z Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polski, Rosji, Brazylii, Słowacji i Stanów Zjednoczonych Ameryki i dziennikarze z prasy branżowej. Polskę reprezentował redaktor naczelny miesięcznika „Świat Szkła”. 

 

 

2017 7-8 2 1

To miejsce zna każdy mistrz szklarski: wyspa Murano obok Wenecji

 

 

Z cennym wsparciem ITA (Włoska Agencja Handlu) organizatorzy targów VITRUM zebrali po raz pierwszy pod jednym dachem czołowych przedstawicieli przemysłu szklarskiego, aby otwarcie i wspólnie przedyskutować najbardziej interesujące tematy budzące zainteresowanie branży szklarskiej na całym świecie.

 

 

2017 7-8 2 2

 

 

Pierwszego dnia, po przybyciu na wyspę Murano, delegacje zostały oficjalnie przywitane w Stazione Sperimentale del Vetro (Instytucie Naukowo-Badawczym Szkła) – centrum zajmującym się kwestiami naukowymi i technologicznymi oraz będącym głównym we Włoszech punktem odniesienia dla stowarzyszeń, uniwersytetów i instytucji związanych ze wszystkimi rodzajami szkła (budowlanego, opakowaniowego, technicznego itp.). W czasie wykładów przedstawiciele 18 stowarzyszeń uczestniczących w spotkaniu zaprezentowało swoje główne aktywności i sposoby współpracy z przemysłem szklarskim. Po wysłuchani prezentacji stowarzyszeń, uczestnicy spotkania zwiedzili różne stanowiska badawcze w laboratoriach Instytutu. Wieczór zakończył się kolacją w jednej z najbardziej typowych i ekskluzywnych restauracji w Murano.

 

Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Abate Zanetti Istituto Scolastico Superiore (szklarska szkoła średnia opata Zanetti), gdzie delegaci mieli okazję zwiedzić historyczny kampus edukacyjny, poświęcony wyłącznie sztuce szkła artystycznego, głównie z wykorzystaniem tradycyjnych metod dawnych mistrzów z Murano. Kurs inauguracyjny szkoły, w którym bierze udział 8 uczniów, właśnie ukończył pierwszy rok zajęć, a 19 nowych osób jest już zapisanych na następny rok szkolny. Podczas tej wycieczki goście mieli również okazję do obejrzenia w pokazie „na żywo” umiejętności mistrzów szkła z Murano. Następnie goście wrócili do siedziby Instytutu Stazione Sperimentale del Vetro gdzie odbyły się sesje podsumowujące Konwent.

 

 

2017 7-8 2 3

 

 

Szkło już jest materiałem, który pełni ważną rolę w architekturze i przemyśle budowlanym. Właściwie też nie można bez niego obejść się w życiu codziennym. Uczestnicy spotkania dyskutowali o coraz większej roli szkła, jaką odgrywa w dziedzinie energii odnawialnej, a także w sektorach nowoczesnych gałęzi przemysłu, takich jak np. telekomunikacja oparta na szklanych światłowodach. Zastanawiali się, jak przekonać władze aby podjęły się udziału:

 

(...)

 

 •  w promowaniu i unowocześnianiu norm i przepisów branżowych; 
 • w promowaniu rozwiązań, które mogą zapewnić zwiększenie oszczędności energii i wydajności w procesach produkcyjnych; 
 • w pobudzaniu najlepszych praktyk poprzez wspieranie konsultacji technicznych na wszystkich poziomach i różnych krajach; 
 • w reagowaniu na rosnącą potrzebę komunikacji w przemyśle szklarskim, wykorzystując znaczenie popularyzowania wśród społeczeństw korzyści z wykorzystywania szkła w życiu codziennym; 
 • w pobudzaniu kultury korporacyjnej w celu ciągłego kształcenia, szkolenia i aktualizowania wiedzy na wysokim szczeblu; 
 • w opracowaniu koncepcji dużej sieci społecznej, w ramach której nowe pokolenie mogłoby spotkać się z weteranami z branży, dyskutować i inspirować wzajemnie nowymi pomysłami, korzystając z ugruntowanej wiedzy technicznej, historycznej i artystycznej dostępnej dzisiaj i przekazać ją dla przyszłych pokoleń.

 

 

2017 7-8 3 1

 

 

2017 7-8 3 2

 

 

To tylko niektóre z tematów poruszonych podczas drugiego dnia Konwentu.

 

– Dla nas, organizatorów targów szklarskich VITRUM, już widoczne pozytywne efekty spotkania stowarzyszeń branżowych szkła w Murano. Entuzjazm, który było widać od pierwszego dnia podczas sesji roboczych, przeniósł się w sposób zaraźliwy na drugi dzień spotkań i potwierdził, że nasza inicjatywa ma sens i osiągnęła cel – powiedział na zakończenie Konferencji Dino Zandonella Necca.

 

– Jako przedsiębiorcy i przedstawiciele instytucji branżowych, wszyscy jesteśmy zjednoczeni w prawdziwej pasji do szkła, cennego i niezastąpionego materiału. I to było widoczne w czasie tych dwóch dni spotkań. Byliśmy w stanie wyrazić nasze potrzeby, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych krajów. Mogliśmy skoncentrować się na wspólnych celach i wykorzystywać naszą energię dla korzyści całej branży, co jest najbardziej pozytywnym efektem tego ważnego spotkania.

 

– To dopiero początek podróży, która w sposób inspirujący i konstruktywny będzie koncentrować się na szkle i związanymi z nim procesami technologicznymi – dodała Laura Biason, dyrektor Vitrum. – Już ustalono termin przyszłego spotkania. Pierwsze grupy robocze spotkają się 4 października w czasie targów Vitrum 2017, a wiosną 2018 r. odbędzie się drugi Konwent Szklarski w Murano.

 

 Teraz nadszedł czas, aby skupić się na 20. edycji targów Vitrum w Mediolanie. – kontynuuje Laura Biason – Tym spotkaniem otworzyliśmy nowy kanał komunikacji, który przyniesie korzyść całemu sektorowi szklarskiemu. Jesteśmy przekonani, że Konwent Stowarzyszeń, który będzie się odbywał corocznie, stanie się realną szansą dla całej branży na dyskusję. Pozwoli to na ciągłe stymulowanie dialogu, nie tylko w odniesieniu do bieżących spraw branżowych, ale także o przyszłych celach i problemach.

 

W Szklarskiej Szkole Vincenzo Zanetti delegaci mieli okazję zwiedzić historyczny kampus edukacyjny, poświęcony wyłącznie sztuce szkła artystycznego, głównie z wykorzystaniem tradycyjnych metod dawnych mistrzów z Murano. Goście mieli okazję do obejrzenia w pokazie „na żywo” umiejętności współczesnych rzemieślników z Murano.

 

 

2017 7-8 3 3

 

 

2017 7-8 3 4

 

 

2017 7-8 3 5

 

 

2017 7-8 3 6

 

 

2017 7-8 3 7

 

 

Wyspa MURANO – część aglomeracji WENECJI – kolebka przemysłu
szklarskiego w Europie. Wyroby szklane widać tu na każdym rogu,
a szklana chrzcielnica i szklana figura Chrystusa są głównym elementem
Bazyliki Najświętszej Maryi Panny.

 

Muzeum Szkła (Museo del Vetro) zostało założone już w roku 1861 mieści
się w zabytkowym budynku Palazzo dei Vescovi di Torcello, pierwotnie
zbudowanym w stylu gotyckim. Kolekcja muzeum, jest jedną
z najbardziej kompletnych na świecie, zawiera eksponaty od starożytności
do wyrobów z XX w.

 

 

2017 7-8 2 4

 

 

2017 7-8 2 5

 

 

2017 7-8 2 6

 

 

2017 7-8 2 7

 

 

2017 7-8 2 8 

 

 

 

W spotkaniu uczestniczyli (stowarzyszenie i jego przedstawiciel):


Abividro, Lucien Belmonte
AGGA, Patrick Gavaghan
AIHV – Storia del Vetro, Maria Grazia Diani
AIHV, Sylvia Fünfschilling
Assovetro, Lina Incocciati
ATIV, Alessandro Bandini
GIMAV, Aldo Faccenda
Glass Alliance – Glass for Europe, Cedric Janssens
Glass Glazing Federation, James Lee
ICG, Alicia Duràn Carrera
NGA, Susan Jacob
Slovak Glass Society, Peter Simurka
Stazione Sperimentale del Vetro, Stefano Manoli
Steklosouz, Victor Osipov
VDMA, Bernd-Holger Zippe and Timo Feuerbach

 

A także przedstawiciele prasy branżowej:


Asian Glass
Glas in Beeld
Glas Fenster Fassade
Glass in IT style
Glass Magazine
Glass Russia
Glass Technology International
Glass Worldwide
Glaswelt
Rivista del Vetro
Swiat Szkla
US Glass
Verre et Protections Mag
Vidrio Plano
Vitrea

 

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017
 

 

 

 • Logo - alu
 • Logo aw
 • Logo - fenzi
 • Logo - glass serwis
 • Logo - lisec
 • Logo - mc diam
 • Logo - polflam
 • Logo - saint gobain
 • Logo termo
 • Logo - swiss
 • Logo - guardian
 • Logo - forel
 • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.